Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Ricotta: krémová a čerstvá

Ricotta je taliansky čerstvý syr, ktorý sa vyrába z ovčieho, byvolieho alebo kravského mlieka. S touto klasikou talianskej kuchyne možno pripravovať mnoho slaných i sladkých jedál.

Užitočné informácie

Ricotta má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvú ricottu

Ako vzniká ricotta

Talianska predpona „ri-“ (opäť) a sloveso „cottura“ (variť) už v názve ricotta opisujú výrobný proces. Pretože pri výrobe tohto čerstvého syra sa srvátka po vyrobení syra druhý raz varí. Pritom sa albumín, ktorý je obsiahnutý v srvátke, zrazí pomocou kyslej srvátky, kyslého mlieka alebo kyseliny citrónovej. Mliečny tuk, vitamíny a minerálne látky sa zachytávajú a stúpajú s pevným podielom hore. Už po niekoľkých hodinách je ricotta vhodná na konzumáciu.

Ricotta - kulinársky multitalent

Tento čerstvý syr z ovčieho, byvolieho alebo kravského mlieka je skutočným kulinárskym multitalentom. Je výrazne menej tučný ako mascarpone, má mäkkú, drobivú štruktúru s konzistenciou tvarohu a pritom chutí sladkasto s mierne kyslastou až citrónovou príchuťou. Ricottu možno variť i piecť, chutí čistá alebo ako korenistý či sladký krém a dezert. Ako náhrada za ricottu môže, podľa konkrétneho receptu, poslúžiť cottage cheese alebo hrudkový čerstvý syr. Kto sa stravuje ako vegán, môže ricottu nahradiť aj hodvábnym tofu, ktorého konzistencia a chuť sú podobné.


Pôvod

Odkiaľ pochádza ricotta?

Ricotta je dnes najviac rozšírená v strednom a južnom Taliansku, pôvodne však pochádza z okolia Ríma. V Taliansku existuje mnoho rôznych druhov ricotty, z ktorých niektoré sa líšia chuťou v závislosti od množstva použitej soli, stupňa zrelosti a použitej srvátky.


Sezónnosť

Kedy má ricotta svoju sezónu?

Na syrovom pulte alebo v chladiacom regáli nájdete výber rôznych druhov ricotty počas celého roka.


Použitie a doba spotreby

Na čo sa môže ricotta použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvú ricottu

Ricottu možno používať na slané i sladké jedlá. V talianskej kuchyni sa klasicky používa ako náplň do cestovín, ako sú ravioli alebo cannelloni či palacinky. Absolútnou klasikou sú špenátom a ricottou plnené cannelloni. Ricottu možno použiť ako čerstvý syr na chlieb a žemle či ako nízkotučnú nátierku na chlieb. Podobne ako tvaroh sa hodí aj na dochutenie nákypov, krémov, zákuskov a šalátov.

Ako dlho možno ricottu uchovávať

Ricotta má už asi dva dni po výrobe svoju optimálnu zrelosť. V chlade možno tento čerstvý syr uchovávať približne jeden týždeň. Ak objavíte na ricotte žltkavé škvrny, nie je už čerstvá a nemala by sa už jesť.Účinné zložky

Čo sa skrýva v ricotte

Ricotta je v predaji s rôznym obsahom tuku. Ako väčšina mliečnych výrobkov je bohatá na vápnik.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 162 kcal

Sacharidy: 4,41 g

Bielkoviny: 8,58 g

Tuky: 12,3 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0,03 mg

Vitamín B1: 0,03 mg

Vitamín B2: 0,24 mg

Vitamín B6: 0,05 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 0,25 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 216 mg

Železo: 0,16 mg

Draslík: 146 mg

Horčík: 15 mg

Sodík: 185 mg