Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Tymián: stredomorské korenie

Tymián, ktorého latinský názov je „Thymus Vulgaris“, sa kedysi podával gréckym vojakom pred bojom, aby im dodal odvahu a silu. Dnes sa toto klasické stredomorské korenie s mimoriadnou obľubou používa na prípravu stredomorských jedál. 

Definícia

Čo je tymián?

Detailný pohľad na čerstvý tymián

Existuje veľa druhov tymiánu, no väčšinou ide v prípade tejto obľúbenej kuchynskej bylinky o pravý tymián, teda thymus vulgaris. V niektorých regiónoch sa označuje aj ako materina dúška obyčajná či tymian. Zrelý tymián je tmavozelený. Možno ho konzumovať surový, varený, pečený alebo dusený a má skutočne nezameniteľnú korenistú chuť. Už odjakživa sa tymián používa aj ako liečivá bylina, pretože ide o prírodné antibiotikum.


Botanická klasifikácia a pôvod

Botanické zaradenie a pôvod tymiánu

Táto stredomorská bylinka zbožňuje slnko – určite ste už na dovolenke niekedy zazreli divé kríky tejto rastliny. Tymián sa však vo veľkom pestuje aj na komerčné účely.

Botanická klasifikácia tymiánu

Thymus vulgaris patrí do čeľade hluchavkovitých rastlín a do rodu dúšok. Tento malý drevnatý krík dorastá do výšky desať až 40 centimetrov a od mája do októbra tvorí drobné ružové alebo fialové kvety. Malé podlhovasté listy sú na vrchnej strane sivozelené, zospodu biele.

Odkiaľ pochádza tymián?

Táto obľúbená kuchynská bylinka pochádza zo stredomorskej oblasti, kde sa pestuje dodnes. Tymián obľubuje suchú a kamenistú pôdu a teplé podnebie, takže sa mu vynikajúco darí v Taliansku, Španielsku a Grécku.


Pestovanie a zber

Pestovanie a zber tymiánu

Tymián môžete pestovať aj doma. Aby sa mu darilo, je dôležité dodržať niekoľko pravidiel.

Domáce pestovanie tymiánu

Tymián miluje slnečné lúče, preto ho pestujte na balkóne orientovanom na juh alebo v južnej časti domu. Najlepšie sa mu darí v piesočnatej pôde chudobnej na živiny, ale aj v kamenistých záhradách. Saďte ho pritom s použitím trošky kompostu. Tymián môžete pestovať aj v črepníku, ale dávajte pritom pozor, aby nedochádzalo k hromadeniu vlhkosti. Na jar môžete rastliny zastrihnúť, vďaka čomu budú konáriky aromatické, mladé a svieže.

Dá sa tymián pestovať aj v zime?

Tymián je odolný voči zime a dokáže prestáť aj mínusové teploty. Ak mráz trvá dlhšie, je dobré, keď tymián pokryje ochranná snehová prikrývka, Ak nie je k dispozícii, môžete rastlinu zakryť rúnom alebo raždím.

Ako správne zbierať tymián?

Tymián môžete zbierať po celý rok, vďaka čomu mu budú neustále rásť nové výhonky. Jednoducho kuchynskými nožnicami odstrihnite asi tretinu vetvičky. Potom môžete listy stiahnuť proti smeru rastu alebo použite vetvičku vcelku.

Kedy má tymián svoju sezónu?

Tymián má svoju sezónu predovšetkým od mája do septembra. V tomto období sa najprv zbiera a potom suší a ďalej spracováva. Vďaka tomu je tymián v predaji po celý rok. Možno ho kúpiť buď v pohároch alebo v malých vreckách v rozdrvenej forme či vo forme vetvičiek.


Zdravotný aspekt

Účinky tymiánu: čím je prospešný pre zdravie?

Tymián je rokmi osvedčená liečivá bylinka, ktorá sa používa pri ochoreniach dýchacích ciest, no dokáže toho oveľa viac: vedeli ste, že zlepšuje náladu a môže pomôcť pri vyčerpaní?

Pomáha tymián pri kašli a nachladnutí?

Éterické oleje tymiánu uvoľňujú kŕče a hlien. Pri kašli, chrípke, astme a bronchitíde vám preto táto bylinka môže pomôcť. Okrem toho zmierňuje dráždivý kašeľ aj bolesti v hrdle. Tymián pôsobí aj dezinfekčne a protizápalovo, môže pomôcť vyliečiť zranenia ďasien a zároveň predchádza zápachu z úst.

Tymián pri problémoch so žalúdočno-črevným traktom

Protizápalový účinok tymiánu môžete využiť aj pri podráždení žalúdka. Okrem toho bylinka podporuje trávenie a môže zmierniť nadúvanie.

Tipy na používanie tymiánu na podporu zdravia

Čerstvé alebo sušené lístky tymiánu môžete zaliať a piť ako čaj. Takýto nálev je vynikajúci aj na kloktanie alebo vyplachovanie úst pri zápale hrdla a hltanu. Tymián je častou súčasťou kapsúl a tabliet na cmúľanie užívaných pri nachladnutí. Éterický olej vo forme kvapiek sa zase hodí na inhalovanie alebo do kúpeľa. Tymián vykazuje dobrú znášanlivosť, ale olej by sa nemal používať nezriedený a ani na vonkajšie použitie, pretože vo vysokej koncentrácii môže mať dráždivé účinky. Tehotné a dojčiace ženy by sa mali o používaní tymiánu poradiť s lekárom, pričom prekážkou užívania tymiánu môže byť aj astma a vysoký krvný tlak.


Výživové hodnoty

Čo sa skrýva v tymiáne

Tymián zmierňuje kŕče, uvoľňuje hlieny a pomáha okrem iného pri chorobách z prechladnutia, ako je bronchitída alebo kašeľ. Tymián je celkovo prospešné korenie a mal by sa preto častejšie vyskytovať na našom jedálnom lístku. Okrem toho vraj pomáha pri nervových chorobách, povzbudzuje chuť do jedla a podporuje trávenie.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 95 kcal

Sacharidy: 15,1 g

Bielkoviny: 3 g

Tuky: 2,5 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0,16 mg

Vitamín B2: 0,07 mg

Vitamín B6: 0 mg

Vitamín C: 2 mg

Vitamín E: 0 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 630 mg

Železo: 5 mg

Draslík: 270 mg

Horčík: 73 mg

Sodík: 18 mg


Odrody

Aké odrody tymiánu existujú?

Okrem dúšky tymianovej existuje aj veľa ďalších odrôd, ktoré nie sú také známe, ale nie sú o nič menej zaujímavé. Toto sú niektoré z nich:

  • Thymus pulegioides, nazývaný aj dúška vajcovitá, je divorastúca bylina, ktorá sa používa ako liečivá bylina.
  • Thymus x citrodorus, označovaný aj ako citrónový tymián, má výraznú citrusovú arómu a ide o vynikajúcu alternatívu klasického tymiánu v kuchyni.
  • Thymus serpyllum, teda materina dúška, je takisto vhodná na konzumáciu a dá sa využiť aj ako liečivá bylinka. Okrem iného údajne pomáha pri problémoch so spánkom.

Nákup a skladovanie

Tipy na nákup a správne skladovanie tymiánu

Ak si nepestujete tymián v záhrade alebo na parapetnej doske, samozrejme si ho môžete v rozmanitej forme aj kúpiť.

Nákup tymiánu: na čo si dať pozor

Ak kupujete tymián v kvetináči alebo vo forme zväzku, všímajte si, či výhonky nie sú príliš drevnaté. Listy musia byť svieže a zelené a nesmú opadávať, keď zatrasiete konárikom. Najneskôr po pošúchaní medzi prstami by tymián mal uvoľniť intenzívnu a korenistú arómu. Tymián si však môžete kúpiť aj sušený.

Správne skladovanie tymiánu: ako na to

Čerstvé vetvičky môžete zabaliť do vlhkej kuchynskej utierky a takto ich môžete skladovať v chladničke niekoľko dní.

Dá sa tymián zamraziť?

Tymiánové vetvičky môžete tiež jednoducho zamraziť. Aby k sebe neprimrzli, je dôležité najprv ich dôkladne osušiť. Vyskúšať môžete tiež metódu zamrazenia vo formičkách na ľad. Takéto šikovné porcie bylinky skvele využijete pri varení polievok a dusených jedál. Lístky oberte a spolu s vodou ich dajte zamraziť vo formičkách na ľad. Takto zamrazené bylinky potom stačí vhodiť napríklad do polievky.


Použitie

Ako možno využiť tymián v kuchyni?

Tymián sa s mimoriadnou obľubou používa na dochutenie stredomorských jedál, napríklad mäsitých a rybích pokrmov. Ďalej sa čerstvý tymián ideálne dopĺňa so stredomorskou zeleninou, napríklad s baklažánom, cuketou alebo paradajkami. Tymiánu sa tiež pripisujú účinky tlmiace prechladnutie, vďaka čomu sa tiež používa ako čaj. Čerstvý tymián možno uchovávať v chlade asi týždeň.

Dá sa jesť surový tymián?

Tymián možno konzumovať surový, ale väčšinou sa tepelne upravuje. Čerstvé lístky však chutia skvele v šalátoch a cestovinách, v nápojoch a dokonca aj v dezertoch.

Sú kvety tymiánu jedlé?

Tymián môžete zbierať kedykoľvek, bez ohľadu na to, či kvitne alebo už odkvitol. Drobné ružové kvety vyzerajú pekne a navyše dobre chutia.

Varenie s tymiánom: dôležité tipy

Tymián používajte pri príprave jedál radšej s mierou, pretože jeho intenzívna aróma by mohla ľahko prebiť ostatné prísady. Na rozdiel od iných kuchynských byliniek (napríklad petržlenovej vňate) môžete tymián pokojne pridať do panvice, pekáča alebo na gril hneď na začiatku varenia. Optimálne sa tak rozvinie jeho chuť.

Ako sušiť tymián?

Zväzok tymiánu stačí zavesiť hlavičkami nadol na suché a teplé miesto a nechať ho vysušiť. Potom stiahnite lístky a uchovávajte ich na tmavom mieste, vo vzduchotesne uzatvorenom pohári.

Domáca príprava tymiánového čaju: ako na to

Tymiánový čaj si môžete jednoducho pripraviť aj doma. Stačí zaliať jednu čajovú lyžičku sušeného tymiánu alebo dve čajové lyžičky čerstvého tymiánu 150 mililitrami horúcej vody. Čaj nechajte lúhovať približne desať minút a prípadne ho doslaďte medom.




Ďalšie zaujímavé články