Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Maslo: na varenie aj pečenie

Maslo je roztierateľný tuk, ktorý sa obvykle vyrába z kravského mlieka a skladá sa z mliečneho tuku, vody a mliečnych proteínov. Ďalšími zložkami sú minerálne látky, kyselina mliečna, mliečny cukor, cholesterol a vitamíny rozpustné v tukoch. Maslo sa používa ako nátierka na chlieb alebo ako prísada do varenia, napríklad na pečenie alebo pri príprave omáčok.

Užitočné informácie

Maslo má tieto špecifické vlastnosti 

Detailný pohľad na čerstvé maslo

Maslo sa nemusí nutne vyrábať z kravského mlieka, možno ho získavať aj z mlieka iných cicavcov, ako napríklad z ovčieho mlieka a kozieho mlieka. Ďalej sa často pridáva soľ, aromatické látky a konzervačné látky. Maslo má obvykle svetložltú až bielu farbu, ktorá závisí od krmiva zvierat, ktoré mlieko poskytujú. Pojem maslo zahŕňa rôzne druhy, napríklad: 

  • maslo z kyslej smotany
  • maslo zo sladkej smotany
  • jemne okyslené maslo
  • slané maslo

Patria k nemu aj maslové tuky s nižším podielom tuku, ako je maslo s 30 % tuku alebo maslo s 50 % tuku. Popri rôznych druhoch masla možno tiež kúpiť maslové výrobky, ako prepustené maslo, frakcionovaný maslový tuk a maslové zmesi (napríklad bylinkové maslo).


Pôvod

Odkiaľ pochádza maslo?

Čas a miesto objavenia masla nie sú presne známe. Možno však vychádzať z toho, že vynález masla ide ruka v ruke so začiatkom chovu kráv. Je však isté, že už antickí Gréci a Rimania maslo poznali. Keďže bol u nich viac rozšírený olivový olej, maslo používali skôr na lekárske účely, a nie ako nátierku na chlieb alebo prísadu na varenie. Je však dokázané, že už v stredoveku sa s maslom obchodovalo. Maslo sa prevážalo vo veľkých sudoch alebo hrncoch.


Sezónnosť

Kedy má maslo svoju sezónu?

Mlieko a teda aj maslo nezávisia od sezóny, a preto sú v predaji po celý rok.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže maslo použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvé maslo

Najjednoduchšie použitie masla je nátierka na chlieb. Maslo je však podstatne mnohostrannejšie. Je prísadou pri pečení, základnou zložkou omáčok a s obľubou používanou prísadou do pokrmov. Zelenina chutí po pridaní trošky masla mimoriadne mäkko a jemne. Maslo je nutné uchovávať v chladničke. Otvorené ho tam možno držať dva týždne.


Recepty

Čo možno pripraviť z masla


Účinné zložky

Čo sa skrýva v masle

Maslo obsahuje popri nasýtených mastných kyselinách s krátkym reťazcom aj mastné kyseliny so stredne dlhým reťazcom. Ich vzájomný pomer nemá negatívny vplyv z hľadiska vzťahu HDL cholesterolu k LDL cholesterolu. Maslo obsahuje vitamíny K2, A, D a E a tiež minerálne látky jód, selén a vápnik.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 388 kcal

Sacharidy: 3,5 g

Bielkoviny: 4 g

Tuky: 39,8 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 360 µg

Vitamín B1: 0,03 mg

Vitamín B2: 0,01 mg

Vitamín B6: 0,02 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 1,4 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 115 mg

Železo: 0 mg

Draslík: 160 mg

Horčík: 14 mg

Sodík: 80 mg