Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Smotana: univerzálna zbraň v kuchyni

Ako smotana sa označuje časť mlieka obsahujúca tuk. Je známa aj ako šľahačková smotana a ako prísada do mnohých jedál je veľmi obľúbená. Pri ďalšom spracovaní vzniká zo smotany maslo. Takisto z nej možno vyrobiť smotanu Creme Double. 

Užitočné informácie

Smotana má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvú smotanu

Smotana je tuková zložka, ktorá sa usadzuje na povrchu neupraveného mlieka. Takto sa získavala smotana kedysi. Dnes sa mlieko v moderných strojoch odstreďuje dovtedy, kým sa z odtučneného mlieka neoddelí smotana. Tento postup sa nazýva odstreďovanie. Pritom vzniká nízkotučné mlieko s, podľa možnosti, nízkym obsahom tuku pod 0,1 percenta. Tuková smotana sa delí na viacero tukových stupňov, ktoré obsahujú od 1,8 do 3,4 percenta mliečnej bielkoviny a tiež vo vode rozpustné vitamíny:
 

  • Šľahačková smotana: 30 až 33 percent
  • Extra šľahačková smotana: 36 percent
  • Smotana: 25 až 29 percent
  • Smotana do kávy: 10 až 15 percent


Smotana chutí mliečne krémovo a jemnejšie ako mlieko, ale takisto môže byť aj trvanlivá. 


Pôvod

Odkiaľ pochádza smotana?

Smotana sa vyrába už od dávnych čias všade tam, kde sa produkuje mlieko.


Sezónnosť

Kedy má smotana svoju sezónu?

Keďže smotana nemá žiadnu špeciálnu sezónu, je v predaji počas celého roka.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže smotana použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvú smotanu

Ako šľahačka je smotana nenahraditeľnou súčasťou koláčov, tort a dezertov. Používa sa ako plnka alebo ako ozdoba. Konzumuje sa čistá, ale tiež aromatizovaná s tvarohom, kakaom, kávou, ovocným pretlakom alebo vínom. Smotana je tiež súčasťou ganache alebo bavorského krému. Je nutné rozlišovať medzi smotanovými tortami a tortami so smotanovým krémom. Smotanová torta obsahuje ozdobu alebo plnku s minimálne 60-percentným podielom smotany. Pri torte so smotanovým krémom sa tento podiel pohybuje pod 60 percentami, obsahuje však minimálne 20 percent.

Ako uchovať smotanu čerstvú

Čerstvú smotanu možno držať v chladničke štyri až šesť dní. Smotanu zahriatu na veľmi vysokú teplotu možno neotvorenú skladovať mimo chladničky šesť týždňov, sterilizovanú smotanu dokonca až rok. Špeciálnu trvanlivú smotanu je nutné držať v chladničke až po jej otvorení. Predtým ju možno skladovať pri izbovej teplote.Účinné zložky

Čo sa skrýva v smotane

Smotana má relatívne vysoký podiel vápnika, bielkovín a vitamínu A, vitamínu C a vitamínu E. Preto pôsobí v malých množstvách priaznivo na zdravie pokožky, kostí a tiež zraku.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 123 kcal

Sacharidy: 4,1 g

Bielkoviny: 3,1 g

Tuky: 10,5 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 74 µg

Vitamín B1: 0,03 mg

Vitamín B2: 0,16 mg

Vitamín B6: 0,04 mg

Vitamín C: 1 mg

Vitamín E: 0,3 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 101 mg

Železo: 0,1 mg

Draslík: 132 mg

Horčík: 11 mg

Sodík: 40 mg