Ananás: sladkokyslá exotika
Ananás je ovocná rastlina, ktorá sa pôvodne vyskytovala v Amerike a ktorá sa dnes pestuje v tropických oblastiach celého sveta. Plod sa spravidla konzumuje čerstvý alebo sa pomocou technických prostriedkov spracováva na ovocnú šťavu a ovocie nakladané v konzervách.
Čo je ananás?
Ananás je tropická rastlina, ktorá je známa najmä pre svoje rovnomenné plody. Svetložlté šťavnaté dužinaté ovocie má sladko-kyslú chuť a dlhý čas bolo považované za luxusnú potravinu. Názov ananásu pochádza z jazyka guaraní, ktorým sa hovorí v Paraguaji, ako aj v niektorých oblastiach Argentíny, Bolívie a Brazílie. „Naná“ pritom znamená „ovocie“. Okrem toho sa ananás často stará o veľa zábavy pri nekonečných diskusiách o tom, či patrí na pizzu alebo nie.
Botanická klasifikácia a pôvod ananásu
Kto priniesol toto exotické ovocie do Európy a ide vôbec z botanického hľadiska o plod? To všetko a oveľa viac sa dočítate v tomto článku.
Botanická charakteristika ananásu
Ananás (Ananas comosus alebo Ananas sativus) je rastlina z rodu, ktorý patrí do čeľade broméliovitých rastlín. Samotná tropická rastlina nie je nijak zvlášť vysoká: kmeň ananásovníka dorastá do približne 35 centimetrov, pričom jeho priemer je v najhrubšom mieste do sedem centimetrov. Plod pozostáva z množstva jednotlivých zrastených bobuľových plodov – botanicky správne označenie pritom znie „zrastené súplodie“.
Odkiaľ pochádza ananás?
Ananás sa dostal do Európy vďaka Krištofovi Kolumbovi. Predtým ho už pestovali na americkom kontinente. Tam sa považoval nielen za potravinu, ale bol tiež známy ako liečivo a okrem toho sa používal na výrobu vína. Neskôr bol pestovaný aj v skleníkoch v Európe, ale väčšinou sa dovážal z Havaja. Dnes je jeho najväčším vývozcom Kostarika. Ananás sa však dováža aj z Ekvádoru, Južnej Afriky, Pobrežia slonoviny, Ghany a Hondurasu.
Pestovanie a sezónnosť ananásu
Väčšina plodov ananásovníka musí uraziť dlhú cestu, kým sa dostanú do našej kuchyne.
Kde rastie ananás?
Najvýznamnejšími oblasťami pestovania ananásu je dnes Kostarika, Brazília, Thajsko, Indonézia a Filipíny. V skleníkoch sa však ananásovníky pestujú aj v Európe, napríklad v Španielsku.
Tip: Už ste niekedy skúšali vypestovať ananás doma? V záhrade je na to síce príliš zima, ale na okennom parapete by sa to malo podariť, a to aj bez toho, aby ste sa museli o rastlinu intenzívne starať. Stačí pritom vybrať hlúb z plodu, odrezať mu koniec a odstrániť staré listy. Potom hlúb vydezinfikujte pomocou dreveného uhlia a nechajte ho dva dni schnúť. Následne ho zasaďte do kvetináča a umiestnite ho na svetlé miesto. Rastlina nepotrebuje veľa vody, stačí ju zalievať každé dva až tri týždne. Potom sa už len obrňte trpezlivosťou: môže totiž trvať až štyri roky, kým vypestujete zrelý ananás. Dovtedy vám však bude domácnosť skrášľovať pekná rastlina a zároveň si pri tomto projekte užijete veľa zábavy.
Kedy má ananás svoju sezónu?
Ananás je v predaji po celý rok.
Čo sa skrýva v ananáse
Ananás je bohatý na sekundárne rastlinné zložky a má tiež antioxidačné účinky. Dôležitými zložkami sú tu katechín, epikatechín a kyselina galová. Za zmienku stojí aj enzým bromelaín, ktorý podporuje prekrvenie, pôsobí protizápalovo a povzbudzuje trávenie. Ananás je bohatý na rôzne enzýmy. Obsahuje tiež veľa dôležitých vitamínov a minerálnych látok. Treba spomenúť vitamín A, vitamín C, vitamín E a tiež vitamíny B1, B2 a B6. Z minerálnych látok v ňom nájdeme draslík, sodík a železo.
Ananás obsahuje veľa vody, vďaka čomu ide o ovocie s relatívne nízkym množstvom kalórií.
Výživové hodnoty na 100 g ananásu
Kalórie | 57 kcal |
Sacharidy | 12,4 g |
Tuky | 0,2 g |
Bielkoviny | 0,5 g |
Vláknina | 1,4 g |
Vitamín C | 19 mg |
Vitamín E | 0,1 mg |
Draslík | 150 mg |
Vápnik | 16 mg |
Horčík | 17 mg |
Chlorid | 39 mg |
Je ananás zdravý?
Toto tropické ovocie nemá len lahodnú chuť, ale je aj plné zdravých živín. Dobrú chuť!
Ananásový enzým: aký má účinok?
Bromelaín, ktorý sa označuje aj ako ananásový enzým, je látka, ktorá má protizápalové účinky a podporuje prekrvenie. Enzým sa preto užíva napríklad po operáciách na zmiernenie opuchu a urýchlenie procesu hojenia. Nestačí však pochutiť si každý deň na ananáse, pretože samotné ovocie obsahuje príliš málo bromelaínu. Existujú však špeciálne prípravky (vo forme kapsúl a prášku), ktoré obsahujú koncentrovanú formu ananásového enzýmu.
Zlepšuje ananás náladu?
Dužina ananásu obsahuje aminokyselinu tryptofán. Tá je dôležitým stavebným prvkom hormónu šťastia sérotonínu. Dlho sa verilo, že rastlinný tryptofán nemá žiadny vplyv na ľudský mozog, ale najnovšie štúdie naznačujú, že aj tryptofán z ananásu môže výrazne zvýšiť našu hladinu sérotonínu.
Smie sa ananás konzumovať v tehotenstve?
V zásade nie je konzumácia ananásu v tehotenstve zakázaná. Naopak: ananás dodáva nastávajúcej mamičke aj dieťatku vitamín C a môže prispieť k prevencii opuchu nôh spôsobeného zadržiavaním vody. Enzým bromelaín síce nevyvoláva predčasné kontrakcie (hoci tento omyl je stále veľmi rozšírený), ale keďže ešte nie je dostatočne objasnené, či bromelaín nemôže spôsobiť poruchy zrážanlivosti krvi, nemali by to tehotné ženy s konzumáciou ananásu preháňať nad rámec bežného množstva.
Počas dojčenia môže zvýšená konzumácia ananásu viesť k tomu, že dieťatko bude mať na zadočku vyrážku. Malé množstvo kyselín z ovocia sa totiž prenáša do materského mlieka, na čo môžu niektoré deti reagovať citlivo.
Nákup a skladovanie ananásu: tipy
Máte chuť na ananás? Prezradíme vám, podľa čoho si vybrať tie najlepšie a najlahodnejšie plody.
Nákup ananásu: dôležité tipy
Pri jemnom stlačení by mal byť plod pružný, ale nemal by zostať otlačený. Koruna listov by mala byť zelená a nie zažltnutá. Ak sa dajú listy relatívne ľahko vytrhnúť, ananás je dokonale zrelý. Mnohí nevedia, že: ananás nedokáže dozrieť. Nezrelý ananás sa preto ani nesmie predávať, pretože jeho konzumácia môže vyvolať problémy so žalúdočno-črevným traktom. Čerstvý ananás si môžete po celý rok kúpiť v supermarkete alebo v predajni zeleniny a ovocia. Ak je to možné, stavte na biokvalitu a vyberajte si ananás, ktorý nebol prepravovaný letecky. Ak sa toto exotické ovocie dováža leteckou dopravou, je CO2 stopa jedného kila ananásu až 15 kíl emisií. Ak sa prepravuje loďou, je stopa 0,6 kila CO2. To je stále pomerne vysoká hodnota, no jednoznačne je to menšie zlo.
Správne skladovanie ananásu: ako na to
Čerstvý ananás môžete skladovať pri izbovej teplote niekoľko dní. Po prekrojení ho uložte narezanou plochou na tanier (alebo zakryte rez priehľadnou fóliou) a skladujte ho v chladničke. Keď sa ananás pokazí, začne kvasiť, čo ľahko spoznáte podľa jeho vône aj chuti.
Ako používať a pripravovať ananás
Ananás sa vynikajúco hodí na konzumáciu ako ovocie v plátkoch alebo narezaný na malé kúsky, do ovocného šalátu dochuteného prípadne jogurtom alebo ako ananásová šťava. V ázijských pokrmoch nachádza ananás rôznorodé využitie a poskytuje im typickú sladkokyslú chuť. Ananás je vhodné skladovať pri desiatich stupňoch. Ak ananás narežete, je vhodné ho ochladiť v chladničke a čo najskôr spotrebovať. Prípadne možno narezané kúsky ananásu aj zamraziť.
Ako krájať ananás?
Hrubá šupka, nepraktický tvar: naporciovať ananás bez toho, aby ste prišli o priveľa dužiny, je poriadna výzva. Ale žiadny strach, na pomoc prichádza náš jednoduchý návod.
- Položte ananás na bok na dosku na krájanie a veľkým, ostrým nožom odrežte hlúb a spodnú časť základu plodu.
- Potom ananás postavte a smerom zhora nadol odstráňte nožom šupku.
- Ak v dužine zostanú malé kúsky šupky (takzvané očká), vyrežte ich menším ostrým nožom.
- Olúpaný ananás nakrájajte na plátky.
- Tvrdý hlúb v strede môžete takisto konzumovať, prípadne ho stačí vyrezať a vybrať.
Surový ananás
Surový ananás chutí vynikajúco, či už samotný alebo ako súčasť ovocného šalátu. Toto tropické ovocie sa skvele hodí aj do smoothie nápojov a koktailov. Avšak pozor: trvanlivosť surového ananásu v spojení s mliečnymi výrobkami nie je dlhá, pretože enzým bromelaín štiepi bielkoviny, v dôsledku čoho získa jedlo horkú chuť. Ak teda podávate ananás napríklad s jogurtom, odporúčame okamžitú konzumáciu tejto pochúťky. Zahriatím dochádza k zničeniu enzýmu, takže vareného ananásu alebo plátkov konzervovaného ananásu sa tento problém netýka.
Príprava jedál s ananásom
Slaným jedlám dodáva ananás sviežosť a príjemnú sladko-kyslú chuť, preto ide o obľúbenú prísadu do karí, k rybám, do polievok a ryžových pokrmov napríklad v Thajsku, Karibiku a na Filipínach. Dá sa tiež grilovať, piecť, smažiť a variť, takže vašej fantázii sa medze nekladú.
Grilovanie ananásu: ochutnajte túto lahôdku
Grilovaný ananás je hádam jeden z najlahodnejších dezertov na svete. Môžete ho kombinovať s troškou olivového oleja a medu, ale vynikajúci je aj s rumom. Jeho svieža a sladká aróma dokonale ozvláštni každú grilovačku.
- Ananás nakrájajte na plátky a jemne ho potrite olivovým olejom.
- Položte ho na rošt a grilujte, kým nebudú mať plátky zlatohnedú farbu (bude to trvať asi päť minút).
- Ananás dochuťte niekoľkými kvapkami medu (a prípadne aj rumu).
- Podávajte s vanilkovou zmrzlinou a niekoľkými lístkami mäty.
Zaujímavosti o ananáse
Šokujúce aj prekvapivé: ohúrte okolie našimi zaujímavosťami o ananáse.
Čo sú ananásové jahody?
Sú pomerne vzácne, ale možno ste ich už niekde videli: biele jahody. Nejde pritom o hračku prírody, ale o špeciálnu odrodu. Ananásové jahody sa pritom od svojich červených predchodcov líšia nielen vzhľadom, ale aj chuťou: ich aróma skutočne trochu pripomína ananás. A mimochodom: kedysi sa bežné záhradné jahody označovali ako ananásové jahody, aby sa odlíšili od menších lesných jahôd. Napríklad v Rakúsku a niektorých oblastiach južného Nemecka sa jahody dodnes zvyknú označovať ako ananás, čo môže spôsobiť poriadne zmätky. Pýtate sa, ako potom Rakúšania volajú klasický ananás? No predsa havajský ananás!
Smú jesť psy ananás?
Väčšine psov ananás vzhľadom na jeho sladkú chuť chutí. Neexistuje pritom dôvod, prečo by ste občas nemohli dať svojmu štvornohému miláčikovi kúsok tohto čerstvého ovocia. Dodá mu nielen draslík, vitamín C a stopové prvky, ale ananás dokáže dokonca prirodzene chrániť pred červami. Napriek tomu však nezabúdajte na pravidelné odčervovanie zvieratka. V dôsledku obsahu kyselín však priveľké množstvo tohto ovocia môže viesť k plynatosti a hnačke.
Prečo štípe ananás na jazyku?
Mravčenie na jazyku, pálenie v kútikoch úst: ak máte pri konzumácii ananásu tieto príznaky, nerobte si starosti, nejde o alergiu. Znamená to len, že už viackrát spomínaný bromelaín si robí svoju prácu a štiepi bielkoviny. Prejavuje sa to štípaním, ktoré však nie je škodlivé.