Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Sójové mlieko: rastlinná alternatíva mlieka

Sójové mlieko je nápoj, ktorý sa vyrába zo sóje. Aj jeho zložky sú výlučne rastlinného pôvodu, vďaka čomu sa sójové mlieko stalo populárnym v oblasti vegánskej výživy.

Užitočné informácie

Sójové mlieko má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvé sójové mlieko

Sójové mlieko, nazývané tiež sójový nápoj , je z hľadiska niektorých jeho živín úplne porovnateľné s kravským mliekom. Obsahuje podobné množstvá kalórií, tukov a proteínov. Na rozdiel od kravského mlieka však sójové mlieko tiež obsahuje nenasýtené mastné kyseliny, ktoré si ľudský organizmus nedokáže vytvoriť sám. Sú podstatné pre zdravú výživu, sú však tiež ťažšie stráviteľné ako zvieracie tuky. Na rozdiel od kravského mlieka obsahuje sójové mlieko iba veľmi malé množstvo vápnika, kvôli čomu sa ním dnes často dodatočne obohacuje.


Pôvod

Odkiaľ pochádza sójové mlieko?

Sójové mlieko pochádza, podobne ako tofu, pôvodne z Číny, kde bolo známe a používalo sa už pred 2000 rokmi. Na Západ sa sójové mlieko dostalo iba pred niekoľkými rokmi, čo si vyžiadala narastajúca popularita vegánstva. V porovnaní s kravským mliekom je však sójové mlieko v západných krajinách stále špecializovaným výrobkom.


Sezónnosť

Kedy má sójové mlieko svoju sezónu?

Sója potrebuje teplo a slnko. Preto ju nemožno pestovať všade. Potrebuje humóznu, kyprú a hlbokú pôdu. Výsev môže začať, keď teplota dosiahla minimálne 12 stupňov Celzia. Tri mesiace po zasiati možno zberať sójové bôby. Sója sa pestuje na celom svete, preto sú sójové výrobky v predaji po celý rok.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže sójové mlieko použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvé sójové mlieko

Zo sójového mlieka možno pripravovať dezerty a nápoje alebo ho možno piť čisté. Sójové mlieko sa podobá kravskému mlieku, preto ho možno používať rovnako, napríklad na pečenie. Sójové mlieko sa používa špeciálne vo vegetariánskej a vegánskej výžive a často sa objavuje v takýchto výrobkoch.

Obzvlášť v čínskej alebo japonskej kuchyni existuje mnoho receptov, v ktorých sa používa sójové mlieko. Otvorené sójové mlieko je potrebné uchovávať v tme a chlade.Účinné zložky

Čo sa skrýva v sójovom mlieku

Sójové mlieko obsahuje podobné množstvá kalórií, tukov a proteínov ako kravské mlieko.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 53 kcal

Sacharidy: 5,8 g

Bielkoviny: 3,5 g

Tuky: 1,8 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 26 µg

Vitamín B1: 0,12 mg

Vitamín B2: 0,04 mg

Vitamín B6: 0,06 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 0,7 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 3 mg

Železo: 0,8 mg

Draslík: 191 mg

Horčík: 28 mg

Sodík: 3 mg