Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Petržlen: malá chutná rastlina

Petržlen je veľmi rozšírená dvojročná rastlina, ktorá pôvodne pochádza z južnej Európy a bola známa už v antike. Gréci v staroveku považovali petržlen za liečivú rastlinu a pri súťažiach zdobili víťaza vencom z petržlenu.

Užitočné informácie

Petržlen má tieto špecifické vlastnosti 

Detailný pohľad na čerstvý petržlen

Petržlen (Petroselinum crispum) má repovitý koreň, z ktorého rastú holé stonky. Dosahujú výšku od 30 do 90 centimetrov, listy sú tmavozelené. Existujú hladké a kučeravé listy, pričom kučeravé druhy možno rozdeliť do troch skupín:

  • Hrubé až stredne jemné
  • Jemné až veľmi jemné
  • Extrakučeravé

 

Okrem listového petržlenu nájdeme v záhradách aj koreňový alebo buľvový petržlen. Ten sa podobá hladkému petržlenu, avšak jeho listy sú väčšie. Aj koreňový petržlen je dvojročná rastlina a patrí, ako aj listový petržlen, do čeľade zelerovitých.


Pôvod

Odkiaľ pochádza petržlen?

Petržlen pochádza zo stredomorskej oblasti, pôvodne z Maroka, Alžírska a Tuniska. Odtiaľ sa rozšíril do strednej Európy. Pomaly rastúca rastlina obľubuje čerstvé pôdy, bohaté na živiny, a najlepšie sa mu darí na polotienistých až slnečných stanovištiach. Ak nemáte záhradu, môžete petržlen vysadiť do črepníkov, ale pri zalievaní je nutné dávať pozor na to, aby rastlina nebola ani príliš suchá ani príliš mokrá, potom sa jej vynikajúco darí aj v črepníkoch na balkóne aj okennej doske.


Sezónnosť

Kedy má petržlen svoju sezónu?

Petržlen je kultúrna rastlina a rastie veľmi pomaly. Od polovice marca ju možno vysádzať priamo na pole alebo presádzať rastlinky pestované v byte alebo v skleníku do záhrady. Petržlen kvitne v júni/júli a korene možno zberať v marci alebo októbri/novembri. Zelenú časť možno v princípe rezať celoročne, pretože vždy znova dorastie. Semená petržlenu sú jedovaté a nemožno ich konzumovať. 


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže petržlen použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvý petržlen

Či už pri amatérskom alebo profesionálnom varení, petržlen sa s obľubou používa pri príprave rôznorodých jedál. Či sa použije na dochutenie polievok alebo fašírok, alebo ním posypete rybu či zemiaky, petržlen chutí vždy. S obľubou sa pridáva do varenia alebo sa používa surový či ako ozdoba. Možno ho konzumovať čerstvý zo záhrady alebo ho zamraziť do zásoby na zimu. Sušený petržlen možno uchovávať takmer neobmedzene dlho, chladený petržlen zostane čerstvý asi týždeň.



Účinné zložky

Čo sa skrýva v petržlene

Petržlen by nemal chýbať v žiadnej bylinkovej záhrade, veď dodáva mnohým jedlám charakteristickú arómu, je veľmi chutný aj v surovom stave a okrem toho je veľmi zdravý. 

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 50 kcal

Sacharidy: 7,4 g

Bielkoviny: 1,8 g

Tuky: 0,4 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0,14 mg

Vitamín B2: 0,3 mg

Vitamín B6: 0,2 mg

Vitamín C: 10 mg

Vitamín E: 1,7 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 245 mg

Železo: 5,5 mg

Draslík: 1000 mg

Horčík: 41 mg

Sodík: 33 mg