Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Bazalka: do cestovín, pizze, pesta

Bazalka je dôležitá koreninová rastlina a patrí do rodu hluchavkovitých. Krajinu pôvodu tejto rastliny už žiaľ nemožno určiť, avšak predpokladá sa, že pochádza zo severozápadu Indie. Jej prirodzeným životným priestorom sú ázijské a tropické africké regióny.

Užitočné informácie

Bazalka má tieto špecifické vlastnosti 

Detailný pohľad na čerstvú bazalku

Bazalka (Ocimum basilicum) je jednoročná rastlina a jej čas kvitnutia je od júna hlavne do septembra. Väčšinou rastie v miernych zemepisných šírkach a dorastá do výšky od 20 do 60 centimetrov. Bazalka potrebuje veľmi veľa tepla, preto rastlina pri menej ako 12 stupňoch Celzia už nerastie a zvyšuje sa pravdepodobnosť jej napadnutia hubami. Niekoľko rodov bazalky sa odlišuje farbou, tvarom listov, chuťou a veľkosťou. 

Čo sa skrýva v bazalke

Obsah a účinné zložky éterických olejov v bazalke sa líšia podľa odrody, pôvodu a doby zberu. Najdôležitejšími účinnými zložkami sú linalool, estragol, eugenol a tiež monoterpény, ako napríklad ocimén a cineol. Ďalšími účinnými zložkami sú seskviterpény a fenylpropány. Okrem éterických olejov obsahuje triesloviny a flavonoidy a tiež kyselinu kávovú. Rôznorodé účinné zložky zabezpečujú typickú chuť a arómu bazalky.


Pôvod

Odkiaľ pôvodne pochádza bazalka?

Pôvod bazalky nemožno presne určiť. Predpokladá sa severozápadná India. Túto bylinu možno pestovať v subtropických, tropických oblastiach a v miernom pásme. Bazalka sa tiež predáva v malých kvetináčoch, takže rastlinu možno ľahko pestovať aj doma. Existujú rôzne odrody. Bazalka fialová (Purpurascens) sa napríklad vyznačuje purpurovo červenými, kučeravými listami a svetlofialovými kvetmi. V porovnaní s inými rodmi chutí jemne. 


Sezónnosť

Kedy má bazalka svoju sezónu?

Bazalka je v predaji po celý rok.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže bazalka použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvú bazalku

V kuchyni sa používajú ako korenie čerstvé i sušené listy bazalky. Avšak pri sušení sa časť arómy stráca. Obvykle sa lístky roztrhajú v prstoch alebo rozdrvia v mažiari.

Keďže bazalka veľmi citlivo reaguje na teplo a, odobne ako pri sušení, veľmi rýchlo stráca arómu, pri varení sa pridáva vždy až na koniec. Pri konzervácii čerstvých lístkov sa lístky z oboch strán natrú olivovým olejom a zamrazia. Táto metóda sa používa aj pri sušení listov. Ak máte bazalku na okennom parapete, odháňa dotieravé muchy. Čerstvú bazalku je najlepšie trhať až krátko pred použitím. Čerstvú bazalku možno uchovávať v chladničke iba niekoľko dní.



Účinné zložky

Čo sa skrýva v bazalke

V medicíne sa bazalka tiež nazýva „Basilici herba“ a považuje sa za liečivo. Z éterických olejov rastliny sa pripravujú prostriedky na potláčanie žalúdočných vredov, pretože bazalka má protizápalové a odčervujúce účinky. V ľudovom liečiteľstve sa používa proti nadúvaniu, pocitu preplnenosti a strate chuti do jedla. Čajový nálev z listov podporuje trávenie a táto bylinka sa využíva aj v arómaterapii.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 46 kcal

Sacharidy: 7,5 g

Bielkoviny: 2,4 g

Tuky: 0,7 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0,03 mg

Vitamín B2: 0,06 mg

Vitamín B6: 0 mg

Vitamín C: 11 mg

Vitamín E: 0 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 369 mg

Železo: 7,3 mg

Draslík: 600 mg

Horčík: 74 mg

Sodík: 6 mg