Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Čerstvý syr: nátierka na chlieb

Čerstvý syr má so syrom, tak ako si ho klasicky predstavujeme, na prvý pohľad málo spoločného. Nemožno ho krájať na plátky a na vonkajšej strane nemá žiadnu ušľachtilú pleseň. 

Užitočné informácie

Čerstvý syr má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvý syr

Čerstvý syr nie je obľúbený len tak pre nič za nič. Je súčasťou rôznych receptúr, či už čistý, s bylinkami, cesnakom alebo bez neho – stačí si vybrať. Predáva sa v rôznych stupňoch tučnosti, od nízkotučného s 0,2 gramu tuku na 100 gramov po 23 gramov tuku (čerstvý syr so 60 percentami tuku). Obsah vápnika je pri 120 miligramoch na 100 gramov čerstvého syra relatívne vysoký a preto je dobrý na zuby a kosti. Známe druhy čerstvého syra sú napríklad:


Pôvod

Odkiaľ pochádza čerstvý syr?

Čerstvý syr sa vyrába zrazením mlieka. Pri výrobe čerstvého syra sa do zohriateho mlieka pridávajú baktérie mliečneho kvasenia a syridlo. Pri tomto procese mlieko zhustne. Tu vzniká prvá syrenina, ktorá sa krája syrovou harfou. Čiastkovým produktom tohto procesu je tvaroh. Na získanie čerstvého syra sa syrenina nakrája na malé hrudky, znovu zahreje a tiež zmieša so smotanou a soľou. Takto vzniknutá hmota je základnou formou čerstvého syra, ktorý sa podľa druhu ďalej spracováva.


Sezónnosť

Kedy má čerstvý syr svoju sezónu?

Čerstvý syr je v predaji po celý rok.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže čerstvý syr použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvý syr

Čerstvý syr, okrem bežného použitia v podobe nátierky na chlieb, má aj mnohé iné možnosti použitia. Napríklad ním možno dochucovať krémy, smotanové omáčky či polievky. Pritom má jeho krémová verzia (60 percent) vždy menej kalórií ako smotana. Neotvorený čerstvý syr možno uchovávať podľa dátumu minimálnej trvanlivosti niekoľko týždňov. Po otvorení by sa mal spotrebovať ideálne v priebehu asi týždňa.Účinné zložky

Čo sa skrýva v čerstvom syre

Čerstvý syr je bohatý na proteíny a vápnik a patrí k zdravej výžive. Čerstvý syr je dôležitým zdrojom pre dostatočný prísun vápnika. Okrem toho je čerstvý syr bohatý na sodík, draslík, horčík, chlór a tiež na stopové prvky, ako sú fosfor, meď, zinok, mangán a fluoridy.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 134 kcal

Sacharidy: 3,3 g

Bielkoviny: 13,2 g

Tuky: 7,5 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 80 µg

Vitamín B1: 0,03 mg

Vitamín B2: 0,29 mg

Vitamín B6: 0,06 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 0,2 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 120 mg

Železo: 0,1 mg

Draslík: 120 mg

Horčík: 11 mg

Sodík: 390 mg