Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Teľacie koleno: opekanie a dusenie

Teľacie koleno sa získava z predného a zadného stehna teľaťa. Jeho mäso je veľmi chudé, ale prerastené šľachami. Tieto šľachy sa skladajú z kolagénu, ktorý sa po istom čase premení na želatínu, ak ho varíme alebo dusíme dostatočne dlho.

Užitočné informácie

Teľacie koleno má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvé teľacie koleno

Teľacie koleno patrí k spodnej časti nohy teľaťa a je súčasťou stehna. Teľacie koleno zo zadného stehna je pritom oveľa mäsitejšie ako z predného stehna. Pri varení alebo dusení šľachy zmäknú, čo je rozhodujúce pre dobrú chuť a konzistenciu omáčky alebo vývaru. V obchodoch sa teľacie koleno predáva väčšinou s kosťou, niekedy aj narezané na plátky. V porovnaní s bravčovým kolenom je mäso teľacieho kolena oveľa jemnejšie.


Pôvod

Odkiaľ pochádza teľacie koleno?

V Európe sa každoročne vyprodukuje 800 000 ton teľaciny. Na prvých miestach sú Francúzsko, Holandsko, Taliansko, Belgicko a Nemecko. Teľacie koleno pochádza z mäsa mladého hovädzieho dobytka vo veku mladšom ako jeden rok.


Sezónnosť

Kedy má teľacie koleno svoju sezónu?

Teľacie koleno je v predaji po celý rok. Možno ho kúpiť mrazené alebo čerstvé.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže teľacie koleno použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvé teľacie koleno

Teľacie koleno je dobré na pečenie alebo dusenie. Tradičnými pokrmami sú bavorské teľacie koleno a z Talianska pochádzajúci pokrm ossobuco. V Bavorsku sa teľacie koleno servíruje pečené s omáčkou z pečienky a so zemiakovým šalátom alebo žemľovou knedľou.

Ako pripraviť teľacie koleno

Na prípravu teľacieho kolena potrebujete pekáč a čas na šetrné varenie. Najprv je potrebné opiecť zeleninu a zaliať vínom. Potom príde do pekáča na 4,5 hodiny teľacie koleno so zvoleným korením. Keď sa mäso dobre oddeľuje od kosti, koleno je hotové. Teľacie koleno je nutné skladovať v chlade, pri teplotách od štyroch do siedmych stupňov. Ďalšou možnosťou skladovania teľacieho kolena je zamrazenie.


Účinné zložky

Čo sa skrýva v teľacom kolene

Teľacina je nízkotučná a ľahko stráviteľná. Telu poskytuje veľa cenných vitamínov, ako je vitamín B3, ktorý je dôležitý pre niektoré metabolické procesy v našom tele. Najdôležitejšími minerálnymi látkami sú vápnik, draslík, horčík, sodík a fosfor. Dusené teľacie koleno s omáčkou obsahuje na 100 gramov mäsa 126 kilokalórií a iba 1,4 gramu tuku.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 98 kcal

Sacharidy: 0 g

Bielkoviny: 20,9 g

Tuky: 1,6 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0,15 mg

Vitamín B2: 0,23 mg

Vitamín B6: 0,45 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 0,3 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 12 mg

Železo: 3 mg

Draslík: 300 mg

Horčík: 26 mg

Sodík: 115 mg