Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Rozmarín: klasika medzi korením

Rozmarín by sa mal nachádzať vo väčšine bylinkových záhrad a kuchýň. Bol privezený do strednej Európy zo stredomorskej oblasti už v prvých storočiach po Kristovi. Rozmarín rozpoznáme podľa jeho úzkych, stále zelených ihličiek. Prezradíme vám viac o tejto klasike.

Užitočné informácie

Rozmarín má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvý rozmarín

Rozmarín je korenie z čeľade hluchavkovitých, ktoré sa radí do rodu šalvia a rastie na stále zelených polokroch. Ihličky rozmarínu vyrastajú priamo z jeho vetvičiek. Charakteristická je ich tvrdosť a silná vôňa. Doba kvitnutia je od marca do mája, v zriedkavých prípadoch aj v septembri. 

Rozmarínové kríčky sú 40 až 70 centimetrov vysoké. Rozmarín možno kúpiť vo forme listov alebo nadrobno pomletých lístkov. Chuťovo je mierne horkastý, čo vzdialene pripomína chuť gáfru alebo eukalyptu. Vôňa rozmarínu je intenzívna a pripomína smrek alebo kadidlo.


Pôvod

Odkiaľ pochádza rozmarín?

Keďže rozmarín je tradičné stredomorské korenie, jeho pôvod je asi v tejto oblasti. Prvé zmienky o rozmaríne máme z Maroka a z Rímskej ríše. V súčasnosti je rozmarín rozšírený v celej stredomorskej oblasti a dnes sa pestuje predovšetkým v Španielsku, Taliansku a tiež v Maroku, Mexiku, USA a Anglicku. Svoj pôvodný názov získal rozmarín z latinčiny. V nej predstavuje spojenie slova „ros“ (rosa) a „marinus“ (more). Rozmarín v prírodnej forme s obľubou rastie v blízkosti pobrežia na slnečných útesoch Stredozemného mora.


Sezónnosť

Kedy má rozmarín svoju sezónu?

Rozmarín má svoju sezónu predovšetkým od apríla do septembra. Je teda klasickým letným korením a dokonale sa hodí k ľahkým jedlám. Vďaka tomu, že sa prevažná časť úrody rozmarínu hneď suší a možno ju dlho skladovať, je rozmarín v predaji po celý rok. Kúpiť ho možno vo forme sušených lístkov alebo jemne pomletý.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže rozmarín použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvý rozmarín

Rozmarín je typické talianske a španielske stredomorské korenie, ktorého rozdrvené ihličky/listy sa používajú na dochutenie slaných jedál, napríklad mäsitých, rybích alebo zeleninových. Rozmarín sa obvykle používa do varených pokrmov, pretože jeho krásna stredomorská aróma sa uvoľňuje až po jeho zahriatí. Rozmarín možno konzumovať surový, ale tiež varený, smažený alebo pečený. Pri použití stačí sušené vetvičky rozmarínu pridať do pripravovaného jedla alebo toto jedlo posypať mletými lístkami. Čerstvý rozmarín možno skladovať približne týždeň.Účinné zložky

Čo sa skrýva v rozmaríne

Rozmarín predovšetkým zlepšuje prekrvenie a má antibakteriálne účinky, preto sa tiež odporúča pri svalovom napätí a pri zlom krvnom obehu. Rozmarín ďalej obsahuje mnohé látky, ktoré pôsobia povzbudzujúco na ľudskú psychiku, preto sa odporúča pravidelná konzumácia rozmarínu predovšetkým v zimných mesiacoch.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 99 kcal

Sacharidy: 13,5 g

Bielkoviny: 1,4 g

Tuky: 4,4 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0,1 mg

Vitamín B2: 0 mg

Vitamín B6: 0 mg

Vitamín C: 29 mg

Vitamín E: 0,1 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 370 mg

Železo: 8,5 mg

Draslík: 280 mg

Horčík: 64 mg

Sodík: 15 mg