Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Čerstvé mlieko: cenný zdroj vápnika

Čerstvé mlieko nie je surové mlieko, je to mlieko, ktoré prešlo pasterizáciou. Mlieko sa zahreje na približne 72 až 75 stupňov. Tým sa výrazne zníži počet bakteriálnych zárodkov a zvýši doba spotreby. 

Užitočné informácie

Čerstvé mlieko má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvé mlieko

Mlieko obsahuje vodu, mliečny cukor, bielkovinu a tuk a tiež cenné vitamíny a minerálne látky: vápnik, horčík a železo. Čerstvé mlieko možno kúpiť ako Heumilch (doslova „senné mlieko“), Weidemilch („mlieko z pastvín“) a Alpenmilch („alpské mlieko“) so stupňom tučnosti plnotučné mlieko (3,5 percenta), polotučné mlieko (1,5 percenta) a nízkotučné mlieko (maximálne 0,5 percenta). Nepasterizované mlieko obsahuje až 5 percent tuku. Čerstvé mlieko, ktoré možno v obchode kúpiť, je najčastejšie čerstvé mlieko ESL (ESL = Extended-Shelf-Life-Milch). Čerstvé mlieko ESL možno uchovávať v chladničke až 24 dní. Mlieko sa kvôli tomu zahreje na jednu až tri sekundy na 124 až 127 stupňov.


Pôvod

Odkiaľ pochádza čerstvé mlieko?

Mlieko sprevádza človeka už od domestikácie kravy. Predpokladá sa, že dobytok obvyklý pre Európu pochádza z Anatólie a Blízkeho východu. Najprv sa choval kvôli jeho mäsu, neskôr aj kvôli mlieku. 


Sezónnosť

Kedy má čerstvé mlieko svoju sezónu?

Čerstvé mlieko je v predaji po celý rok.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže čerstvé mlieko použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvé mlieko

Čerstvé mlieko možno použiť na prípravu mliečnych jedál a dezertov, ale možno ho tiež piť čisté. Z čerstvého mlieka sa tiež vyrába jogurt, syr a tvaroh. Čerstvé mlieko je pasterizované a neotvorené vydrží približne šesť až desať dní. Otvorené čerstvé mlieko by sa malo spotrebovať do troch dní. Na rozdiel od trvanlivého mlieka možno čerstvé mlieko držať iba obmedzenú dobu a malo by sa spotrebovať do niekoľkých dní. Najlepšie je ho skladovať v chladničke.Účinné zložky

Čo sa skrýva v čerstvom mlieku

Mliečne výrobky poskytujú významné množstvo vápnika. Pol litra 3,5-percentného mlieka obsahuje 600 miligramov vápnika a pokrýva tak polovicu dennej potreby mladého človeka. Pre ľudí, ktorých organizmus nedokáže náležite štiepiť laktózu, a teda trpia laktózovou intoleranciou, existuje bezlaktózové mlieko. V ňom je už laktóza rozštiepená.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 64 kcal

Sacharidy: 4 g

Bielkoviny: 3 g

Tuky: 3 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 47 µg

Vitamín B1: 0 mg

Vitamín B2: 0 mg

Vitamín B6: 0 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 0 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 125 mg

Železo: 0 mg

Draslík: 150 mg

Horčík: 11 mg

Sodík: 44 mg