Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Šalvia: jemné listy, silný účinok

Asi neexistuje nikto, kto by nepoznal charakteristickú vôňu šalvie. Šalvia má predovšetkým veľmi dlhú tradíciu ako liečivá bylina. S obľubou a často sa používa aj v kuchyni. Šalvia je udomácnená skôr v teplých oblastiach strednej Európy.

Užitočné informácie

Šalvia má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvú šalviu

Šalvia patrí do čeľade hluchavkovitých a rastie ako neopadavý poloker, ktorý dorastá do veľkosti 50 až 90 centimetrov. Listy sú úzke a mierne ochlpené. Existuje približne 850 až 900 rôznych druhov šalvie, ktoré rastú na celom svete. Šalvia tak patrí k rodu krytosemenných rastlín s najväčším počtom druhov. Šalvia lekárska sa používa od staroveku ako liečivá rastlina. Účinné sú éterické oleje a triesloviny. Iné druhy šalvie slúžia iba ako ozdobná rastlina.


Pôvod

Odkiaľ pochádza šalvia?

Šalvia sa spomína už v antike a bola známa ako koreninová a liečivá rastlina. Pochádza zo stredomorskej oblasti a v 8. storočí ju mnísi priviezli do Európy. Šalvia je rozšírená predovšetkým v Dalmácii, Albánsku a Macedónsku. Existujú stovky druhov, ktoré sú zastúpené na celom svete.


Sezónnosť

Kedy má šalvia svoju sezónu?

Šalvia lekárska nie je odolná voči mrazu a preto nerastie mimo záhrad. Rôzne poddruhy, ako napríklad šalvia lúčna, sú však veľmi odolné a rastú takmer na všetkých pôdach. Šalvia kvitne od mája do júla.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže šalvia použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvú šalviu

Šalvia je dôležitou súčasťou hlavne v stredomorských pokrmoch. Známym príkladom je Saltimbocca: teľací rezeň, ktorý sa pečie so surovou šunkou a čerstvou šalviou a podlieva sa bielym vínom. Koreniaca sila šalvie je veľmi silná, preto sa má používať opatrne. Takisto nie všetci oceňujú jej sťahujúci účinok a horkú chuť. Podporuje však trávenie, preto je dobrá k mastným jedlám. Predovšetkým k divine, hydine a syru sa hodí vynikajúco.

Ako najlepšie uchovávať šalviu

Listy šalvie možno usušiť a používať ako čaj. Čerstvé listy možno skladovať v polyetylénovej fólii v chladničke v priehradke na zeleninu do štyroch stupňov až dva týždne. Inou možnosťou je uložiť čerstvé listy alebo celý výhonok vo vlhkej utierke do chladničky. Avšak takisto možno jednoducho čerstvý výhonok postaviť do pohára s vodou.Účinné zložky

Čo sa skrýva v šalvii

Latinský názov šalvie je salvia, čo je odvodené z latinského slova salvare – liečiť alebo salvus – zdravý. Liečivá rastlina šalvia má protizápalové účinky a pôsobí proti poteniu. Listy sa používajú pri ochoreniach krku a nosohltanu ako čaj. Kloktaniu šalviovým čajom sa napríklad pripisuje, že zlikviduje väčšinu baktérií v nosohltane. Okrem toho sa šalvii pripisujú antioxidačné a antimikrobiálne účinky. Účinné látky prítomné v listoch šalvie sú éterické oleje, triesloviny, horké látky a flavonoidy. 

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 119 kcal

Sacharidy: 15,6 g

Bielkoviny: 3,9 g

Tuky: 4,6 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0,11 mg

Vitamín B2: 0,06 mg

Vitamín B6: 0 mg

Vitamín C: 2 mg

Vitamín E: 0 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 600 mg

Železo: 4,7 mg

Draslík: 390 mg

Horčík: 160 mg

Sodík: 4 mg