Ananás: sladkokyslá exotika
Ananás je ovocná rastlina, ktorá sa pôvodne vyskytovala v Amerike, a ktorá sa dnes pestuje v tropických oblastiach celého sveta. Plod sa spravidla konzumuje čerstvý alebo sa pomocou technických prostriedkov spracováva na ovocnú šťavu a ovocie nakladané v konzervách.
Ananás má tieto špecifické vlastnosti
Slovo ananás pochádza z jazyka guaraní, ktorým sa hovorí v Paraguaji, Brazílii, Bolívii a tiež v Argentíne. Pôvodný názov naná sa vyvinul nakoniec na ananás a jeho význam sa vzťahuje na chumáč listov na hornom konci plodu. Existujú rôzne druhy ananásu, ktoré možno rozdeliť do piatich skupín. Skupiny Perolera, Spanish, Queen, Pernambuco a Cayenne obsahujú rôzne druhy plodu, ktoré sa odlišujú podľa vlákniny, farby, pevnosti a veľkosti. Listy ananásu sú úzke a dlhé, okrem toho sú relatívne hrubé s tŕňovitým zakončením.
Čo sa skrýva v ananáse
Ananás je bohatý na minerálne látky, enzýmy a predovšetkým na prírodné vitamíny. Pri konzumácii ananásu môžete do tela prijať predovšetkým vitamín C a vitamín E. K hlavným zložkám ovocia tiež patria železo, horčík a draslík.
Odkiaľ pochádza ananás?
Ananás sa dostal do Európy vďaka Krištofovi Kolumbovi. Predtým ho už pestovali na Americkom kontinente. Tam sa považoval nielen za potravinu, ale bol tiež známy ako liečivo a okrem toho sa používal na výrobu vína. Neskôr bol pestovaný aj v skleníkoch v Európe, ale väčšinou sa dovážal z Havaja. Dnes je najväčším vývozcom Kostarika. Ananás sa však dováža aj z Ekvádoru, Južnej Afriky, Pobrežia slonoviny, Ghany a Hondurasu.
Kedy má ananás svoju sezónu?
Ananás je v predaji po celý rok.
Na čo sa môže použiť ananás a ako sa má skladovať?
Ananás sa vynikajúco hodí na konzumáciu ako ovocie v plátkoch alebo narezaný na malé kúsky, do ovocného šalátu dochuteného prípadne jogurtom alebo ako ananásová šťava. V ázijských pokrmoch nachádza ananás rôznorodé využitie a poskytuje im typickú sladkokyslú chuť. Ananás je vhodné skladovať pri desiatich stupňoch. Ak ananás narežete, je vhodné ho ochladiť v chladničke a čo najskôr spotrebovať. Prípadne možno narezané kúsky ananásu aj zamraziť.
Čo sa skrýva v ananáse
Ananás je bohatý na sekundárne rastlinné zložky a má tiež antioxidačné účinky. Dôležitými zložkami sú tu katechín, epikatechín a kyselina galová. Za zmienku stojí aj enzým bromelain, ktorý podporuje prekrvenie, pôsobí protizápalovo a povzbudzuje trávenie. Ananás je bohatý na rôzne enzýmy. Ananás tiež obsahuje veľa dôležitých vitamínov a minerálnych látok. Treba spomenúť vitamín A, vitamín C, vitamín E a tiež vitamíny B1, B2 a B6. Minerálne látky sú tu draslík, sodík a železo.
Kalórie: 56 kcal
Sacharidy: 12,4 g
Bielkoviny: 0,5 g
Tuky: 0,2 g
Vitamín A: 10 µg
Vitamín B1: 0,08 mg
Vitamín B2: 0,03 mg
Vitamín B6: 0,08 mg
Vitamín C: 20 mg
Vitamín E: 0,1 mg
Vápnik: 16 mg
Železo: 0,4 mg
Draslík: 172 mg
Horčík: 17 mg
Sodík: 2 mg