Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Rastlinné tuky a oleje: nenasýtené mastné kyseliny

Rastlinné tuky a oleje sú nielen životne dôležité, ale aj zdravé, pretože obsahujú cenné nenasýtené mastné kyseliny. Rastlinné oleje a tuky sú preto už niekoľko tisícročí pevnou súčasťou ľudskej výživy. 

Užitočné informácie

Rastlinné tuky a oleje majú tieto špeciálne vlastnosti

Ročne sa na celom svete vyprodukuje 200 miliónov ton rastlinného oleja. Najväčšie množstvo predstavujú tieto druhy: palmový olej, sójový olej, repkový olej, slnečnicový olej, arašidový olej, olivový olej, kokosový olej, sezamový olej, ľanový olej, požltový olej. Medzi rastlinné tuky patria napríklad kokosový tuk, palmový tuk alebo kakaové maslo.

Detailný pohľad na rastlinné tuky a oleje

Rastlinné oleje a tuky sú extrémne kalorické potraviny, ktoré obsahujú na 100 gramov výrobku v priemere od 800 do 900 kalórií. Tie sa z makrovýživového hľadiska skladajú z 95 až 100 percent z tukov. Tuky sa zas delia na nasýtené, nenasýtené a polynenasýtené mastné kyseliny. 

Nasýtené, nenasýtené a polynenasýtené mastné kyseliny

Rastlinné tuky a oleje obsahujú v priemere okolo 10 až 15 gramov nasýtených mastných kyselín, približne 30 až 35 gramov jednoduchých nenasýtených mastných kyselín a približne 40 až 50 gramov polynenasýtených mastných kyselín. Ďalej môžu obsahovať malé množstvá železa. 


Pôvod

Odkiaľ pochádzajú rastlinné tuky a oleje?

Používanie ľanového oleja, makového oleja a tiež mandľového oleja a sezamového oleja siaha až do ranej doby bronzovej. Rastlinný olej bol po prvý raz použitý pravdepodobne v ázijských a orientálnych kultúrach. Približne 2000 rokov pred Kristom došlo postupne vďaka rozšíreniu olivovníka v stredomorskej oblasti k rozšíreniu rastlinných olejov a tukov aj v dnešnej Európe. Z Grécka sa napríklad olivovník rozšíril do Talianska. Od Rimanov sa rastlinné tuky a oleje potom udomácnili aj v severných oblastiach Európy. Číňania používali, ako jedna z prvých kultúr, približne 1000 po Kristovi rastlinný tuk namiesto živočíšneho tuku na vyprážanie. Dnes sa rastlinné oleje a tuky produkujú alebo pestujú takmer všade na svete. 


Sezónnosť

Kedy majú rastlinné tuky a oleje svoju sezónu?

Rastlinné tuky a oleje nie sú čisto sezónnym produktom. Rastlinné tuky a oleje možno kúpiť po celý rok. V predaji sú v kvapalnej i pevnej forme.


Použitie

Na čo možno rastlinné tuky a oleje použiť?

Detailný pohľad na rastlinné tuky a oleje

Rastlinné tuky a oleje sú odjakživa dôležitou potravinou na jedálnom lístku človeka. Používajú sa prevažne na varenie, vyprážanie, pečenie a fritovanie. Ďalej sa tiež používajú do surových pokrmov, ako napríklad do šalátov. Rastlinné tuky a oleje okrem toho slúžia aj ako základ pri príprave omáčok, marinád a nakladanej zeleniny.

A nakoniec, nie je neobvyklé používať rastlinné tuky a oleje v podomácky pripravovaných smoothies. Oleje i tuky je nutné obvykle skladovať v tme a chlade. Pretože rastlinné tuky a oleje môžu stuchnúť, mali by ste pri ich použití dbať na dátum minimálnej trvanlivosti.


Recepty

Čo možno pripraviť z rastlinných tukov a olejov


Účinné zložky

Čo sa skrýva v rastlinných tukoch a olejoch

Jedným z najdôležitejších dôvodov, ktorý hovorí pre rastlinné oleje, je fakt, že obsahujú vitamíny rozpustné v tukoch, ktoré sa potom vynikajúco vstrebávajú. Okrem toho obsahujú mnoho nenasýtených mastných kyselín.