Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Hurmikaki: ázijská slivka

Táto z Ázie pochádzajúca kultúrna rastlina sa používa v Číne už viac ako 2000 rokov a v bežnom jazyku sa tiež nazýva „čínska slivka“. To je však iba jeden z mnohých názvov, ktorý má toto paradajke podobné ovocie. Hurmikaki je tiež známe ako medové jablko, šarónske ovocie alebo persimmon, pričom šarónske ovocie je jedna odroda pochádzajúca z Izraela, ktorá má jemnejšiu chuť a nemá žiadne jadierka.

Užitočné informácie

Hurmikaki má tieto špecifické vlastnosti 

Detailný pohľad na čerstvé hurmikaki

Strom hurmikaki patrí do čeľade ebenovníkovitých, bez orezávania dokáže dorásť do desiatich metrov a podobá sa jabloni. Zvláštnosťou hurmikaki je, že plody väčšinou dozrievajú až vtedy, keď strom stratil už väčšinu listov. Samotné hurmikaki patrí k bobuľovému ovociu a má oválny až okrúhly tvar. Má tenkú, lesklú šupku, ktorá je pomerne odolná proti nahryznutiu. Dužina je svetlá a s dozrievaním stále viac mäkne. Keď je hurmikaki zrelé, možno ho jesť samotné so šupkou alebo ho vyjesť lyžicou, podobne ako kivi. Stopka a listy sa odstránia.

Dozrievanie hurmikaki

Nezrelé hurmikaki zanecháva na jazyku nepríjemný povlak, ktorý je vyvolaný tanínmi. Tieto taníny sa počas dozrievania neutralizujú. Predávajú sa spravidla nezrelé plody, pretože preprava zrelého ovocia je takmer nemožná, keďže postupne mäkne. Na dosiahnutie optimálnej zrelosti je nutné ešte tvrdé ovocie skladovať v chladničke, pretože inak môže vyschnúť. Skladovanie s jablkami má tento proces urýchliť. 


Pôvod

Odkiaľ pochádza hurmikaki?

Hurmikaki pôvodne pochádza z Ázie a šarónske ovocie pochádza zo Šarónskej roviny v Izraeli. V súčasnosti sa hurmikaki dováža aj z iných teplých krajín, ako je Španielsko, Taliansko alebo Brazília. Väčšina pestovateľských oblastí sa nachádza v Kórei, Číne a Japonsku. Tam je doba zberu od októbra do novembra. Iba desať percent zvyšnej produkcie je rozdelených medzi ďalších sedem krajín. Pre európsku oblasť sa za hlavného producenta považuje Taliansko. Na svete patria tiež medzi najdôležitejšie pestovateľské oblasti Kalifornia, Nový Zéland a Izrael.


Sezónnosť

Kedy má hurmikaki svoju sezónu?

Hurmikaki je v predaji takmer počas celého roka.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže použiť hurmikaki a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvé hurmikaki

Hurmikaki je najlepšie konzumovať bez šupky. Napríklad sa odporúča ovocie prerezať na polovicu a jednoducho ho vyjesť lyžicou. Vo forme pyré je tiež dobrým základom pre chutné dezerty. Hurmikaki sa s obľubou primiešava aj do čerstvých šalátov a džemov. Hurmikaki je nutné skladovať v chlade. Keďže ovocie dozrieva aj po zbere, nemali by ste premeškať správnu dobu zrelosti.


Recepty

Čo možno pripraviť z hurmikaki


Zloženie

Čo sa skrýva v hurmikaki

Hurmikaki sa pripisuje veľa dobrých vlastností. Keď ovocie dosiahlo svoju zrelosť a je mimoriadne sladké, dokáže vraj znížiť horúčku. Hurmikaki vraj pomáha aj proti hnačke. Stopka plodu údajne mierni kašeľ a šťava nezrelého ovocia znižuje krvný tlak.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 70 kcal

Sacharidy: 16 g

Bielkoviny: 0,6 g

Tuky: 0,3 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 266 µg

Vitamín B1: 0,02 mg

Vitamín B2: 0,02 mg

Vitamín B6: 0,05 mg

Vitamín C: 16 mg

Vitamín E: 0,8 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 8 mg

Železo: 0,3 mg

Draslík: 170 mg

Horčík: 8 mg

Sodík: 4 mg