Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Kyslá smotana: univerzálna v kuchyni

Kyslá smotana je klasikou, bez ktorej si kuchyňu ani pri najlepšej vôli nemožno predstaviť. V niektorých častiach Rakúska sa jej hovorí aj „Sauerrahm“ (zakysaná smotana). Vzniká tak, že sa pri výrobe, na rozdiel od sladkej smotany, okysľuje.

Užitočné informácie

Kyslá smotana má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvú kyslú smotanu

Aby vznikla kyslá smotana, počas výroby sa primiešavajú baktérie mliečneho kvasenia. Tie smotanu zahustia a dodajú jej krémovú konzistenciu. To tiež vysvetľuje, prečo majú šľahačková smotana a kyslá smotana odlišnú konzistenciu, hoci je 10-percentný obsah tuku rovnaký. Kyslá smotana sa veľmi dobre hodí na dochucovanie slaných pokrmov a omáčok. 

Sladká smotana

Vytvorenie smotany na šľahanie bolo pred vynálezom odstredivky náročné. Na sedliackych dvoroch sa muselo mlieko stĺkať dovtedy, kým sa od kvapalnej časti mlieka neoddelili tukové guľôčky a nevyplávali na povrch. Až vtedy bolo možné takto vzniknutú smotanu odobrať. Pri priemyselnej výrobe túto prácu dnes zabezpečujú veľké odstredivky.


Pôvod

Odkiaľ pochádza kyslá smotana?

Kyslá smotana vzniká tak, že sa do smotany vložia baktérie mliečneho kvasenia. Chutí kyslasto a jej konzistencia je pevná.


Sezónnosť

Kedy má kyslá smotana svoju sezónu?

Kyslá smotana je k dispozícii po celý rok.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže kyslá smotana použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvú kyslú smotanu

Predovšetkým vo východnej Európe sa s obľubou servírujú polievky, mäsité alebo zeleninové, s trochou čerstvej kyslej smotany. S tou troškou tuku telo dokáže lepšie vstrebať vitamíny. Boršč alebo soljanka, výdatná gulášová polievka alebo bliny s ňou chutia oveľa lepšie. Niet preto divu, že je kyslá smotana stále populárnejšia. V chlade možno kyslú smotanu držať podľa dátumu minimálnej trvanlivosti. Po otvorení je ju nutné spotrebovať do niekoľkých dní.Účinné zložky

Čo sa skrýva v kyslej smotane

Smotana, či už šľahačková alebo kyslá, nie je práve výrobkom na udržanie štíhlej línie. Avšak napríklad vitamíny A, D, E a K sú v tuku rozpustné a telo ich dokáže vstrebať, iba keď sa súčasne dodá trocha tuku. Kyslá smotana je bohatá na vitamín A, vitamín B, vitamín C, vitamín E, draslík, vápnik, fosfor, zinok a železo.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 117 kcal

Sacharidy: 3,7 g

Bielkoviny: 3,1 g

Tuky: 10 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 120 µg

Vitamín B1: 0,04 mg

Vitamín B2: 0,16 mg

Vitamín B6: 0,02 mg

Vitamín C: 1 mg

Vitamín E: 0,5 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 110 mg

Železo: 0,1 mg

Draslík: 158 mg

Horčík: 12 mg

Sodík: 58 mg