Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Mäta: osviežujúca všestrannosť

Mäta je neuveriteľne mnohostranná bylina. Používa sa ako čaj, v osviežujúcich nápojoch alebo koktejloch, mäsitým a rybím jedlám dodáva jedinečnosť a dochucuje sladké jedlá. 

Užitočné informácie

Mäta má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvú mätu

Názov rastliny mäta pochádza z latinského slova „menta“, ktoré sa zasa odvodzuje od mena gréckej nymfy Minthe. Tú podľa legendy premenila Persefona, manželka Hádesa, zo žiarlivosti na ker. Toľko legenda, faktom však je, že mäta nadchýna ľudí už tisícročia.

Každá mäta obsahuje vo svojich listoch éterické oleje, väčšinou mentol. Je príčinou čerstvej chuti v ústach alebo pocitu sviežosti na pokožke. Známych je asi 30 rôznych druhov tejto byliny, ktoré väčšinou vznikli z prirodzeného kríženia. Najznámejším z týchto hybridov je mäta pieporná, ktorá je tiež známa ako feferminc. Ďalšie známe odrody sú tieto:

  • Mäta klasnatá (Spearmint)
  • Mäta zelená
  • Mäta marocká 
  • Čokoládová mäta

Pôvod

Odkiaľ pochádza mäta?

Pôvod mäty nemožno jednoznačne určiť. Pravdepodobne pochádza z Ďalekého východu. Už Egypťania a Rimania poznali liečivé účinky tejto rastliny. Mäte sa najlepšie darí na vlhkých pôdach bohatých na živiny. Preto je rozšírená na severnej pologuli, hlavne v miernom pásme Európy, Prednej Ázie, Severnej Afriky a Severnej Ameriky. V súčasnosti sa však táto rastlina vyskytuje na všetkých kontinentoch.


Sezónnosť

Kedy má mäta svoju sezónu?

Mäta sa zbiera od jari do jesene, väčšinou od mája do októbra. Najsilnejšie účinky majú listy krátko pred kvitnutím rastliny. Listy i celé výhonky možno používať čerstvé i sušené.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže mäta použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvú mätu

Možnosti použitia mäty sú takmer nekonečné. Mätový čaj pozná skutočne každý. Mäta však dodáva mimoriadnu chuť aj šalátovým dressingom a vynikajúco sa dopĺňa s jahňacím alebo bravčovým mäsom. Mäta má svoje pevné miesto v mnohých pokrmoch, ale aj čatní a omáčkach anglickej, arabskej či indickej kuchyne. Spolu s cukrom šíri mäta svoju plnú arómu v sladkých jedlách od zmrzliny až po čokoládu. Jej čerstvá, korenistá chuť aromatizuje vodu a tiež ľadový čaj alebo kokteily. A listy mäty sa vedia vyznamenať aj ako vkusná dekorácia.

Ako skladovať čerstvú mätu

Čerstvá mäta vydrží v chladničke, v pohári vody alebo zabalená vo vlhkej kuchynskej utierke niekoľko dní. Ak ju nechcete použiť hneď, môžete čerstvé listy nakrájať na kúsky alebo nadrobno a s trochou vody ju zamraziť na ľadové kocky alebo celkom jednoducho vysušiť. Účinné zložky

Čo sa skrýva v mäte

Mäta je liečivá bylina, ktorá sa používa už tisícročia, a ktorá sa okrem iného používa pri zápaloch ústnej dutiny alebo bolestiach hlavy. Mäta obsahuje veľa životne dôležitých látok, ako vitamín K, ktorý je dôležitý pre zrážanlivosť krvi a tvorbu kostí. Aj vďaka vysokému obsahu vitamínu E, rôznym B vitamínom a životne dôležitým látkam je mäta skutočná liečivá rastlina.