Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Husacia masť: aromatická nátierka

Tuky hrajú vo výžive hlavnú rolu, pretože plnia životne dôležité úlohy, ktoré sú nevyhnutné pre bezchybný chod funkcií organizmu. Práve v časoch rastúceho povedomia starostlivosti o zdravie sú znova objavované výhody husacieho a bravčového tuku.

Užitočné informácie

Husacia masť má tieto špecifické vlastnosti 

Detailný pohľad na čerstvú husaciu masť

Husacia masť je mierne žltkastá a má aromatickú chuť. Na jej výrobu je potrebné podkožné tukové tkanivo husi. Jej bod topenia 26 stupňov Celzia je relatívne nízky a aby sa dosiahla pevná konzistencia, je nutné ju chladiť. Môže sa stať, že sa husacia masť mieša s inými tukmi, napríklad s bravčovou masťou alebo s hovädzím lojom, aby sa dosiahol vyšší bod topenia. Miešaná masť je príslušne označená na obale. Masť sa vyznačuje relatívne vysokým podielom nenasýtených mastných kyselín. Dosahuje 58 percent, podiel polynenasýtených mastných kyselín je približne 11 percent a podiel nasýtených mastných kyselín je približne 28 percent.


Pôvod

Odkiaľ pochádza husacia masť?

Husacia masť je v pomoranskej kuchyni jedným z najznámejších pokrmov, ktorý sa s obľubou používal ako nátierka na chlieb. Pri tradičnej výrobe sa surový podkožný tuk na noc namočí do misky s cibuľou. Tento postup sa niekoľkokrát opakuje, potom sa vysuší nad doskou a nakoniec ďalej spracováva. Tuk sa zomelie v mlynčeku na mäso a v hrnci sa zmieša a pripraví s nastrúhanou cibuľou a korením.


Sezónnosť

Kedy má husacia masť svoju sezónu?

Husaciu masť možno kúpiť po celý rok, ale vyhľadávaná je predovšetkým vo vianočnom období.

Naša ponuka mliečnych výrobkov a tukov

Platnosť od 25.04.2024 do 30.04.2024


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže husacia masť použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvú husaciu masť

Najjednoduchšie použitie husacej masti je použiť ju ako nátierku na chlieb. Možno ju však použiť ako základ pre omáčky alebo pri príprave červenej kapusty. Podomácky vyrobenú husaciu masť možno držať mesiace, neotvorenú, v obchode kúpenú, husaciu masť dokonca ešte dlhšie. Hlavným predpokladom dlhej trvanlivosti je dostatočné nasolenie.


Účinné zložky

Čo sa skrýva v husacej masti

Polynenasýtené mastné kyseliny, ktoré husacia masť obsahuje, sú tiež známe ako omega-3 mastné kyseliny. Tie majú priaznivý účinok aj na srdcovo-cievny systém. Ak bola hus chovaná voľne, pomer mastných kyselín sa posúva v prospech polynenasýtených mastných kyselín.

Husacia masť sa vždy s obľubou používala ako domáce liečivo pri rôznych ochoreniach a jej liečivé vlastnosti sa považujú za overené. Práve v počiatočnom štádiu prechladnutia, ako je napríklad nádcha, kašeľ alebo bronchitída, sa veľmi osvedčili zábaly hrude s husacou masťou.  

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 896 kcal

Sacharidy: 0 g

Bielkoviny: 0 g

Tuky: 99,5 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0 mg

Vitamín B2: 0 mg

Vitamín B6: 0 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 2,7 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 1 mg

Železo: 0 mg

Draslík: 1 mg

Horčík: 0 mg

Sodík: 5 mg