Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Crème fraîche: zjemnenie mnohých jedál

Crème fraîche pochádza z francúzštiny a znamená čerstvá smotana. Keďže sa obvykle používa na dochucovanie jedál, má tu vysoký obsah tuku skôr vedľajšiu úlohu. Až obsah tuku ostatne tomuto výrobku dodáva tú správnu chuť.

Užitočné informácie

Crème fraîche má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvý crème fraîche

Crème fraîche je kyslomliečny výrobok a získava sa zo smotany pomocou špeciálnych kultúr baktérií mliečneho kvasenia a ďalších mikroorganizmov. Ku kyslomliečnym výrobkom patria aj jogurt, kefír, cmar a kyslé mlieko. Crème fraîche neobsahuje žiadne konzervačné alebo prídavné látky, okrem prídavku sacharózy. Crème fraîche je dobre stráviteľný a v chladničke ho možno uchovávať obmedzený čas. Kyslá smotana a tučná kyslá smotana sú podobné výrobky.

Mnohostranné využitie crème fraîche

Pre rôzne pokrmy je crème fraîche chutnou prísadou, preto sa napríklad používa pri hlavných jedlách na dochucovanie omáčok alebo do šalátov s bylinkami. Je to klasická prísada k chrumkavej letnej zelenine a dochutí aj zimnú zeleninu. Dipom dodá crème fraîche jemnú a krémovú chuť. Crème fraîche je v ponuke aj dochutený rôznymi bylinkami a korením, avšak najobľúbenejším je prírodný variant. 


Pôvod

Odkiaľ pôvodne pochádza crème fraîche?

Crème fraîche sa často prirovnáva k tučnej kyslej smotane, ale až na krémovú základnú konzistenciu sú obidva výrobky skutočne odlišné. Tučná kyslá smotana je podstatne jemnejšia a menej kyslá. Z Francúzska pochádzajúci výrobok crème fraîche je podstatne tučnejší, pričom v oboch prípadoch ide o kyslomliečne výrobky.


Sezónnosť

Kedy má crème fraîche svoju sezónu?

Crème fraîche je v predaji po celý rok.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže crème fraîche použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvý crème fraîche

Crème fraîche sa používa najčastejšie na dochutenie omáčok, avšak nie v prípade francúzskych pokrmov. Okrem toho sa hodí do šalátov, polievok, dipov, cestovinových pokrmov a nákypov. Crème fraîche je čerstvým výrobkom s obmedzenou dobou spotreby, ktorý je nutné skladovať v chlade. Po otvorení je ju nutné spotrebovať ho do niekoľkých dní.


Účinné zložky

Čo sa skrýva v crème fraîche

Crème fraîche je bohatý na vápnik, vitamín A a vitamín E.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 378 kcal

Sacharidy: 2,5 g

Bielkoviny: 2 g

Tuky: 40 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0,03 mg

Vitamín B2: 0,11 mg

Vitamín B6: 0,01 mg

Vitamín C: 1 mg

Vitamín E: 1,1 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 73 mg

Železo: 0 mg

Draslík: 105 mg

Horčík: 8 mg

Sodík: 39 mg