Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Kokosový orech: tvrdý orech

Kokosový orech sa skladá z viacerých vrstiev: Vonkajšia šupka je podobná koži, je vodotesná a odstraňuje sa hneď po zbere. Pod ňou sa nachádza hrubá vláknitá vrstva, ktorá sa pred prepravou takisto odstraňuje. Tvrdá, tmavohnedá škrupina je teda už tretia vrstva tohto palmového ovocia. Vo vnútri sa nachádza biela dužina, ktorá je obklopená tenkou, hnedou šupkou. 

Užitočné informácie

Kokosový orech má tieto špecifické vlastnosti 

Detailný pohľad na čerstvý kokosový orech

Kokosový orech je ovocie kokosovej palmy, ktorá je tropickou palmovou rastlinou a vyskytuje sa takmer všade v tropických, prípadne subtropických pobrežných oblastiach. Kokosový orech je kôstkové ovocie s priemerom až 40 centimetrov. Na palme dozrie za rok 30 až 40 kokosových orechov. Ich semienka sú obalené v hrubej šupke, tá potom vrstvou kokosových vlákien. Vo vnútri kokosového orecha sa nachádza kopra, dužina, ktorá má belavú farbu a voskovitú až drevnatú štruktúru. Podľa stupňa zrelosti obsahuje kokosový orech kokosové mlieko. Na hornom konci vláknitej kokosovej šupky sa nachádzajú tri charakteristické bodky, zárodočné dierky. Ak si chcete vychutnať kokosovú dužinu alebo kokosové mlieko, je nutné najprv prelomiť tvrdú kokosovú škrupinu.


Pôvod

Odkiaľ pochádza kokosový orech?

Ľudia využívajú kokosový orech ako potravinu už tisícročia a dnes sa pestuje prevažne v Indii a na Srí Lanke, v Indonézii, na Filipínach, v Malajzii, v Dominikánskej republike a tiež na Pobreží slonoviny. Predpokladá sa, že toto tropické kôstkové ovocie má svoj pôvod na indonézskom ostrove Sunda. Kokosové palmy rastú hlavne v blízkosti pobrežia, kvôli čomu sú ich plody často unášané na voľné more a takto sa tieto palmy pravdepodobne rozšírili všade v blízkosti pláží. Prúdy ich môžu občas odniesť tisícky kilometrov a potom ich vyplavia na pevninu a tam sa vyvinú na novú kokosovú palmu.


Sezónnosť

Kedy má kokosový orech svoju sezónu?

Keďže kokosový orech je tropické, prípadne subtropické ovocie, možno ho zberať počas celého roka. Preto kokosový orech nemá svoju skutočnú sezónu. Plody dozrievajú z dôvodu neprítomnosti zimy v oblastiach okolo rovníka po celý rok. Doba zrenia môže trvať až celý rok, avšak minimálne šesť až sedem mesiacov. Preto sa kokosový orech považuje za jednu z najdlhšie zrejúcich prírodných potravín na svete. V obchode sú preto v predaji zrelé kokosové orechy, na ktorých bola odstránená vonkajšia šupka už v krajine pôvodu, po celý rok.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže použiť kokosový orech a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvý kokosový orech

Kokosový orech sa považuje za mimoriadne mnohostranne využiteľnú potravinu a možno ho jesť surový alebo ho pridávať do rôznych jedál. Okrem toho sú kopra a kokosové mlieko suroviny slúžiace na prípravu rôznych potravín, ako napríklad kokosový olej, kokosový tuk, a tiež strúhaný kokos a nápoje z kokosového mlieka. Neotvorené kokosové orechy možno skladovať bez problémov. Po otvorení je ich nutné spotrebovať do niekoľkých dní.Zloženie

Čo sa skrýva v kokosovom orechu

Detailný pohľad na čerstvý kokosový orech

Vďaka jeho antibakteriálnym vlastnostiam a skutočnosti, že tuky kokosového orecha ľudský organizmus mimoriadne dobre metabolizuje, je to ideálna potravina pre zdravú a vyváženú výživu. Kokosový olej je vhodný napríklad ako dokonalá náhrada masla na pečenie, a pravidelná konzumácia kokosovej dužiny môže zvýšiť schopnosť myslenia a chrániť kardiovaskulárny systém.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 363 kcal

Sacharidy: 4,8 g

Bielkoviny: 3,9 g

Tuky: 36,5 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0,06 mg

Vitamín B2: 0,01 mg

Vitamín B6: 0,06 mg

Vitamín C: 2 mg

Vitamín E: 0,8 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 20 mg

Železo: 2,3 mg

Draslík: 379 mg

Horčík: 39 mg

Sodík: 35 mg