Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Kakaový nápoj: sladký mliečny kokteil

Nielen deti, ale aj dospelí s obľubou siahajú po hotových mliečnych kokteiloch, ako je kakaový nápoj, keď cestujú a majú chuť na niečo sladké. Kakaový nápoj možno kúpiť už namiešaný, ale môžete si ho jednoducho pripraviť aj sami.

Užitočné informácie

Kakaový nápoj má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvý kakaový nápoj

Kakaový nápoj sa tiež nazýva horúca čokoláda. Podľa druhu výrobku existujú rôzne zloženia z kakaa, mlieka, vody a dochucovacích prísad. A preto má každý výrobok iné výživové hodnoty.


Pôvod

Odkiaľ pochádza kakaový nápoj?

Základom kakaového nápoja sú kakaové bôby, ktoré poznali už Aztékovia v Strednej Amerike. Existujú dôkazy, že kakaové bôby sa používali už pred 2000 rokmi, avšak nie ako kakaový nápoj. Pôvodne sa využívala dužina kakaových plodov na výrobu alkoholického nápoja. Kakaovník pôvodne rástol v amazonskej oblasti, kde mal teplú a vlhkú klímu, ktorú potreboval.


Sezónnosť

Kedy má kakaový nápoj svoju sezónu?

Kakao je v predaji po celý rok. Kakaové bôby rastú na dlhom kroví, ktoré botanik Carl von Linné nazval jedlom bohov (Theobroma cacao). Neopadavý kakaovník kvitne pri ideálnych podmienkach celoročne a celý rok prináša plody. Kakaové plody, ktoré sú podľa druhu 30 centimetrov dlhé a 500 gramov ťažké, obsahujú 25 až 50 semien, takzvaných kakaových bôbov. Na plantážach prebieha zber dvakrát ročne.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže kakaový nápoj použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvý kakaový nápoj

Kakaový nápoj možno piť horúci alebo studený. Podľa vlastnej chuti možno nápoj dochutiť korením, ako je škorica, kardamóm alebo zázvor. Neotvorený ho možno uchovávať do dátumu minimálnej trvanlivosti. Kakaový nápoj v sklenenej fľaši by sa mal po otvorení skladovať v chladničke. Tu vydrží niekoľko dní.Účinné zložky

Čo sa skrýva v kakaovom nápoji

Horúca čokoláda z nízkotučného mlieka má 52 kilokalórií, 9 gramov sacharidov, 3,5 gramu proteínov a 0,3 gramu tukov. Je bohatá na minerálne látky, ako 120 miligramov vápnika, horčík, draslík, sodík a fosfor.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 52 kcal

Sacharidy: 8,9 g

Bielkoviny: 3,5 g

Tuky: 0,3 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0,04 mg

Vitamín B2: 0,18 mg

Vitamín B6: 0,05 mg

Vitamín C: 1 mg

Vitamín E: 0 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 120 mg

Železo: 0,3 mg

Draslík: 170 mg

Horčík: 12 mg

Sodík: 50 mg