Mlieko: rovnako mnohostranné ako obľúbené
Mlieko je biela tekutina, ktorá sa skladá hlavne z vody, laktózy, proteínov a tuku. Získava sa z mliečnych žliaz cicavcov. Obvykle ňou kravy a ďalšie cicavce živia svoje novorodené mláďatá. Keďže je kravské mlieko veľmi výživné a chutné, používajú ho aj ľudia.
Mlieko má tieto špecifické vlastnosti
Mlieko je v predaji s rôznym obsahom tuku. Najnižší podiel tuku 0,3 percenta má sterilizované mlieko, potom je tu polotučné mlieko s 1,5 percenta a nakoniec plnotučné mlieko s 3,5 percenta tuku. Čerstvé mlieko môže byť dokonca v predaji s podielom tuku 3,8 percenta.
A čo s laktózou
Mlieko obsahuje laktózu, takzvaný mliečny cukor. Mnoho ľudí trpí laktózovou intoleranciou. Existujú lieky, ktoré umožňujú príjem laktózy, existuje však aj možnosť kúpiť si bezlaktózové mlieko. Chutí trochu sladšie ako normálne mlieko a nie je také biele. Najtrvanlivejšími variantami mlieka sú kondenzované mlieko a sušené mlieko.
Čo znamená homogenizácia?
Mlieko sa predáva vo vreckách, fľašiach, škatuliach alebo „tetrapakoch“. Aby bolo dlhodobo skladovateľné, často sa homogenizuje a/alebo zahrieva na veľmi vysokú teplotu. Pri tomto postupe sa mlieko veľmi rýchlo zahreje na vysokú teplotu a potom sa rovnako rýchlo opäť ochladí. Tým sa v mlieku zničia všetky neželané zárodky. Mlieko možno dnes kúpiť ako takzvané trvanlivé mlieko alebo ako čerstvé mlieko.
Podiel smotany sa môže líšiť
Čerstvé mlieko, ktoré ešte nebolo spracované v mliekarni, chutí veľmi smotanovo. Ak toto mlieko nalejete do fľaše a postavíte do chladničky, uvidíte väčšinou na druhý deň, že sa hore usadila smotana. Podiel smotany sa počas roka líši. V lete je vyšší, pretože kravy žerú dobrú, výdatnú potravu, totiž čerstvú trávu, a to sa prejavuje v kvalite mlieka.
Odkiaľ pochádza mlieko?
Na klasické mlieko sa používa mlieko kráv rôznych plemien. Existuje aj kozie a ovčie mlieko a stále známejšími sa stávajú aj mliečne výrobky z byvolieho mlieka, ako napríklad byvolia mozzarella.
Kedy má mlieko svoju sezónu?
Mlieko je v predaji po celý rok.
Na čo sa môže mlieko použiť a ako sa má skladovať?
Možnosti využitia mlieka akéhokoľvek druhu sú takmer nevyčerpateľné. Či už ako čerstvé kravské, kozie alebo ovčie mlieko alebo ako smotana, syr, jogurt a tvaroh a uvarené ako kakao alebo prísada do kávy, pritom nesmieme zabudnúť na rôzne čokoládové a pečené špeciality... V tomto zozname by sme mohli ešte dlho pokračovať. Iba vegáni odmietajú zvieracie mlieko a siahajú namiesto toho k výrobkom z rastlinného mlieka.
Ako uchovať mlieko čerstvé
Mliečne výrobky by sa mali vždy skladovať v chlade, pretože sú to čerstvé výrobky a po otvorení je ich nutné rýchlo spotrebovať. Iba dlho zrejúce syrové výrobky, ako parmezán, vydržia dlhší čas aj nechladené. Odporúča sa však skladovať ich v chlade, aby sa zachovala ich chuť. Na rozdiel od čerstvého mlieka možno trvanlivé mlieko skladovať nechladené minimálne dva mesiace.
Aby sa predišlo strate chuti, malo by sa však podľa možnosti uchovávať v tme a nie príliš veľkom teple. Niektorí výrobcovia dokonca zaručujú trvanlivosť od troch do štyroch mesiacov. Presnú dobu spotreby zistíte podľa dátumu minimálnej trvanlivosti. Otvorené balenie trvanlivého mlieka je však potrebné uchovávať v chladničke a spotrebovať do niekoľkých dní. Čím je trvanlivé mlieko dlhšie skladované, tým má väčší sklon k miernej zmene chuti.
Čo sa skrýva v mlieku
Mlieko môže pomôcť pri zmierňovaní istých ťažkostí: Kto by nepoznal horúce mlieko s medom kvôli lepšiemu spánku. Pri bolestiach hrdla pomáha tvarohový obklad okolo hrdla a pri poštípaní hmyzom tvarohové nátery. Mlieko a mliečne výrobky možno tiež použiť pri starostlivosti o tvár.