Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Výhonky: nízkokalorické a mnohostranné

Pojem „výhonky“ zahŕňa všetku klíčiacu zeleninu, ku ktorej predovšetkým patria jedlé výhonky, klíčiace výhonky (alebo aj klíčky) a žerucha. Botanicky tak výhonky patria k takzvaným klíčnym rastlinám. Jedlé výhonky sú napríklad výhonky špargle alebo bambusu. Jedlé sú aj chmeľové výhonky alebo výhonky palmového srdca. Za klíčky sa naproti tomu považujú predovšetkým výhonky čeľade ľuľkovitých rastlín a kŕmnych rastlín, napríklad rôznych druhov obilia alebo aj hlúbovej zeleniny.

Užitočné informácie

Výhonky majú tieto špecifické vlastnosti

Výhonky alebo klíčky sú výslovne nízkokalorické a obvykle obsahujú od 30 do 150 kalórií na 100 gramov. Klíčky cícera obsahujú približne 144 kalórií na 100 gramov a predstavujú tak jednu z najkalorickejších klíčnych potravín s najvyšším obsahom sacharidov. 


Pôvod

Odkiaľ pochádzajú výhonky?

Detailný pohľad na čerstvé výhonky

Výhonky a klíčky slúžia človeku za potravinu už viac ako 3000 rokov. V starej Číne slúžili námorníkom v núdzi ako núdzový proviant. Tí konzumovali sušené sójové bôby, ktoré však kvôli vlhkému prostrediu už naklíčili. Tak Číňania relatívne rýchlo zistili, že klíčiace rastliny dokáže človek stráviť a dokonca mu dokážu dodať novú silu.

Víťazné ťaženie výhonkov a klíčkov

V Európe získali výhonky a klíčky pozornosť ako potravina až v druhej polovici 20. storočia. Aj keď sa najprv ako potravina používali predovšetkým sójové a bambusové výhonky, postupne sa do obchodov dostali aj výhonky iných zeleninových rastlín, ako napríklad šošovice, hrachu, reďkvi, ďateliny alebo rôznych druhov hlúbovej zeleniny. Výhonky a klíčky boli na tento účel najprv cielene pestované a potom, kvôli dlhšej dobe skladovania, konzervované.

V súčasnosti sa výhonky používajú ako potravina takmer všade na svete. Keďže pre každú zeleninu existujú príslušné výhonky alebo klíčky, je pestovanie možné takmer v každom klimatickom pásme. Hlavnými pestovateľmi sójových alebo bambusových výhonkov sú však stále Čína, Japonsko a Thajsko. 


Sezónnosť

Kedy majú výhonky svoju sezónu?

Výhonky a klíčky možno kúpiť v obchodoch po celý rok. Po zbere sa výhonky alebo klíčky buď priamo konzervujú alebo sa predávajú čerstvé z klíčiacich boxov. Nájdete ich však aj mrazené v oddelení mrazeného tovaru.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môžu výhonky použiť a ako sa majú skladovať?

Detailný pohľad na čerstvé výhonky

Výhonky a klíčky predstavujú obľúbenú prísadu pri príprave čerstvého šalátu. Okrem toho sa s obľubou používajú aj ako surové občerstvenie medzi jedlami. V ázijskej oblasti sú výhonky a klíčky obľúbenou prísadou do pokrmov pripravovaných na panvici alebo woku. Cielene sa tu napríklad zohrievajú a pečú sójové a bambusové výhonky spolu s mäsitými, rybími a zeleninovými pokrmami. Aby sa po zbere získalo čo najväčšie množstvo živín, odporúča sa konzumácia za surova.


Recepty

Čo možno pripraviť z výhonkov


Účinné zložky

Čo sa skrýva vo výhonkoch

Výhonky a klíčky obsahujú v podstate esenciu tej rastliny, ktorej semenami sú. Výhonky a klíčky sú zdravé a bohaté na živiny, preto by mali byť často na jedálnom lístku. Poskytujú predovšetkým veľké množstvo vlákniny, ktorá podporuje trávenie. Ďalej sú výhonky a klíčky nízkokalorické, preto sú tiež ideálne ako prílohy pri diétach. Výhonky a klíčky, ktoré sú síce relatívne nízkotučné, obsahujú pomerne veľké množstvo nenasýtených mastných kyselín, ktoré sú prospešné pre srdcovo-cievny systém.

Na tomto mieste treba spomenúť aj veľké množstvo vlákniny, ktorú výhonky a klíčky obsahujú. Obvykle sa pohybuje od jedného do troch gramov na 100 gramov. Ďalej výhonky a klíčky obsahujú predovšetkým B vitamíny a tiež stopové prvky horčík, fosfor a železo.