Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Tvaroh: chutný s ovocím, bylinkami

Tvaroh je veľmi zdravý, bohatý na hodnotné bielkoviny a dôležité minerály, navyše je ľahko a dobre stráviteľný. Tvaroh je čerstvý, tzn. nezrejúci syr. Možno ho kombinovať so sladkými aj slanými jedlami.

Užitočné informácie

Ako vzniká tvaroh

Detailný pohľad na čerstvý tvaroh

Tvaroh vzniká z mliečnej bielkoviny a má mierne kyslastú chuť. Jeho konzistencia je v závislosti od množstva tuku polotuhá až jemná. Vyrába sa modernou mliekarenskou technológiou. Pri nej sa odtučňuje a pasterizuje mlieko.

Pomocou baktérií mliečneho kvasenia a syridla sa mlieko zahustí. Odstreďovaním možno oddeliť srvátku od čerstvej syreniny, vďaka čomu vznikne mäkký až drobivý tvaroh. Aby mal tvaroh plánovaný stupeň obsahu tuku, obohacuje sa istým množstvom smotany. Potom sa tvaroh mieša, aby získal svoju krémovú konzistenciu. Pri nízkotučnom tvarohu je obvykle podiel kvapaliny vysoký a podiel sušiny nízky. Obsah tuku je preto veľmi nízky. Zato však obsahuje veľa mliečnej bielkoviny.

V predaji sú tieto stupne tučnosti:

  • nízkotučný s menej ako 10 percentami tuku
  • s 10 percentami tuku
  • polotučný s 20 percentami tuku
  • s 30 percentami tuku
  • plnotučný so 40 percentami tuku

Pôvod

Odkiaľ pochádza tvaroh?

Odkiaľ tvaroh pôvodne pochádza, nemožno jednoznačne určiť. Spomína sa však už od 14. storočia.


Sezónnosť

Kedy má tvaroh svoju sezónu?

Tvaroh nemá svoju špeciálnu sezónu. Výrobok možno konzumovať počas celého roka.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže tvaroh použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvý tvaroh

Keďže tvaroh patrí k čerstvým výrobkom, odporúča sa spotrebovať ho čerstvý. Tvaroh slúži ako príloha k rôznym pokrmom, ktoré možno servírovať teplé i studené. Mimoriadne obľúbené sú tvarohové jedlá v kombinácii so smotanou, cukrom, citrónovou šťavou, vanilkou, škoricou, bielkom, žĺtkom alebo ovocím. Známymi jedlami sú:
 

  • cesnakový tvaroh
  • bylinkový tvaroh
  • tvarohové suflé
  • tzatziki
  • zemiaky s tvarohom


K tvarohovým pokrmom sa hodia rôzne korenia ako paprika, soľ, cesnak, bylinky a tiež cibuľa, paradajky alebo slanina. Tvaroh je okrem toho hlavnou zložkou tvarohových koláčov.

Ako najlepšie uchovávať tvaroh

Aby tvaroh vydržal čo najdlhšie čerstvý, mal by sa skladovať prikrytý v chladničke. Vydrží do dátumu minimálnej trvanlivosti, ktorý je uvedený na obale. Tvaroh možno tiež až na tri mesiace zamraziť.Účinné zložky

Čo sa skrýva v tvarohu

Konzumácia tvarohu sa považuje za zdravú. Pôsobí priaznivo na trávenie. Okrem toho poskytuje dôležité bielkoviny, pretože sa aminokyseliny, ktoré obsahuje, dokážu bez problémov pretvoriť na telesné bielkoviny. Tvaroh obsahuje dôležité minerálne látky ako vápnik, horčík, fosfor, železo, draslík a sodík. Takisto obsahuje rôzne vitamíny ako vitamín A, vitamín B1, vitamín B2, vitamín B6 a vitamín C.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 160 kcal

Sacharidy: 2,6 g

Bielkoviny: 11,1 g

Tuky: 11,4 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 99 µg

Vitamín B1: 0,03 mg

Vitamín B2: 0,24 mg

Vitamín B6: 0,08 mg

Vitamín C: 1 mg

Vitamín E: 0,3 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 95 mg

Železo: 0,3 mg

Draslík: 82 mg

Horčík: 10 mg

Sodík: 34 mg