Ricotta: krémová a čerstvá
Ricotta je taliansky čerstvý syr, ktorý sa vyrába z ovčieho, byvolieho alebo kravského mlieka. S touto klasikou talianskej kuchyne možno pripravovať mnoho slaných i sladkých jedál.
Ricotta má tieto špecifické vlastnosti
Ako vzniká ricotta
Talianska predpona „ri-“ (opäť) a sloveso „cottura“ (variť) už v názve ricotta opisujú výrobný proces. Pretože pri výrobe tohto čerstvého syra sa srvátka po vyrobení syra druhý raz varí. Pritom sa albumín, ktorý je obsiahnutý v srvátke, zrazí pomocou kyslej srvátky, kyslého mlieka alebo kyseliny citrónovej. Mliečny tuk, vitamíny a minerálne látky sa zachytávajú a stúpajú s pevným podielom hore. Už po niekoľkých hodinách je ricotta vhodná na konzumáciu.
Ricotta - kulinársky multitalent
Tento čerstvý syr z ovčieho, byvolieho alebo kravského mlieka je skutočným kulinárskym multitalentom. Je výrazne menej tučný ako mascarpone, má mäkkú, drobivú štruktúru s konzistenciou tvarohu a pritom chutí sladkasto s mierne kyslastou až citrónovou príchuťou. Ricottu možno variť i piecť, chutí čistá alebo ako korenistý či sladký krém a dezert. Ako náhrada za ricottu môže, podľa konkrétneho receptu, poslúžiť cottage cheese alebo hrudkový čerstvý syr. Kto sa stravuje ako vegán, môže ricottu nahradiť aj hodvábnym tofu, ktorého konzistencia a chuť sú podobné.
Odkiaľ pochádza ricotta?
Ricotta je dnes najviac rozšírená v strednom a južnom Taliansku, pôvodne však pochádza z okolia Ríma. V Taliansku existuje mnoho rôznych druhov ricotty, z ktorých niektoré sa líšia chuťou v závislosti od množstva použitej soli, stupňa zrelosti a použitej srvátky.
Kedy má ricotta svoju sezónu?
Na syrovom pulte alebo v chladiacom regáli nájdete výber rôznych druhov ricotty počas celého roka.
Na čo sa môže ricotta použiť a ako sa má skladovať?
Ricottu možno používať na slané i sladké jedlá. V talianskej kuchyni sa klasicky používa ako náplň do cestovín, ako sú ravioli alebo cannelloni či palacinky. Absolútnou klasikou sú špenátom a ricottou plnené cannelloni. Ricottu možno použiť ako čerstvý syr na chlieb a žemle či ako nízkotučnú nátierku na chlieb. Podobne ako tvaroh sa hodí aj na dochutenie nákypov, krémov, zákuskov a šalátov.
Ako dlho možno ricottu uchovávať
Ricotta má už asi dva dni po výrobe svoju optimálnu zrelosť. V chlade možno tento čerstvý syr uchovávať približne jeden týždeň. Ak objavíte na ricotte žltkavé škvrny, nie je už čerstvá a nemala by sa už jesť.
Čo sa skrýva v ricotte
Ricotta je v predaji s rôznym obsahom tuku. Ako väčšina mliečnych výrobkov je bohatá na vápnik.
Kalórie: 162 kcal
Sacharidy: 4,41 g
Bielkoviny: 8,58 g
Tuky: 12,3 g
Vitamín A: 0,03 mg
Vitamín B1: 0,03 mg
Vitamín B2: 0,24 mg
Vitamín B6: 0,05 mg
Vitamín C: 0 mg
Vitamín E: 0,25 mg
Vápnik: 216 mg
Železo: 0,16 mg
Draslík: 146 mg
Horčík: 15 mg
Sodík: 185 mg