Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Kapary: aromatické korenie

Vitello tonnato, spaghetti alla puttanesca a königsbergské fašírky: až kapary dodávajú týmto pokrmom ich mimoriadnu chuť. Čerstvé majú horkú chuť. Nakladané v soli, octe alebo oleji ich možno dlho uchovávať, stratia väčšinu svojich horkých látok a šíria svoju plnú arómu. 

Užitočné informácie

Kapary majú tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvé kapary

Kríky kapary sú mimoriadne skromné a darí sa im predovšetkým na chudobných, inak neúrodných pôdach. Pravdepodobne odtiaľ pochádza talianske slovné spojenie, podľa ktorého sa táto rastlina „živí iba vetrom a slnkom“. Kvetové puky kríka kapary sa považujú za korenie.  Ak sa nezozbierajú, krík kapary rozkvitne a z kvetov vzniknú väčšie plody tohto kríka, „jablká kapary“ alebo „bobule kapary“. Pri kapary v zásade platí: čím menšie, tým jemnejšia je chuť.

Dlhá tradícia a nákladný zber

Archeologické nálezy dokladajú, že už pred približne 6000 rokmi sa používali na korenenie jedál a dokonca ako liečivo. Čerstvé puky sa dodnes na jar nákladne ručne zberajú a po umytí a vysušení sa konzervujú nakladaním. Najrozšírenejším je nakladanie do oleja alebo octu. Za mimoriadne chutné mnohí považujú kapary nakladané v soli. V každom prípade mnoho ručnej práce a nákladný výrobný proces ospravedlňujú cenu tejto mimoriadnej špeciality.


Pôvod

Odkiaľ pochádzajú kapary?

Krík kapary je rozšírený v celej stredomorskej oblasti. Plody divých kríkov kapary sa zberajú iba v niektorých krajinách, ako napríklad v Maroku. Väčšina úrody pochádza z plantáží kapary z Turecka, Grécka a Španielska, ale aj z Južného Francúzska a Talianska.


Sezónnosť

Kedy majú kapary svoju sezónu?

Kapary možno zberať čerstvé na jar. Ale až po jeho konzervovaní sa získa jeho plná, jemná aróma. Kapary v sklíčku možno kúpiť po celý rok, pri správnom skladovaní ho možno držať veľmi dlho.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môžu kapary použiť a ako sa majú skladovať?

Detailný pohľad na čerstvé kapary

Existujú rôzne druhy a veľkosti kapary. Malé kapary sa ideálne hodia do pesta, dipu alebo jemnej šalátovej omáčky. Väčšie kapary alebo jabĺčka kapary poskytujú mimoriadnu arómu na pizzi, v rizote alebo v omáčkach na cestoviny. Aj polievky alebo eintopfy získavajú s kapary to „niečo“. Kapary naložené v soli alebo octe je potrebné pred konzumáciou opláchnuť alebo na 20 minút namočiť do vody. Potom puky opatrne vyžmýkajte a narežte nadrobno. Dôležité: Kapary pridávajte do teplých pokrmov až na koniec, aby sa arómy a účinné zložky začali teplom rýchlo vyparovať.

Pri kupovaní by mali byť puky kapary úplne zatvorené a mali by mať olivovú až modrozelenú farbu. V chladničke možno držať otvorené sklíčko takmer neobmedzene dlho. Dávajte však pozor na to, aby boli kapary v oleji alebo slanom náleve vždy úplne ponorené.


Recepty

Čo možno pripraviť z kapary


Účinné zložky

Čo sa skrýva v kapary

Kapary obsahujú vitamíny B2 a E, k tomu veľa minerálnych látok ako draslík, horčík, sodík a vápnik a tiež flavonoid kvercetín, ktorého antioxidačný účinok sa považuje za zachytávač voľných radikálov.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 28 kcal

Sacharidy: 2,66 g

Bielkoviny: 2,12 g

Tuky: 0,42 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0 mg

Vitamín B2: 0,14 mg

Vitamín B6: 0 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 1,36 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 46 mg

Železo: 0,86 mg

Draslík: 26 mg

Horčík: 17 mg

Sodík: 2780 mg