Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Kozie mlieko: alternatíva kravského mlieka

Za alternatívu kravského mlieka sa už niekoľko rokov stále častejšie považuje kozie mlieko. Súčasne je kozie mlieko známe aj pre svoju relatívne intenzívnu a svojskú chuť i zápach. Je to spôsobené tým, že kozie mlieko mimoriadne rýchlo preberá okolité pachy. Preto sa o ňom občas hovorí, že smrdí a chutí „za maštaľou“. Dnešné hygienické štandardy tomu však bránia.

Užitočné informácie

Kozie mlieko má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvé kozie mlieko

V porovnaní s kravským mliekom je kozie mlieko veľmi prospešné, pretože tuky a bielkoviny sú ľahšie stráviteľné. Kozie mlieko okrem toho obsahuje viac vitamínu A a D, avšak menej kyseliny listovej a vitamínu B12. Podiel vápnika je u oboch druhov mlieka približne rovnaký. 

Pomoc pri alergii na kravské mlieko

Kozie mlieko obsahuje od prírody menej laktózy, preto sa považuje za vhodnú alternatívu pri neznášanlivosti kravského mlieka alebo laktózovej intolerancii. Vďaka odlišnému zloženiu bielkovín sa môže stať, že budete kozie mlieko dobre znášať napriek vašej alergii na kravské mlieko.


Pôvod

Odkiaľ pochádza kozie mlieko?

Koza bola domestikovaná na Blízkom východe už pred asi 9000 rokmi. Pôvodne sa chovala predovšetkým kvôli mäsu a menej kvôli koziemu mlieku. Skutočnosť, že kozie mlieko je dnes ešte málo rozšírené, je príčinou, že, na rozdiel od kravského mlieka, neexistuje štandardizácia obsahu tuku. Preto obsah tuku kolíše podľa ročného obdobia, krmiva a iných faktorov.


Sezónnosť

Kedy má kozie mlieko svoju sezónu?

Kozie mlieko je v predaji po celý rok.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže kozie mlieko použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvé kozie mlieko

Najznámejším výrobkom z kozieho mlieka je kozí syr, ktorý možno kúpiť v mnohých rozmanitých formách. Paleta siaha od čerstvého syra cez fetu až po tvrdý syr. Na Blízkom východe sa z kozieho mlieka vyrába aj „Laban“, mliečny výrobok podobný jogurtu, ktorého odvodnený variant sa nazýva „Labné“. Oba produkty sa s obľubou servírujú ako súčasť arabského predjedla mezze. Kozie mlieko je však vhodné nielen ako potrava, ale tiež sa používa na výrobu mimoriadne krémového mydla, ktoré pokožka veľmi dobre znáša.

Trvanlivosť kozieho mlieka

Kozie mlieko možno uchovávať kratšie ako kravské mlieko. Avšak je v predaji aj vo forme trvanlivého práškového mlieka. Otvorené kozie mlieko by sa malo spotrebovať za menej ako jeden týždeň a malo by sa uchovávať v chladničke.


Recepty

Čo možno pripraviť z kozieho mlieka


Účinné zložky

Čo sa skrýva v kozom mlieku

Kozie mlieko je skutočnou alternatívou kravského mlieka. Je bohaté na vitamín A, B1, B2, B6, B12, C a vitamín D. V kozom mlieku sa okrem toho nachádza prekvapivé množstvo koenzýmu Q10, ktorý sa považuje za prostriedok proti starnutiu. Jeden pohár kozieho mlieka pokryje 30 % dennej potreby vápnika. Pre ľudí s neznášanlivosťou laktózy je kozie mlieko mimoriadne dobre stráviteľné.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 69 kcal

Sacharidy: 4,8 g

Bielkoviny: 3,7 g

Tuky: 3,9 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 73 µg

Vitamín B1: 0,05 mg

Vitamín B2: 0,15 mg

Vitamín B6: 0,03 mg

Vitamín C: 2 mg

Vitamín E: 0,1 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 123 mg

Železo: 0,1 mg

Draslík: 177 mg

Horčík: 13 mg

Sodík: 42 mg