Šalvia: jemné listy, silný účinok
Asi neexistuje nikto, kto by nepoznal charakteristickú vôňu šalvie. Šalvia má predovšetkým veľmi dlhú tradíciu ako liečivá bylina. S obľubou sa však používa aj v kuchyni. Šalvia sa udomácnila skôr v teplých oblastiach strednej Európy.
Čo je šalvia?
Šalvia lekárska patrí k bylinkám, no vďaka množstvu pozitívnych vlastností sa používa nielen v kuchyni, ale aj v prírodnej medicíne: nálev zo šalviových listov má vynikajúce účinky proti bolestiam hrdla, zabezpečuje svieži dych a zmierňuje potenie.
Botanické zaradenie a pôvod šalvie
Charakteristická vôňa, intenzívna chuť: táto jedinečná rastlina je vo voľnej prírode veľmi dobre rozpoznateľná. Odkiaľ však pochádza? A do akého rodu rastlín patrí?
Botanická klasifikácia šalvie
Salvia officinalis, nazývaná aj šalvia lekárska, je poloker dorastajúci do výšky až 70 centimetrov. Od mája do júla je obsypaný fialovými kvetmi. Neexistuje však len jedna šalvia. Tento pojem označuje celý rod rastlín, ktorý patrí do čeľade hluchavkovitých (Lamiaceae). Na svete existuje približne 900 druhov šalvie. Okrem šalvie lekárskej je u nás rozšírená šalvia lúčna (Salvia pratensis), ktorá sa takisto pýši krásnymi fialovými kvetmi.
Odkiaľ pochádza šalvia?
Šalvia sa spomína už v antike a bola známa ako koreninová a liečivá rastlina. Pochádza zo stredomorskej oblasti a v 8. storočí ju mnísi priviezli do Európy. Šalvia je rozšírená predovšetkým v Dalmácii, Albánsku a Macedónsku. Existujú stovky druhov, ktoré sú zastúpené na celom svete.
Pestovanie a zber šalvie
Keď vysadíte šalviu na vhodné miesto v záhrade, šíri sa takmer ako burina. Prezradíme vám, kde sa jej darí a ako sa odporúča zbierať ju.
Pestovanie šalvie v záhrade
Šalvia je nenáročná rastlina, ktorej sa vynikajúco darí aj u nás, a dokonca odoláva mrazom. Keďže však pôvodne pochádza zo stredomorskej oblasti, uprednostňuje slnečné miesta. Dobre sa jej darí vo vápnitej pôde chudobnej na živiny, s vysokým podielom piesku. Šalviu môžete zbierať po celý rok, a to aj keď kvitne, pretože jedlé sú aj jej kvety. Najlepšie je nožom odrezať ešte mladé výhonky šalvie alebo zbierať jednotlivé listy. Domáce pestovanie šalvie:
- Šalviu lekársku vysádzajte v máji.
- Každú jar ju zastrihnite.
- Počas veľmi krutej zimy pokryte koreňovú časť šalvie lístím a krík zakryte vlnenou pokrývkou.
- Ak nemáte záhradu, môžete šalviu pestovať v črepníku, na južnej strane bytu.
Kedy má šalvia svoju sezónu?
Šalvia lekárska nie je odolná voči mrazu a preto nerastie mimo záhrad. Rôzne poddruhy, ako napríklad šalvia lúčna, sú však veľmi odolné a rastú takmer na všetkých pôdach. Šalvia kvitne od mája do júla.
Aké účinky má šalvia?
Šalvia lekárska má potenciálne prírodné liečivé účinky, preto sa odporúča striedma konzumácia tejto bylinky. Prinášame najdôležitejšie informácie o používaní a účinkoch šalvie.
Na čo je dobrá šalvia?
Latinský názov šalvie je salvia, čo je odvodené z latinského slova salvare, prípadne salvus, čo znamená „zdravý“. Liečivá rastlina šalvia má protizápalové účinky a pôsobí proti poteniu. Listy sa používajú pri ochoreniach krku a nosohltanu ako čaj. Napríklad vykloktávanie šalviovým čajom údajne odstraňuje veľkú časť baktérií v nosohltane. Okrem toho sa šalvii pripisujú antioxidačné a antimikrobiálne účinky. Účinné látky prítomné v listoch šalvie sú éterické oleje, triesloviny, horké látky a flavonoidy.
Je šalvia jedovatá?
Rovnako ako mnohé iné liečivé byliny, aj šalvia by sa mala konzumovať s mierou. Obsiahnutý thujon pôsobí vo veľkých množstvách ako neurotoxín, ktorý vyvoláva bolesti hlavy a problémy so žalúdočno-črevným traktom. Počas tehotenstva by sa preto nemali používať koncentrované šalviové prípravky ani čistý éterický olej. O šalviovom čaji je tiež známe, že potláča tvorbu mlieka, preto by sa mu dojčiace ženy mali vyhýbať. Ak ale chcete prestať dojčiť, môžete tento účinok šalvie po dohode s lekárom využiť. Ak ste alergickí na palinu, môžete byť alergickí aj na šalviu.
Aký je rozdiel medzi šalviou a bielou šalviou?
Bielu šalviu používajú pôvodní obyvatelia Ameriky ako kadidlo. Má pekné latinské označenie Salvia Apiana. Rastlina dosahuje výšku viac ako jeden meter a listy sú pokryté jemnými chĺpkami, v dôsledku čoho pôsobia bielo. Tradične sa biela šalvia používa ako kadidlo počas šamanských rituálov. Mala by podporovať koncentráciu a zabezpečovať jasnú myseľ. Biela šalvia u nás nerastie, ale nájdeme ju na juhovýchode USA a na severozápade Mexika.
Nákup a správne skladovanie šalvie
Ak si šalviu nepestujete doma, samozrejme si ju môžete aj kúpiť. V predajniach s potravinami je v ponuke po celý rok. Prezradíme vám, podľa čoho rozpoznať čerstvú aromatickú šalviu a ako ju čo najlepšie skladovať.
Nákup šalvie: dôležité tipy
Intenzívna aróma šalvie by sa mala uvoľniť najneskôr po pošúchaní listov medzi prstami. Listy by mali vyzerať sviežo a čerstvo. Ak sú už nažltnuté alebo zvädnuto ovísajú na stonke, radšej dajte od šalvie ruky preč. Môžete si tiež kúpiť sušenú šalviu, ktorá má však menej intenzívnu chuť. Pri varení tak môžete množstvo použitej šalvie podľa potreby upraviť.
Ako najlepšie uchovávať šalviu
Listy šalvie možno usušiť a používať ako čaj. Čerstvé listy možno skladovať v polyetylénovej fólii v chladničke v priehradke na zeleninu do štyroch stupňov až dva týždne. Inou možnosťou je uložiť čerstvé listy alebo celý výhonok vo vlhkej utierke do chladničky. Avšak takisto možno jednoducho čerstvý výhonok postaviť do pohára s vodou.
Dá sa šalvia zamraziť?
Samozrejme! Na rozdiel od sušenia si mrazená šalvia zachováva éterické oleje a teda aj svoju intenzitu. V prípade potreby šalviu najprv dôkladne umyte a potom ju nechajte úplne vyschnúť. Potom otrhajte listy a položte ich na podnos. Vložte ho na hodinu do mrazničky. Potom môžete lístky šalvie vložiť do mraziaceho vrecka alebo plastovej dózy a uskladniť ich v mrazničke. So šalviou takisto skvele funguje trik, pri ktorom dáte nadrobno nasekané bylinky do formičiek na ľad.
Čo možno pripraviť zo šalvie?
Šalvia je dôležitou súčasťou hlavne stredomorských pokrmov. Známym príkladom je Saltimbocca: teľací rezeň, ktorý sa pečie so surovou šunkou a čerstvou šalviou a podlieva sa bielym vínom. Koreniaca sila šalvie je veľmi silná, preto sa má používať opatrne. Takisto nie všetci oceňujú jej sťahujúci účinok a horkú chuť. Podporuje však trávenie, preto je dobrá k mastným jedlám. Predovšetkým k divine, hydine a syru sa hodí vynikajúco.
Dá sa jesť surová šalvia?
Samozrejme! Musíte však obľubovať jej intenzívnu chuť. Surová čerstvá a tepelne neupravená šalvia sa skvele hodí napríklad do šalátu.
Sušenie šalvie: jednoduchý návod a tipy
Osvedčeným spôsobom uchovania trvanlivosti šalvie je sušenie. Môžete to robiť v rúre alebo sušičke, prípadne ekologicky a jednoducho na vzduchu. Sušenie šalvie:
- Najlepšie je zbierať šalviu krátko pred rozkvitnutím a po vysušení rannej rosy.
- Nečistoty z rastliny jednoducho straste.
- Zviažte do zväzku viacero celých konárikov a zaveste ich hlavičkami nadol.
- Jednotlivé lístky rozložte na kuchynskú utierku a občas ich prevráťte.
- Ideálne je umiestniť šalviu do tmavej, teplej a najmä suchej miestnosti.
Domáca príprava šalviového čaju: ako na to
Šalviový čaj si môžete pripraviť z čerstvých, ako aj sušených lístkov. Intenzitu arómy pritom ľahko prispôsobíte svojej chuti. Nasledujúce recepty preto berte len ako inšpiráciu:
- Na čaj z čerstvej šalvie zalejte asi desať lístkov šalvie alebo jednu vetvičku 400 ml vriacej vody. Nechajte lúhovať približne desať minút.
- Na čaj zo sušenej šalvie zalejte asi tri lyžičky nasekanej bylinky 400 mililitrami vriacej vody a nechajte zakryté lúhovať približne päť minút.
- Mimoriadne účinný prostriedok na zmiernenie bolestí hrdla dosiahnete pridaním lyžice medu, ktorý čaj zároveň príjemne dochutí.