Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Mliečny puding: klasický dezert

Už celé generácie je mliečny puding obľúbeným dezertom mnohých detí aj dospelých. Existuje v najrôznejších príchutiach, ale najobľúbenejšie druhy sú vanilka a čokoláda.

Užitočné informácie

Mliečny puding má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvý mliečny puding

Slovo puding má svoj pôvod pravdepodobne v starej angličtine, kde pochádza zo slova „puduc“, čo znamená „napučať“. Opisuje postup, pri ktorom potravinársky škrob pridaný do mlieka napučnie, vďaka čomu vznikne pudingová hmota. Mliečny puding má mäkkú, rôsolovitú a hustú, po schladení aj pevnú konzistenciu. Farebne sa puding, ktorý má v základnom stave skôr farbu mlieka, prispôsobuje kombináciám s príslušnými potravinami, ako je napríklad ovocie. Mliečny puding je veľmi sýty.


Pôvod

Odkiaľ pochádza mliečny puding?

Prvé zmienky o príprave pudingových jedál siahajú do roku 1300, kedy sa puding pripravoval varením v žalúdkoch zvierat. Ako sladké jedlo je puding známy až od približne roku 1550, keď bol prvý raz pripravený z mlieka a vajec. Do nášho kultúrneho priestoru sa však puding dostal až v neskorom 17. storočí. Dnes je mliečny puding obľúbený ako hlavné jedlo a dezert a tiež ako občerstvenie medzi hlavnými jedlami takmer všade na svete.


Sezónnosť

Kedy má mliečny puding svoju sezónu?

Základné prísady na prípravu mliečneho pudingu a samotný výrobok sú v predaji po celý rok, preto puding nie je sezónnou potravinou. Mliečny puding si môžete pripraviť zo surovín sami, ale v obchodoch tiež existujú hotové zmesi a hotové výrobky.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže mliečny puding použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvý mliečny puding

Mliečny puding slúži väčšinou ako dezert po slaných pokrmoch, ale aj ako občerstvenie medzi hlavnými jedlami. Mliečny puding možno konzumovať čerstvo uvarený, teda teplý, alebo tiež chladený. Ak sa schladí alebo dokonca mierne zamrazí, je skôr pevný a želatínový. Mliečny puding je obľúbený takmer vo všetkých kultúrach a s obľubou sa kombinuje s ovocím, ovocnými omáčkami a tiež rôznym korením, ako napríklad so škoricou. Neotvorený vydrží mliečny puding obvykle niekoľko týždňov. Po otvorení je ho nutné skladovať v chlade a spotrebovať do niekoľkých dní.



Účinné zložky

Čo sa skrýva v mliečnom pudingu

Ak sa mliečny puding konzumuje s mierou, je to relatívne zdravé sladké jedlo. Pri príprave je však bezpodmienečne nutné dávať pozor na množstvo použitého cukru. Mliečny puding obsahuje veľké množstvo proteínov a vápnika. Proteíny sú dôležité pre stavbu svalov a podporujú imunitný systém a vápnik je dôležitý pre zdravú tvorbu kostí. 

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 94 kcal

Sacharidy: 18 g

Bielkoviny: 2,8 g

Tuky: 1,2 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 30 µg

Vitamín B1: 0,03 mg

Vitamín B2: 0,14 mg

Vitamín B6: 0,04 mg

Vitamín C: 2 mg

Vitamín E: 0 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 100 mg

Železo: 0 mg

Draslík: 120 mg

Horčík: 10 mg

Sodík: 40 mg