Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Jogurt: ovocná krémová pochúťka

Jogurt sa vyrába zahustením kravského, ovčieho alebo kozieho mlieka. Existuje „prírodný“ a v rôznych príchutiach, často s pridaním ovocia, čokolády, orieškov alebo semien. 

Užitočné informácie

Jogurt má tieto špecifické vlastnosti

Pri výrobe jogurtu sa do mlieka pridávajú takzvané baktérie mliečneho kvasenia a potom sa niekoľko hodín zohrieva. V tom čase prebieha kysnutie a zahusťovanie mlieka. Rozlišujeme pevné a krémové jogurty: Pevné druhy dozrievajú priamo v pohároch a tam zostávajú. Krémové druhy dozrievajú v nádrži a pred plnením sa premiešavajú. Chuťovo sa nelíšia.


Pôvod

Odkiaľ pochádza jogurt?

Detailný pohľad na čerstvý jogurt

Nie je známe, kto jogurt vymyslel. Pravdepodobne vznikol už pred tisícročiami a celkom náhodne. Pravdepodobne existoval u kočovných turkických národov, možno však aj na Balkáne a v Číne. Môže však byť pravdou aj to, že vznikol nezávisle vo všetkých uvedených regiónoch. Doložené je iba to, že v roku 1905 bulharský lekár a biológ Stamen Grigorow objavil v jogurte baktériu, ktorú považoval za zodpovednú za fermentáciu mlieka a jeho zhustnutie a nazval ju bacillicus bulgaris.

Prečo je jogurt tak dobre stráviteľný

Medzitým boli objavené aj ďalšie baktérie mliečneho kvasenia. Až potom sa jogurt stal cieľom dôkladných európskych výskumov a vedci zistili, že pri jeho kysnutí, na rozdiel od kyslého mlieka alebo tvarohu, sa mlieko nielen zrazí, ale sa tiež rozštiepia jeho zložky a vznikne iba málo kyseliny mliečnej. Preto je jogurt do istej miery už natrávený a veľmi dobre stráviteľný, aj pre citlivé žalúdky. Väčšina baktérií prítomných v jogurte okrem toho prežije prechod žalúdkom a dostane sa do čriev, kde sa množia a veľmi priaznivo pôsobia na črevnú flóru.


Sezónnosť

Kedy má jogurt svoju sezónu?

Jogurt je čerstvý výrobok, ktorý je v predaji po celý rok.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže jogurt použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvý jogurt

Jogurt má málo kalórií a je vhodný ako občerstvenie medzi hlavnými jedlami. Takisto je veľmi chutný a možno ho kombinovať s množstvom sladkých a slaných pokrmov. Priemyselne vyrobený, neotvorený jogurt možno nejaký čas skladovať v chladničke. Výstražným signálom je viditeľná pleseň a nepríjemný zápach. Takýto jogurt je nutné bezpodmienečne vyhodiť. Otvorený téglik jogurtu je nutné spotrebovať do dvoch až troch dní. To isté platí pre jedlá pripravené z jogurtu.



Účinné zložky

Čo sa skrýva v jogurte

Jogurt je veľmi zdravý. Poskytuje veľa vitamínov, živín a životne dôležitých látok, pôsobí priaznivo na trávenie, znižuje chuť na jedenie a prispieva k zdraviu kostí. Okrem toho kladne pôsobí na srdcovo-cievny systém a pomáha regulovať krvný tlak. K dispozícii je nízkotučný jogurt s 1,5 percenta obsahu tuku, 3,5 percenta obsahu tuku a 10 percentami tuku, ako smotanový jogurt. Prírodný jogurt je skôr jemný a mierne kyslý.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 47 kcal

Sacharidy: 4,1 g

Bielkoviny: 3,4 g

Tuky: 1,5 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 13 µg

Vitamín B1: 0,03 mg

Vitamín B2: 0,18 mg

Vitamín B6: 0,05 mg

Vitamín C: 1 mg

Vitamín E: 0 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 123 mg

Železo: 0,1 mg

Draslík: 155 mg

Horčík: 14 mg

Sodík: 49 mg