Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Teľacia sviečkovica: mimoriadne jemná

Teľacia sviečkovica je malý, ale chutný kus mäsa zo zadnej časti teľaťa. Označuje svalové vlákno, ktoré sa nachádza na oboch stranách chrbtice. Teľacia sviečkovica je tenký, úzky kus mäsa.

Užitočné informácie

Teľacia sviečkovica má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvú teľaciu sviečkovicu

Teľacia sviečkovica je najjemnejšie mäso z teľaťa. Je to kus mäsa, ktorý sa nachádza vľavo a vpravo pod chrbtom. Teľatá sú v podstate mladé kusy stádovitých zvierat, ako sú napríklad žirafy, jelene, veľryby alebo hovädzí dobytok. Zvieratá sa tak volajú do veku jedného roku. Pri mladom hovädzom dobytku je prioritou chov na mäso. Teľatá sú väčšinou kŕmené mliečnymi produktmi a nie sú staršie ako päť až osem mesiacov. Ich mäso je mimoriadne jemné, pretože zvieratá v tomto veku ešte nemajú plne vyvinutú svalovinu a väzivá sú ešte veľmi mäkké.


Pôvod

Odkiaľ pochádza teľacia sviečkovica?

Teľacia sviečkovica pochádza z mäsa hovädzieho dobytka vo veku mladšom ako jeden rok. Hlavnými producentmi sú tieto krajiny:

  • Francúzsko
  • Holandsko
  • Taliansko
  • Belgicko
  • Nemecko

Sezónnosť

Kedy má teľacia sviečkovica svoju sezónu?

Teľaciu sviečkovicu možno kúpiť po celý rok.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže teľacia sviečkovica použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvú teľaciu sviečkovicu

Teľaciu sviečkovicu možno použiť rôznym spôsobom. Možno ju opekať v celku alebo ako medailóniky na panvici či na grile. Takisto však možno sviečkovú pripraviť v rúre. Pri príprave dávajte pozor, nemala by sa piecť príliš dlho. Sviečková by sa mala vždy piecť doružova, pretože inak stratí svoju šťavu a vyschne. V Taliansku sa krája na tenké plátky na carpaccio. Čerstvú teľaciu sviečkovicu možno v chladničke uchovávať až tri dni. Možno ju tiež zamraziť.


Účinné zložky

Čo sa skrýva v teľacej sviečkovici

Teľacia sviečkovica poskytuje telu mnoho cenných vitamínov. Obsahuje cenný vitamín B3, ktorý je dôležitý pre niektoré metabolické procesy v našom tele. Vitamíny takmer neobsahuje, okrem kyseliny listovej a niacínu.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 95 kcal

Sacharidy: 0 g

Bielkoviny: 20,6 g

Tuky: 1,4 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0,15 mg

Vitamín B2: 0,3 mg

Vitamín B6: 0,56 mg

Vitamín C: 1 mg

Vitamín E: 0,3 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 12 mg

Železo: 1,4 mg

Draslík: 348 mg

Horčík: 25 mg

Sodík: 95 mg