Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Teľacia pečeň: cenný zdroj železa

Teľacia pečeň patrí k vnútornostiam teľaťa. Mäso teľacej pečene je svetlohnedé a má hladkú štruktúru. Je veľmi jemné a drahé ako hovädzia pečeň. Teľacia pečeň obsahuje na 100 gramov 19,2 gramu bielkovín, 4,1 gramu tuku a 130 kilokalórií.

Užitočné informácie

Teľacia pečeň má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvú teľaciu pečeň

Prostredníctvom pečene prebieha látková výmena a čistenie tela od škodlivých látok. Okrem toho poskytuje žič potrebnú na trávenie tukov, preto môže pečeň chutiť tiež horko. Konzumácia teľacej pečene je vhodná pri nedostatku železa, pretože má vysoký podiel železa. Kedysi sa anémia liečila pečeňovou diétou. Teľacia pečeň okrem toho obsahuje veľa vitamínu C a E, ale obsahuje aj dôležitý vitamín B3 a vitamín B12.


Pôvod

Odkiaľ pochádza teľacia pečeň?

Teľacia pečeň pochádza z mäsa mladého hovädzieho dobytka vo veku mladšom ako jeden rok. Hlavnými producentmi sú tieto krajiny:

  • Francúzsko
  • Holandsko
  • Taliansko
  • Belgicko
  • Nemecko

Sezónnosť

Kedy má teľacia pečeň svoju sezónu?

Teľaciu pečeň možno kúpiť po celý rok.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže teľacia pečeň použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvú teľaciu pečeň

Teľacia pečeň sa najčastejšie pečie, ale môže sa aj dusiť. Pritom je treba dávať pozor na to, aby sa mäso nepripravovalo pri príliš vysokej teplote a príliš dlho. Konzistencia teľacej pečene tak zostane príjemne jemná. Rozmrazená pečeň sa zvlášť hodí na pečeňovú paštétu a pečeňovú knedľu, pretože mäso zamrazením trochu stvrdlo.

Ako teľaciu pečeň skladovať

Teľacia pečeň je veľmi citlivé mäso, ktoré sa môže rýchlo pokaziť. Chladené v chladničke pri štyroch až šiestich stupňoch ho možno skladovať dva až tri dni. Veľmi citlivá teľacia pečeň by sa nemala v žiadnom prípade uchovávať dlhšie ako tri dni. Čerstvú teľaciu pečeň možno vzduchotesne uzatvorenú zamraziť na maximálne šesť mesiacov. Rozmrazovať by sa mala vždy v chladničke.


Účinné zložky

Čo sa skrýva v teľacej pečeni

Teľacia pečeň obsahuje mimoriadne veľa vitamínu A, ktorý patrí k vitamínom rozpustným v tukoch. Tento vitamín je dôležitý pre oči a pokožku a pre kosti a zuby. Okrem toho teľacia pečeň obsahuje vitamín B, veľa železa a iné minerálne látky. Upozornenie: obsah cholesterolu je pri vnútornostiach vyšší ako pri svalovine.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 130 kcal

Sacharidy: 4,1 g

Bielkoviny: 19,2 g

Tuky: 4,1 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 21900 µg

Vitamín B1: 0,28 mg

Vitamín B2: 2,61 mg

Vitamín B6: 0,9 mg

Vitamín C: 35 mg

Vitamín E: 0,2 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 9 mg

Železo: 7,9 mg

Draslík: 316 mg

Horčík: 19 mg

Sodík: 87 mg