Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Ananás: sladkokyslá exotika

Ananás je ovocná rastlina, ktorá sa pôvodne vyskytovala v Amerike, a ktorá sa dnes pestuje v tropických oblastiach celého sveta. Plod sa spravidla konzumuje čerstvý alebo sa pomocou technických prostriedkov spracováva na ovocnú šťavu a ovocie nakladané v konzervách.

Užitočné informácie

Ananás má tieto špecifické vlastnosti 

Detailný pohľad na ananás

Slovo ananás pochádza z jazyka guaraní, ktorým sa hovorí v Paraguaji, Brazílii, Bolívii a tiež v Argentíne. Pôvodný názov naná sa vyvinul nakoniec na ananás a jeho význam sa vzťahuje na chumáč listov na hornom konci plodu. Existujú rôzne druhy ananásu, ktoré možno rozdeliť do piatich skupín. Skupiny Perolera, Spanish, Queen, Pernambuco a Cayenne obsahujú rôzne druhy plodu, ktoré sa odlišujú podľa vlákniny, farby, pevnosti a veľkosti. Listy ananásu sú úzke a dlhé, okrem toho sú relatívne hrubé s tŕňovitým zakončením.

Čo sa skrýva v ananáse

Ananás je bohatý na minerálne látky, enzýmy a predovšetkým na prírodné vitamíny. Pri konzumácii ananásu môžete do tela prijať predovšetkým vitamín C a vitamín E. K hlavným zložkám ovocia tiež patria železo, horčík a draslík.


Pôvod

Odkiaľ pochádza ananás?

Ananás sa dostal do Európy vďaka Krištofovi Kolumbovi. Predtým ho už pestovali na Americkom kontinente.  Tam sa považoval nielen za potravinu, ale bol tiež známy ako liečivo a okrem toho sa používal na výrobu vína. Neskôr bol pestovaný aj v skleníkoch v Európe, ale väčšinou sa dovážal z Havaja. Dnes je najväčším vývozcom Kostarika. Ananás sa však dováža aj z Ekvádoru, Južnej Afriky, Pobrežia slonoviny, Ghany a Hondurasu.


Sezónnosť

Kedy má ananás svoju sezónu?

Ananás je v predaji po celý rok.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže použiť ananás a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na ananás

Ananás sa vynikajúco hodí na konzumáciu ako ovocie v plátkoch alebo narezaný na malé kúsky, do ovocného šalátu dochuteného prípadne jogurtom alebo ako ananásová šťava. V ázijských pokrmoch nachádza ananás rôznorodé využitie a poskytuje im typickú sladkokyslú chuť. Ananás je vhodné skladovať pri desiatich stupňoch. Ak ananás narežete, je vhodné ho ochladiť v chladničke a čo najskôr spotrebovať. Prípadne možno narezané kúsky ananásu aj zamraziť.Zloženie

Čo sa skrýva v ananáse

Ananás je bohatý na sekundárne rastlinné zložky a má tiež antioxidačné účinky. Dôležitými zložkami sú tu katechín, epikatechín a kyselina galová. Za zmienku stojí aj enzým bromelain, ktorý podporuje prekrvenie, pôsobí protizápalovo a povzbudzuje trávenie. Ananás je bohatý na rôzne enzýmy. Ananás tiež obsahuje veľa dôležitých vitamínov a minerálnych látok. Treba spomenúť vitamín A, vitamín C, vitamín E a tiež vitamíny B1, B2 a B6. Minerálne látky sú tu draslík, sodík a železo.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 56 kcal

Sacharidy: 12,4 g

Bielkoviny: 0,5 g

Tuky: 0,2 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 10 µg

Vitamín B1: 0,08 mg

Vitamín B2: 0,03 mg

Vitamín B6: 0,08 mg

Vitamín C: 20 mg

Vitamín E: 0,1 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 16 mg

Železo: 0,4 mg

Draslík: 172 mg

Horčík: 17 mg

Sodík: 2 mg