Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Trebuľka: dodáva pokrmom svieži tón

Trebuľka pravá (Anthriscus cerefolium) je jednoročná rastlina, ktorá z biologického hľadiska patrí k zelerovitým rastlinám a pochádza teda z rovnakej čeľade ako kôpor, koriander, petržlen a rasca.

Užitočné informácie

Trebuľka má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvú trebuľku

Trebuľka je rastlina, ktorá dorastá do výšky 70 až 80 centimetrov a botanicky je blízka príbuzná s petržlenom a mrkvou. Chuť trebuľky je rozmanitá a pripomína petržlen, aníz či estragón. Rastlina trebuľky sa podobá na papradie, tvar listu je perovitý a na okraji mierne zúbkovaný. Vo voľnej prírode sa trebuľka vyskytuje predovšetkým v oblastiach s miernou klímou južnej a strednej Európy, možno ju však za istých podmienok pestovať aj v záhradách, črepníkoch alebo v skleníkoch.


Pôvod

Odkiaľ pochádza trebuľka?

Trebuľka pochádza z východnej Európy a západnej Ázie. Rastlina je v súčasnosti rozšírená v Európe a Severnej Amerike. Vyskytuje sa tiež v horských regiónoch do výšky 2000 metrov.


Sezónnosť

Kedy má trebuľka svoju sezónu?

Trebuľka je v predaji od marca do augusta.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže trebuľka použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvú trebuľku

Vďaka svojej mierne sladkastej chuti dodáva trebuľka pokrmom svieži tón. Mimoriadne vhodná je do bylinkových omáčok a polievok, ako „Frankfurtská zelená omáčka“. Trebuľka sa okrem toho používa ako jedna z veľmi málo byliniek, popri bazalke, predovšetkým v luxusnej gastronómii, ako komponent dezertov a často v sorbetoch („polomrazený“ zmrzlinový dezert). 

Napriek jej veľmi intenzívnej a silnej aróme nie je trebuľka chuťovo dominantná bylina, ale zvýrazňuje takmer všetky chute a jedlá, a predovšetkým sa hodí k rybám a hydine. Kvôli atraktívnemu vzhľadu a veľmi intenzívnej vôni sa okrem toho jej listy často používajú na ozdobovanie.

Na čo je nutné pri používaní a skladovaní dbať

Kvôli jemnej štruktúre sa trebuľka nesmie príliš dlho zahrievať a mala by sa pridávať krátko pred koncom, pretože sa inak odparia jej éterické oleje. Trebuľka sa musí vždy používať čerstvo nazbieraná, pretože listy majú sklon už krátko po odrezaní strácať svoju farbu a sfarbujú sa na svetlozeleno až žlto. Čerstvú trebuľku je nutné rýchlo spotrebovať. Chladená vydrží asi jeden týždeň.


Recepty

Čo možno pripraviť z trebuľky


Účinné zložky

Čo sa skrýva v trebuľke 

Ako liečivej rastline sa trebuľke v minulosti pripisovali účinky na prečisťovanie krvi, a tiež vitalizujúce a močopudné účinky. V dnešnom prírodnom liečiteľstve však trebuľka nemá takmer žiadny význam. V kombinácii s iným korením posilňuje jeho pôsobenie.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 69 kcal

Sacharidy: 11,5 g

Bielkoviny: 3,8 g

Tuky: 0,9 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0,12 mg

Vitamín B2: 0,3 mg

Vitamín B6: 0,03 mg

Vitamín C: 36 mg

Vitamín E: 2,5 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 400 mg

Železo: 1,6 mg

Draslík: 600 mg

Horčík: 35 mg

Sodík: 10 mg