Medvedí cesnak: mladší brat cesnaku
Medvedí cesnak, ktorý kvitne na začiatku roka, rastie najradšej v tienistých lesných oblastiach. Tam sa totiž môže rýchlo rozšíriť na značne veľkých plochách, pretože jeho semená rozširujú zvieratá, ktoré ich prenášajú na labkách a telách. Svoje meno získal vďaka tomu, že si ho medvede veľmi cenia ako prvú potravu po zimnom spánku.
Medvedí cesnak má tieto špecifické vlastnosti
Medvedí cesnak (Allium ursinum) je rastlina rodu Allium a je príbuzný s pažítkou, cibuľou a cesnakom. Ide o 20 až 30 centimetrov vysokú bylinnú rastlinu, ktorá rastie predovšetkým na jar. Medvedí cesnak je vlastne cibuľovitá rastlina, ale vďaka intenzívnej cesnakovej vôni, ktorá sa počas jeho kvitnutia šíri celým lesom, získal názov lesný cesnak alebo divý cesnak. Podobne ako obyčajnému cesnaku, aj jemu sa pripisujú liečivé účinky, avšak po konzumácii mladých listov necítiť z tela nepríjemný zápach cesnaku.
Odkiaľ pôvodne pochádza medvedí cesnak?
Pôvod medvedieho cesnaku je v lesoch Európy a západnej Ázie (Kaukaz). Rastlina rastie vo výškach do 1900 metrov a uprednostňuje panvové oblasti a nivy riek. Medvedí cesnak kvitne od apríla do mája. Hoci semená potrebujú na dozretie dva roky, možno medvedí cesnak tiež dobre pestovať v záhrade. Je ho však nutné ohradiť, pretože inak bude rásť všade a „zaplaví“ aj kvetové záhony. Najlepšie je natiahnuť ponad neho sieť, najlepšie v tieni alebo pod stromami či pergolou, potom vtáky nebudú môcť roznášať semená do zvyšku záhrady.
Kedy má medvedí cesnak svoju sezónu?
V divočine medvedí cesnak rastie predovšetkým na jar. Je potrebné dávať pozor na jeho podobnosť s áronom škvrnitým, konvalinkami a jesienkou obyčajnou, pretože tieto sú mimoriadne jedovaté. Áron škvrnitý a medvedí cesnak navyše rastú v najbližšom susedstve, často navzájom pomiešané, pretože obidve rastliny majú rady rovnaké tienisté podmienky. Konzumácia listov árona škvrnitého, konvaliniek alebo jesienky obyčajnej môže byť smrteľná, preto je lepšie nechodiť hľadať čerstvý medvedí cesnak do lesa.
Na čo sa môže medvedí cesnak použiť a ako sa má skladovať?
Medvedí cesnak sa podobá cesnaku a možno ho používať v kuchyni ako náhradu za cesnak. Z medvedieho cesnaku možno pripravovať pesto, ktoré sa vynikajúco hodí do chutných omáčok na cestoviny Medvedí cesnak je aromatickou prísadou do polievok a šalátov. Čerstvý medvedí cesnak možno držať chladený jeden alebo dva dni.
Čo možno pripraviť z medvedieho cesnaku
Čo sa skrýva v medveďom cesnaku
Listy medvedieho cesnaku obsahujú alicín, aliín, metyl-L-cysteínsulfoxid a tiež flavonoidy, prostaglandíny A, B a F a lecitín. Podiel vitamínu C je trikrát vyšší ako u pomarančov. Medvedí cesnak chráni imunitný systém a môže znižovať krvný tlak. Účinné látky medvedieho cesnaku navyše viažu voľné radikály.
Kalórie: 12 kcal
Sacharidy: 3 g
Bielkoviny: 0 g
Tuky: 0 g
Vitamín A: 0 µg
Vitamín B1: 0 mg
Vitamín B2: 0 mg
Vitamín B6: 0 mg
Vitamín C: 150 mg
Vitamín E: 0 mg
Vápnik: 76 mg
Železo: 2,9 mg
Draslík: 336 mg
Horčík: 22 mg
Sodík: 0 mg