Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Srvátka: úžasné osvieženie

Kto dbá na svoje zdravie a zaoberá sa potravinami, väčšinou už narazil na takzvanú srvátku. Je to nápoj, ktorý je veľmi zdravý a práve v letných mesiacoch predstavuje ideálne osvieženie.

Užitočné informácie

Srvátka má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvú srvátku

Srvátka je tiež známa ako syrovátka. Skrýva sa za tým spôsob jej výroby, pretože samotná srvátka je vlastne vedľajším produktom, ktorý vzniká pri výrobe rôznych druhov syra. Existujú dva druhy srvátky. Prvým je kyslá srvátka a druhým obľúbená sladká srvátka. Tá vzniká, keď sa pri výrobe syra pridá syridlo na zahustenie a potom sa zozbiera hotový syr. Srvátka obsahuje laktózu, srvátkové proteíny, vo vode rozpustné vitamíny a minerálne látky a súčasne je nízkokalorická.


Pôvod

Odkiaľ pochádza srvátka?

Srvátka je vodnatá tekutina, ktorá vzniká pri výrobe syra. Keď sa mlieko zrazí na syr, časť, ktorá sa zvýši, sa nazýva srvátka. Existujú dva druhy srvátky: sladká srvátka a kyslá srvátka. Srvátka vzniká, keď sa z mlieka vyrába syr.


Sezónnosť

Kedy má srvátka svoju sezónu?

Srvátka je v predaji po celý rok.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže srvátka použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvú srvátku

Zo srvátky možno mixovať nápoje s ovocím, čajom alebo bylinkami. Sladká srvátka má veľa príchutí. Väčšinou sa mixuje ako hotový nápoj s ovocnými šťavami a inými prísadami. Tie poskytujú nápoju jemnú sladkosť. Existujú však aj kakaové prášky a nápojové prášky, ktoré obsahujú z veľkej časti srvátkový prášok. Aj tie obsahujú rôzne prísady, napr. hroznový cukor. Sladkú srvátku možno použiť ako desiatu a olovrant alebo aj ako náhradu mlieka. Srvátku je nutné skladovať v chladničke. Neotvorenú ju možno uchovávať podľa dátumu minimálnej trvanlivosti. Po otvorení je ju nutné spotrebovať do niekoľkých dní.


Účinné zložky

Čo sa skrýva v srvátke

Srvátka obsahuje z 94 percent vodu, štyri až päť percent laktózu a je prakticky bez tuku. Srvátka obsahuje kyselinu mliečnu, cenné vitamíny ako B1, B2, B6 a tiež minerálne látky draslík, vápnik. Kyselina mliečna, ktorú srvátka obsahuje, priaznivo pôsobí na zdravie. Srvátku možno používať aj na vonkajšie použitie na pokožku, práve pri problémoch s pokožkou môže srvátka poskytnúť zmiernenie.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 27 kcal

Sacharidy: 5,14 g

Bielkoviny: 0,8 g

Tuky: 0,36 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 003 µg

Vitamín B1: 5,14 mg

Vitamín B2: 0,8 mg

Vitamín B6: 0,36 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 48,2 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 68 mg

Železo: 0,1 mg

Draslík: 129 mg

Horčík: 1 mg

Sodík: 45 mg