Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Teľací rezeň: jemný a chutný

Teľacie rezne sú plátky mäsa s hrúbkou asi jeden centimeter, ktoré sa krájajú priečne z teľacej sviečkovice, rebier a predovšetkým z teľacieho orecha.

Užitočné informácie

Teľací rezeň má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvý teľací rezeň

Teľací rezeň je natenko nakrájaný kus mäsa bez kostí. Priemerná hmotnosť je od 120 do 150 gramov. Má vlhký, lesklý vzhľad a pevnú konzistenciu. Teľací rezeň možno pripraviť rôznym spôsobom, podľa chuti a regiónu. Teľací rezeň sa však väčšinou vypráža v strúhanke. Aby plátky zostali tenké, musia sa vyprážať pri veľmi vysokej teplote. Ak je teľací rezeň obaľovaný v strúhanke, pri servírovaní by sa nemal polievať výpekom alebo omáčkou, pretože chrumkavý obal by zvlhol.

Ako spoznať dobrú kvalitu

Kvalitný teľací rezeň možno spoznať podľa farby. Mäso by malo byť svetloružové. Čím je farba mäsa tmavšia, tým bolo zviera staršie, a preto sú vlákna mäsa hrubšie a pevnejšie. Čerstvý teľací rezeň má vlhký, lesklý vzhľad a určitú pevnosť. Otlačok prstov je chvíľu viditeľný.


Pôvod

Odkiaľ pochádza teľací rezeň?

V Európe sa každoročne vyprodukuje 800 000 ton teľaciny. Na prvých miestach sú Francúzsko, Holandsko, Taliansko, Belgicko a Nemecko. Teľací rezeň pochádza z mäsa hovädzieho dobytka vo veku mladšom ako jeden rok.


Sezónnosť

Kedy má teľací rezeň svoju sezónu?

Teľací rezeň možno kúpiť po celý rok.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže teľací rezeň použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvý teľací rezeň

Tradične sa z teľaciny pripravujú nasledujúce pokrmy:

  • viedenský rezeň
  • mníchovský rezeň
  • cordon bleu
  • rezeň á la Holstein
  • piccata
  • prírodný rezeň v smotanovej omáčke
  • saltimbocca

V prípade viedenského rezňa si veľa ľudí myslí, že je z bravčového mäsa. Nie je to však pravda. Originálny viedenský rezeň sa pripravuje z teľaciny. Všetky ostatné jedlá si zaslúžia nanajvýš označenie „na viedenský spôsob“.

Ako teľací rezeň skladovať

Čerstvý teľací rezeň by sa nemal skladovať v chladničke dlhšie ako tri až päť dní a mal by byť zabalený v plastovom vrecku. Mäso môžete tiež naložiť do mlieka. Čerstvý teľací rezeň možno tiež zamraziť. Rozmrazovať by sa potom mal v chladničke.


Účinné zložky

Čo sa skrýva v teľacom rezni

Teľací rezeň poskytuje telu mnoho cenných vitamínov. Obsahuje cenný vitamín B3, ktorý je dôležitý pre niektoré metabolické procesy v našom tele. Najdôležitejšími minerálnymi látkami sú vápnik, draslík, horčík, sodík a fosfor. Teľací rezeň má nízky obsah tuku a na 100 gramov obsahuje okolo 100 kilokalórií.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 99 kcal

Sacharidy: 0 g

Bielkoviny: 20,7 g

Tuky: 1,8 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0,18 mg

Vitamín B2: 0,3 mg

Vitamín B6: 0,46 mg

Vitamín C: 1 mg

Vitamín E: 0,3 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 15 mg

Železo: 3 mg

Draslík: 355 mg

Horčík: 26 mg

Sodík: 83 mg