Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Kefír: pochúťka bohatá na živiny

Kefír je ľahko stráviteľný kyslomliečny výrobok, ktorý sa vyrába pridaním baktérií mliečneho kvasenia. Tento nápoj je hustý, obsahuje kyselinu uhličitú a trochu alkoholu. Jeho obsah živín je porovnateľný s cmarom.

Užitočné informácie

Kefír má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvý kefír

Mliečny kefír je zdravou a prírodnou fit potravinou, ktorá vďaka vysokému obsahu živín zvyšuje výkonnosť a prispieva k vyváženej výžive. Obsiahnuté mliečne bielkoviny podporujú rast svalstva. Vďaka vysokému obsahu vápnika spolu s vitamínom D posilňuje kefír kosti a prispieva k zníženiu rizika osteoporózy. Okrem toho možno kefíru z mlieka pripísať mnohé kladné účinky na zdravie. Posilňuje obranyschopnosť a reguluje krvný tlak, tlmí zápaly a pôsobí antibioticky. Plný účinok kefíru na zdravie sa prejaví pri jeho dlhodobej a pravidelnej konzumácii.


Pôvod

Odkiaľ pochádza kefír?

Kefír bol pôvodne mliečny nápoj v tibetských horách a na Kaukaze a je tam už stáročia veľmi rozšíreným nápojom. To, že sa ľudia v tomto regióne dožívajú mimoriadne vysokého veku, možno odvodiť z hojnej konzumácie kefíru, preto má prívlastok „nápoj storočných“. Kvôli osviežujúcej chuti a jeho priaznivým účinkom na celý organizmus je kefír rozšírený po celom svete.


Sezónnosť

Kedy má kefír svoju sezónu?

Kefír je v predaji po celý rok. Kefír potrebuje na zrenie približne dva dni.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže kefír použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvý kefír

Z kefíru možno vytvárať nápoje s ovocím. Využitie kefíru je skutočne mnohostranné a presahuje jednoduché pitie: Kefír môže napríklad v müsli nahradiť mlieko. Z kefíru možno tiež robiť chutné omáčky a dipy. Zabalený kefír možno uchovávať v chlade podľa dátumu minimálnej trvanlivosti.


Recepty

Čo možno pripraviť z kefíru


Účinné zložky

Čo sa skrýva v kefíre

Kefír obsahuje na rozdiel od iných mliečnych výrobkov iba málo laktózy, vďaka čomu je ľahko stráviteľný, preto je tiež vhodný pre ľudí s intoleranciou na laktózu a neznášanlivosťou laktózy. Pri menej ako dvojpercentnom obsahu alkoholu, čo je veľmi málo, môžu mliečny kefír bez problémov konzumovať aj deti. Kefír je chutný nápoj, ktorý podporuje trávenie a je bohatý na baktérie mliečneho kvasenia potrebné pre organizmus. 

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 61 kcal

Sacharidy: 4 g

Bielkoviny: 3,3 g

Tuky: 3,5 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 31 µg

Vitamín B1: 0,03 mg

Vitamín B2: 0,18 mg

Vitamín B6: 0,05 mg

Vitamín C: 1 mg

Vitamín E: 0,1 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 120 mg

Železo: 0,1 mg

Draslík: 157 mg

Horčík: 12 mg

Sodík: 48 mg