Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Bambusové výhonky: ázijská špecialita

Bambusové výhonky možno priradiť do čeľade lipnicovitých, ktoré pochádzajú z južnej Ázie. Výhonky bambusových trstín sa nazývajú bambusové výhonky a používajú sa ako zelenina. Bambus je udomácnený mimo Európy a Antarktídy na všetkých kontinentoch. V Číne existuje viac ako 500 rôznych druhov bambusu.

Užitočné informácie

Bambusové výhonky majú tieto špecifické vlastnosti 

Detailný pohľad na čerstvé bambusové výhonky

Bambusové výhonky sú trávy a pestujú sa v tropických oblastiach východnej Ázie. Rozlišujeme 45 rodov a približne 200 rôznych druhov. Známe trávy sa volajú: Dendrocalamus alebo Bambusa. Kým výhonky nezdrevnatejú, sú jedlé. Takmer 30 centimetrov dlhé výhonky sú zašpicatené. Nachádzajú sa hlboko v zemi a sú pevne obalené hnedým obalom listov. Pod listami sa nachádza jedlá časť, pretože čerstvé bambusové výhonky sa vyznačujú pevnou, žltou dužinou, ktorú je nutné najprv uvoľniť. Potom je potrebné toto jadro uvariť.


Pôvod

Odkiaľ bambusové výhonky pôvodne pochádzajú?

Bambusové výhonky sa pestujú v Číne, Japonsku, Kórei, Indii a Thajsku. Ich pestovanie je tam veľmi dôležité, pretože má význam pre národné hospodárstvo. Bambusové trávy možno používať rôznym spôsobom. Používajú sa ako surovina pri výrobe náradia do domácnosti či kuchynských potrieb a tiež pri výrobe nábytku. Takisto sa však môžu využívať na výrobu textilu a biomateriálov. Najväčšej obľube sa bambusové výhonky tešia ako zelenina. Čerstvo nazbierané bambusové výhonky možno spoznať podľa veľmi pevnej a svetložltej dužiny.


Sezónnosť

Kedy majú bambusové výhonky svoju sezónu?

Bambusové výhonky sa dovážajú z Ázie a Latinskej Ameriky, pričom sa dodávajú už čiastočne predvarené. Výhonky sú v predaji po celý rok. Do Európy sa dovážajú hlavne odrody, ktoré od prírody obsahujú menej horkých látok. Jarné výhonky sú trochu väčšie a letné bambusové výhonky sa veľmi podobajú na špargľu. Okrem nich existujú ešte menšie a jemnejšie zimné výhonky.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môžu bambusové výhonky použiť a ako sa majú skladovať?

Detailný pohľad na čerstvé bambusové výhonky

Pred varením je nutné odstrániť listy, až potom možno narezať výhonky na kúsky. Doba varenia je 15 minút až pol hodiny. Bambusové výhonky sa konzumujú ako zelenina a podávajú sa k ryži. V Indii sa nakladajú do octu a dochucujú sa ostrým korením. V Japonskej kuchyni sa používajú sušené bambusové výhonky na prípravu špeciálnej rezancovej polievky. Z bambusových výhonkov možno tiež pripravovať čaj, ktorému sa pripisujú liečivé účinky.

Ako bambusové výhonky skladovať

Bambusové výhonky sú zriedka v predaji čerstvé, namiesto toho sú k dispozícii iné spôsoby spracovania. Sušený bambus možno kúpiť zavarený do fólie a preto ho možno dlho uchovávať, rovnako aj hlbokomrazené výhonky alebo výhonky v plechovke. Takýto bambus je narezaný na kolieska alebo nastrúhaný. Ak vám pri varení zvýši niekoľko výhonkov, možno ich uchovávať niekoľko dní v chladničke v troche slanej vody.


Recepty

Čo možno pripraviť z bambusových výhonkov


Účinné zložky

Čo sa skrýva v bambusových výhonkoch

Bambusové výhonky obsahujú glykozid kyseliny kyanovodíkovej. Varením sa táto látka zmení na neškodnú, takže výhonky už nemôžu byť zdraviu škodlivé. Niektoré výhonky majú skôr horkú chuť a konzistenciou sa podobajú na varenú špargľu. Bambusové výhonky sú skôr chudobné na živiny a majú málo kalórií. Možno tu spomenúť draslík, vápnik, fosfor a vitamíny A a C. Avšak je nutné vziať do úvahy vysoký obsah kyseliny kremičitej.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 17 kcal

Sacharidy: 1 g

Bielkoviny: 2,5 g

Tuky: 0,3 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 2 µg

Vitamín B1: 0,13 mg

Vitamín B2: 0,08 mg

Vitamín B6: 0,1 mg

Vitamín C: 6 mg

Vitamín E: 0,3 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 15 mg

Železo: 0,7 mg

Draslík: 470 mg

Horčík: 3 mg

Sodík: 6 mg