Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Čerstvý syr, tvaroh: všestranné výrobky

Čerstvý syr a tvaroh sa vyrábajú ďalším spracovaním mlieka. Ako čerstvý syr sa označujú obvykle všetky druhy syra, ktoré nepotrebujú žiadne zrenie a sú priamo konzumovateľné. Čerstvý syr je v predaji vo všetkých stupňoch tučnosti. Tvaroh sa považuje za formu čerstvého syra a dnes sa vyrába modernými mliekárenskými technikami.

Užitočné informácie

Čerstvý syr a tvaroh majú tieto špecifické vlastnosti

Prečo sú si čerstvý syr a tvaroh podobné? Oba produkty sa získavajú z mlieka pomocou mliekárenských techník. Tvaroh sa považuje za formu čerstvého syra. Oba produkty sú bohaté na bielkoviny a minerálne látky. Obsah kyseliny mliečnej v tvarohu pôsobí priaznivo na trávenie a aminokyseliny jeho bielkoviny sa ľahko môžu zmeniť na ľudskú bielkovinu.

Detailný pohľad na čerstvý syr a tvaroh

Ktoré druhy syra sú označované ako čerstvý syr?

Ako čerstvý syr sa označujú rôzne formy syra. Najznámejšími druhmi sú napríklad cottage cheese, mascarpone, mozzarella alebo tiež ricotta. Čerstvý syr možno získavať zrážaním smotany alebo zrážaním mlieka. Čerstvý syr sa často ponúka v rôznych vyhotoveniach. Obvykle možno nájsť popri prírodnom čerstvom syre aj výrobky z čerstvého syra, ktoré sú dochutené bylinkami. Čerstvý syr existuje v rôznych stupňoch tučnosti, od nízkotučného s 0,2 gramu tuku na 100 gramov po 23 gramov tuku (čerstvý syr so 60 percentami tuku). 

Rozdiel medzi čerstvým syrom a tvarohom

Čerstvý syr a tvaroh patria bezprostredne k sebe. Na výrobu čerstvého syra sa používa obvykle odstredené a pasterizované mlieko, ktoré sa zahusťuje pomocou baktérií mliečneho kvasenia a takzvaným syridlom. Potom sa srvátka oddelí od hmoty čerstvého syra pomocou odstredivky. Aby sa v tvarohu dosiahol želaný obsah tuku, pridáva sa do nízkotučného tvarohu napríklad smotana. Potom sa tvaroh pomocou veľmi veľkých miešadiel rozmieša do krémova a pri priemyselnej výrobe sa nakoniec v stanovených porciách zabalí.

Čím sa vyznačuje nízkotučný tvaroh?

Pri tvarohu je podiel sušiny veľmi odlišný. Ten je u nízkotučného tvarohu veľmi nízky a podiel kvapaliny je veľmi vysoký. Naproti tomu je obsah tuku veľmi nízky a podiel mliečnych bielkovín veľmi vysoký, vďaka čomu je ideálnym výživovým doplnkom. Tvaroh sa ideálne hodí na osviežujúce dipy alebo ako dezert. Navyše možno z tvarohu pripravovať aj koláče. Najznámejším zástupcom je pritom cheese cake (doslova „syrový koláč“), ktorý sa však napriek svojmu názvu vyrába z tvarohu.

Sladký tvaroh

Tu sa tvaroh vyšľahá na penu podľa želania s ovocnou alebo kompótovou šťavou a s pridaním sladkej smotany a dochutí sa cukrom a citrónovou šťavou. Teraz sa podľa želania primieša ovocie. Ak sa ešte posype chrumkavými vločkami, toto tvarohové jedlo bude cenným občerstvením medzi jedlami alebo osviežujúcim dezertom.


Pôvod

Odkiaľ pochádza čerstvý syr a tvaroh?

Čerstvý syr je taký starý, ako je chov kráv ako domácich zvierat. Čerstvý syr sa vyrába zrazením mlieka. Pri výrobe čerstvého syra sa do zohriateho mlieka pridávajú baktérie mliečneho kvasenia a syridlo.


Sezónnosť

Kedy majú čerstvý syr a tvaroh svoju sezónu?

Čerstvý syr aj tvaroh sú v predaji po celý rok.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môžu čerstvý syr a tvaroh použiť a ako sa majú skladovať?

Detailný pohľad na čerstvý syr a tvaroh

Tvaroh je produktom čerstvého syra s mnohostranným využitím. Možno ho konzumovať zriedený alebo nezriedený s müsli, ako prísadu do šalátovej omáčky alebo ho možno piecť. Klasikou je iste tvarohový koláč, ale známe je aj tvarohové cesto. Dobre ochutený tvaroh je veľmi zdravý a osviežujúci a odporúča sa ako nátierka na hrubozrnný čierny chlieb, celozrnný chlieb alebo knäckebrot. Aj ako príloha k zemiakom je zdravou a chutnou večerou. Čerstvý syr možno rovnako ako tvaroh konzumovať ako nátierku alebo môže slúžiť na dochucovanie krémov či omáčok.

Ako čerstvý syr a tvaroh uchovávať

Otvorené možno čerstvý syr a tiež tvaroh držať v chladničke približne týždeň. Tvaroh možno tiež až na tri mesiace zamraziť. Čerstvý syr je ideálne skladovať v chladnom prostredí pri teplote troch stupňov, pretože takto možno zabrániť tvorbe baktérií.Účinné zložky

Čo sa skrýva v čerstvom syre a tvarohu

Ako potravina je tvaroh dobrým zdrojom bielkovín a vápnika. V liečiteľstve sa tiež používa ako prostriedok na zmiernenie horúčky a na zábaly a pri zápaloch. Tvaroh obsahuje dôležité minerálne látky ako vápnik, horčík, fosfor, železo, draslík a sodík. Takisto obsahuje rôzne vitamíny ako vitamín A, vitamín B1, vitamín B2, vitamín B6 a vitamín C.