Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Bylinky: dokonalé na záverečnú úpravu

Pojem kuchynské bylinky zahŕňa množstvo rastlín, ktoré sa čerstvé alebo sušené používajú na dochutenie teplých i studených jedál. Známymi bylinkami sú rozmarín, petržlen alebo oregano. Kvôli uľahčeniu výberu sú v predaji aj v bylinných zmesiach. 

Definícia

Čo sú bylinky?

Človek odnepamäti do potravy primiešaval najrôznejšie bylinky. Pritom to môžu byť korene, stonky, listy, kvety, plody, semená, kôra alebo iné odrezky byliniek. Bylinky rastú v prírode väčšinou na priepustných, vápenatých pôdach s veľkým obsahom humusu. Príliš vlhká pôda bohatá na živiny alebo prehnojená pôda nie je vhodná. Napriek tomu ich však možno ľahko pestovať vo vlastnej záhrade alebo aj na okennej doske. 


Druhy

Aké bylinky existujú?

Domáce aj exotické: paleta jedlých byliniek je skutočne ohromujúca. Prinášame prehľad tých najdôležitejších a najobľúbenejších kuchynských byliniek. 

Čerstvé bylinky na drevenej doske

Obľúbené druhy byliniek

Obľúbené sú predovšetkým bylinky z Provensálska, ku ktorým okrem iného patria tymian, rozmarín, saturejka a majorán. Rovnako francúzskeho pôvodu je zmes Fines Herbes, ktorá obsahuje pažítku, trebuľku, petržlen a estragón. Dobre sa hodia k polievkam, šampiňónom alebo omeletám.


Živiny

Čo sa skrýva v bylinkách

Liečivé bylinky majú dlhú tradíciu. Z byliniek možno pripravovať čaje, nálevy, výťažky, tinktúry a masti. Bazalka podporuje trávenie, uvoľňuje kŕče a upokojuje. Mäta pieporná pôsobí priaznivo na žlčník, zmierňuje ochorenia dýchacích ciest a zmierňuje žalúdočno-črevné ťažkosti. Medovka lekárska má antibakteriálne účinky a pôsobí upokojujúco.


Pôvod

Odkiaľ pochádzajú bylinky?

Veľa byliniek pochádza pôvodne zo stredomorskej oblasti a sú zvyknuté na teplo, veľa slnka a miernu zimu. Bylinky majú preto veľké nároky na miesto pestovania. Napriek tomu ich možno často pestovať vo vlastnej záhrade alebo na balkóne.


Sezónnosť

Kedy majú bylinky svoju sezónu?

Väčšina byliniek je v predaji po celý rok. Ich sezóna sa líši podľa jednotlivých druhov. Petržlen je k dispozícii od mája po prvé mrazy, kôpor od mája do novembra, ligurček od marca do júna, oregano od mája do októbra, šalvia od marca do septembra, trebuľka od apríla do septembra, žerucha záhradná od apríla do októbra, majorán od mája do októbra.


Zbieranie

Vlastnoručný zber byliniek: dôležité tipy

Vlastnoručne nazbierané chutia najlepšie. Vedeli ste, že úrode byliniek sa môžete tešiť po celý rok, dokonca aj v zime? Máme pre vás najdôležitejšie tipy a triky na zbieranie byliniek v prírode.

  • Vyhnite sa zberu byliniek na okrajoch ciest, poliach a priestranstvách určených na venčenie psov, pretože tieto miesta môžu byť zaťažené jedovatými látkami.
  • Nebezpečenstvo zámeny: Ľudia si niekedy mýlia medvedí cesnak s jedovatou konvalinkou, kysličku zase s jedovatou veternicou. Radšej si preto vezmite na pomoc knihu alebo aplikáciu s obrázkami a nezabudnite urobiť aj pachový test, aby ste mohli jednoznačne určiť, o akú rastlinu ide. Medvedí cesnak má intenzívnu vôňu pripomínajúcu klasický cesnak.
  • Bylinky nikdy netrhajte aj s koreňom, ale namiesto toho ich odstrihnite nožnicami alebo odrežte nožom.
  • Prenášajte ich v košíku alebo ľanovom vrecúšku, aby sa nepomliaždili.
  • Peľ byliniek môže vyvolať alergické reakcie. Medzi bylinky s peľom, ktorý je mimoriadne silným alergénom, patrí ambrózia, konopa siata, palina, múrovník lekársky a skorocel kopijovitý.

Nákup

Nákup a skladovanie byliniek: tipy

Samozrejme, bylinky si môžete aj kúpiť, pričom väčšinu zoženiete v supermarkete po celý rok. Prezradíme vám, podľa čoho si bylinky vyberať a ako rozpoznať, či sú ešte čerstvé.

Ako spoznať čerstvé bylinky

Čerstvé bylinky možno spoznať podľa toho, že nemajú žiadne škvrny, výhonky a stonky sú na dotyk pevné a neovísajú. Listy byliniek musia žiariť a nesmú byť navzájom zlepené. Pri miernom pošúchaní rastliny musí byť dobre cítiť aróma. Prejdite prstom po listoch alebo stonkách, aby ste mohli rastlinu ohodnotiť.

Nákup byliniek v kvetináči

Bylinky v kvetináči sú krásny doplnok kuchyne a aspoň z teoretického hľadiska by mali postupne dorastať. Žiaľ, realita často vyzerá podstatne inak. Rastlinky veľmi rýchlo spustnú a končia aj s plastovým kvetináčom v odpadkovom koši. Môžete sa však tomu vyhnúť správnym zalievaním. Priveľa vody spôsobuje rýchle hnitie koreňov. Schnúť by ale rastlina tiež nemala, napríklad bazalka potrebuje malé množstvo vody niekoľkokrát denne. Keď bylinky rozdelíte a rozsadíte do viacerých kvetináčov, budú mať viac životného priestoru. Samozrejme, dôležité je aj to, kam kvetináč umiestnite: väčšina kuchynských byliniek neobľubuje priame slnečné žiarenie, no napriek tomu potrebuje veľa svetla.

Správne skladovanie čerstvých byliniek

Zväzok byliniek stačí jednoducho vložiť do pohára s vodou. Ak chcete, aby vám zelená kytička vydržala čerstvá niekoľko dní, môžete vodu každý deň vymeniť a každé dva dni skrátiť stonky byliniek. Prípadne môžete zabaliť bylinky do vlhkej kuchynskej utierky, trochu pokropiť vodou a skladovať v dóze na potraviny v chladničke.

Správne skladovanie sušených byliniek

Sušené bylinky skladujte na tmavom a suchom mieste, vo vzduchotesne uzatvorených pohároch alebo dózach. Len tak si zachovajú čo najviac zo svojej arómy.

Dajú sa bylinky zamraziť?

Samozrejme! Čerstvé bylinky stačí umyť a nasekať. Potom ich dajte do malých potravinových dóz alebo inej nádoby a vložte do mrazničky. Prípadne dajte bylinky do formičiek na ľad, zalejte ich vodou a dokonale naporciované bylinkové hrudky sú hotové. Skvelý nápad je vytvoriť si takto aj bylinkovú zmes. Keďže niektoré bylinky, ako napríklad bazalka, majú po rozmrazení kašovitú konzistenciu, hodia sa potom skôr na varenie, nie na šaláty a podobné jedlá. 


Použitie

Na čo možno použiť bylinky?

Rôzne čerstvé bylinky na drevenej doske, vpravo vedľa toho sú položené zlaté nožnice

Bylinky slúžia na dochucovanie mnohých pokrmov a šalátov. Ak sa bylinky varia alebo pečú spolu s jedlom, od začiatku by sa mali primiešať robustné a odolné odrody – k ním patria napríklad bobkový list, tymian, rozmarín a čili. Jemné a citlivé bylinky by sa mali pridávať podľa možnosti až na konci varenia. K takým patrí bazalka alebo portulaka. Pri príliš silnom zahriatí môžu niektoré bylinky, ako napríklad karí, zhorknúť.

Avšak bylinky sa dajú mnohostranne kombinovať nielen s jedlami, ale ponúkajú veľký výber aj ako čaje. Paleta siaha od jednoduchých bylinkových čajov, ktoré sa pripravujú iba kvôli chuti, až po liečivé zmesi, ktoré môžu pomôcť takmer pri všetkých ťažkostiach. Čerstvé bylinky možno skladovať v chladničke a sušené bylinky by sa mali uchovávať v tme a suchu.

Sušenie čerstvých byliniek: ako na to

Vlastnoručne natrhané alebo kúpené bylinky môžete bez obáv vysušiť, vďaka čomu vám vydržia až jeden rok. Postupujte takto:

  • Vezmite päť až desať stoniek a voľne ich zviažte do zväzku.
  • Zaveste ich dolu hlavou na dva týždne na suchom a tmavom mieste.
  • Rastliny s veľkými listami, ako je napríklad mäta pieporná a šalvia, schnú ešte lepšie, keď ich vo veľkých odstupoch rozložíte na mriežku.
  • Bylinky môžete sušiť aj v rúre alebo sušičke, pričom ideálna je pre ne teplota do 35 stupňov Celzia.
  • Potom bylinky rozdrvte na ľubovoľne veľké kusy a uschovajte ich vo vzduchotesne uzatvárateľnej nádobe.

Ktoré bylinky sa k sebe najviac hodia?

Máte rozvarené nejaké jedlo, ale pri ochutnaní cítite, že mu ešte niečo chýba k dokonalosti? Nezačnite vtedy bez rozmyslu hádzať do hrnca všetky koreniny, ktoré vám prídu pod ruku, ale zamyslite sa, ktoré arómy sa k sebe najlepšie hodia. Napríklad mäta, kôpor a žerucha sú samotárske bylinky, pretože ich chuť je taká špecifická a intenzívna, že sa k nim žiadne iné bylinky nehodia. Majorán a oregano sa k sebe nehodia, pretože sú si príliš podobné a ich jemné tóny sa vzájomne prekrývajú. Petržlen a pažítka sú zase maximálne univerzálne a znesú sa takmer so všetkým. Rozmarín sa skvele hodí k divine a mäta dodá jedlám svieži nádych, a to najmä v spojení s jogurtom alebo uhorkou. Estragón je ako stvorený k mäsu a bazalka je najlepšia kamarátka paradajok. Kôpor je klasická bylinka k rybám, petržlen zase k zemiakom.

Domáca výroba provensalských byliniek

Ako už samotný názov napovedá, táto obľúbená zmes byliniek sa skladá z kombinácie populárnych francúzskych kuchynských byliniek. Názov nie je chránený, a preto sa zloženie líši v závislosti od výrobcu. Väčšinou je hlavnou súčasťou rozmarín, tymian, oregano, saturejka a kvety levandule, pričom niekedy sa pridáva aj šalvia, bazalka, ligurček, fenikel, bobkový list alebo borievky. Ak si namiešate vlastnú zmes provensalských byliniek, budete mať plne pod kontrolou, čo bude obsahovať. Tip: Takáto vlastnoručne vyrobená zmes je skvelý tip na darček.

  • Ak chcete do zmesi použiť čerstvé bylinky, je potrebné ich najprv dobre vysušiť. Samozrejme, môžete tiež použiť už hotové sušené bylinky.
  • Do mlynčeka na bylinky dajte rovnaký diel rozmarínu, saturejky, tymianu a oregana a zmes doplňte ďalšími bylinkami podľa vlastnej fantázie. Napríklad kvety levandule dodajú koreniacej zmesi typické sladké tóny. Ak mlynček nemáte, môžete použiť aj mažiar.
  • Podrvené bylinky potom naplňte do uzatvárateľného pohára.

Domáca výroba talianskej bylinkovej zmesi

Rovnako môžete samozrejme postupovať aj pri príprave zmesi talianskych byliniek. Typická talianska zmes chutí menej sladko ako tá provensalská, pričom má trochu kyslejšie a ovocnejšie tóny. Okrem tymianu, rozmarínu, majoránu a oregana sú skvelou voľbou aj cesnak, estragón a bazalka. Podľa chuti môžete zmes doplniť aj sušenými paradajkami, práškovou paprikou a sušenou citrónovou kôrou. 



Mohlo by vás tiež zaujímať