Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Kokosový tuk: kvalitný rastlinný tuk

Kokosový tuk, nazývaný aj kokosový olej, je číry, čistý olej s jemnou, mierne aromatickou chuťou. Je to veľmi kvalitný rastlinný tuk, ktorý hrá v súčasnosti pri príprave potravín veľkú úlohu.

Užitočné informácie

Kokosový tuk má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na kokosový tuk

Kokosový tuk obsahuje približne osem percent mono alebo polynenasýtených mastných kyselín a približne 92 percent nasýtených mastných kyselín. Je bohatý na kyselinu laurovú, myristovú a kaprylovú, obsahuje vitamín B a E a je vo všeobecnosti dobre stráviteľný. Kokosový tuk neobsahuje cholesterol a to napriek vysokému obsahu nasýtených mastných kyselín. Pôsobí priaznivo na cievny systém a môže zvyšovať obranyschopnosť.


Pôvod

Odkiaľ pochádza kokosový tuk?

Domovom kokosovej palmy je India a juhoázijská oblasť. Dnes sa však nachádza vo všetkých tropických oblastiach. Hlavnými pestovateľmi sú Brazília, Indonézia a Filipíny. Kokosový tuk sa získava zo sušenej dužiny kokosového orecha, kopry. Táto dužina obsahuje približne 70 percent tuku. Kokosový tuk sa podľa spôsobu výroby delí na panenský alebo rafinovaný. Panenský kokosový tuk sa lisuje buď za studena alebo sa získava inými šetrnými postupmi, pričom sa nepoužívajú žiadne doplnkové látky. Rafinovaný kokosový tuk sa naproti tomu spracováva, bieli a filtruje pomocou chemických látok. Pritom sa odfiltrujú nielen neželané látky, ale aj chuťové látky a farbivá a veľká časť obsiahnutého vitamínu E. Nasýtené mastné kyseliny zostanú úplne zachované. 


Sezónnosť

Kedy má kokosový tuk svoju sezónu?

Kokosové orechy sa zberajú a spracovávajú po celý rok, preto sú vždy k dispozícii.

Naša ponuka tukov a olejov

Platnosť od 11.04.2024 do 17.04.2024


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže kokosový tuk použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na kokosový tuk

Kokosový tuk je mimoriadne odolný voči teplu a preto je veľmi vhodný na opekanie a fritovanie jedál. Teplota topenia je približne až 24 stupňov Celzia, preto sa obvykle používa v pevnej forme. V kuchyni sa používa prevažne rafinovaný kokosový tuk. Používa sa ako základ pre torty, pralinky, vafle a polevy. Nerafinovaný kokosový tuk sa používa na dochucovanie rybích a ryžových pokrmov pripravovaných na panvici a cestovín.

Ako kokosový tuk skladovať

Kokosový tuk nie je potrebné skladovať v chlade, úplne stačí izbová teplota. Mal by však byť chránený pred slnečným žiarením. Takto skladovaný vydrží asi dva roky. Chladením možno trvanlivosť ešte výrazne predĺžiť. Otvorený kokosový tuk sa nekazí tak rýchlo ako iné oleje a tuky.


Účinné zložky

Čo sa skrýva v kokosovom tuku

Kokosový tuk obsahuje z veľkej časti kyselinu laurovú, kyselinu myristovú a mastné kyseliny, ako je kyselina kaprylová. Neobsahuje cholesterol a je vo všeobecnosti dobre stráviteľný. Kokosový tuk je bohatý na nasýtené mastné kyseliny a dlhú dobu sa považoval za nezdravý. Prítomná kyselina laurová však priaznivo pôsobí na fyzický stav človeka a tým vyrovnáva túto nevýhodu. 

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 900 kcal

Sacharidy: 0 g

Bielkoviny: 0 g

Tuky: 100 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0 mg

Vitamín B2: 0 mg

Vitamín B6: 0 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 0,6 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 2 mg

Železo: 0 mg

Draslík: 2 mg

Horčík: 0 mg

Sodík: 2 mg