Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Cmar: osvieži a zaženie smäd

Cmar sa získava pri výrobe masla. Pritom sa mliečna tekutina, zbavená smotany, z ktorej sa získava sladké smotanové maslo, zmieša s baktériami mliečneho kvasenia. Ak sa maslo vyrába z kyslej smotany, nie je potrebné pridávať baktérie mliečneho kvasenia, pretože smotana už bola okyslená.

Užitočné informácie

Cmar má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvý cmar

Cmar chutí mierne kyslo, osviežujúco a je hustejší ako normálne plnotučné mlieko. V minulosti sa cmar označoval za odpadový produkt výroby masla. Dnes je to veľmi obľúbená potravina, ktorá je navyše veľmi hodnotná. Cmar je bohatý na proteíny a je dobre stráviteľný. Obsah proteínov je dokonca vyšší ako u mlieka. Konzumácia 500 mililitrov pokryje navyše dennú dávku vápnika.

Chutný, s mnohostranným využitím

Cmar nie je však iba zdravá a nízkokalorická potravina, ale je aj veľmi mnohostranný. Cmar je napríklad známy svojím mimoriadne jemným čistiacim účinkom, ktorý nevysušuje pokožku. Ďalšia pozitívna vlastnosť: pôsobí upokojujúco na podráždený žalúdok, baktérie mliečneho kvasenia podporujú hojenie a v črevách pomáhajú vytvárať užitočnú bakteriálnu flóru.


Pôvod

Odkiaľ pochádza cmar?

Cmar je vedľajším produktom, ktorý vzniká pri výrobe masla. Keď vznikne smotana a tá sa vyšľahá, vznikne pevná, mastná hmota, ktorá sa tiež nazýva maslové hrudky. To, čo sa zvýši, je nízkotučný cmar.


Sezónnosť

Kedy má cmar svoju sezónu?

Cmar možno kúpiť v obchode čerstvý po celý rok.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže cmar použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvý cmar

Najjednoduchší spôsob ako cmar konzumovať, je priamo ho piť. Cmar však možno konzumovať aj ako smoothie s bobuľami alebo ho možno použiť na dezerty s ovocím a na koláče . Cmar je čerstvý výrobok, ktorý má obmedzenú dobu spotreby. Otvorené balenie možno držať v chladničke iba niekoľko dní.


Recepty

Čo možno pripraviť z cmaru


Účinné zložky

Čo sa skrýva v cmare

V mnohých wellness receptoch sa cmar používa vonkajškovo, ako tvárová maska, na starostlivosť o nohy, ruky alebo telo. Cmarový kúpeľ uvoľňuje, zvláčňuje a zjemňuje pokožku. Ako wellness nápoj s ovocím alebo zeleninou pôsobí cmar osviežujúco a oživujúco. Ale cmar sa používa aj v alternatívnej medicíne. Pri horúčkach alebo hnačkách sa cmaru pripisuje zmierňujúci účinok. Cmar prečisťuje telo a vďaka baktériám mliečneho kvasenia pôsobí pozitívne na črevnú flóru. 

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 37 kcal

Sacharidy: 4 g

Bielkoviny: 3,5 g

Tuky: 0,5 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 9 µg

Vitamín B1: 0,03 mg

Vitamín B2: 0,16 mg

Vitamín B6: 0,04 mg

Vitamín C: 1 mg

Vitamín E: 0 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 109 mg

Železo: 0,1 mg

Draslík: 147 mg

Horčík: 16 mg

Sodík: 57 mg