Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Alfalfa klíčky: chutné na chlebe

Alfalfa klíčky sú naklíčené semená lucerny, rastliny z rodu bôbovitých, ktorá sa dodnes pestuje predovšetkým ako krmovina. Názov „Alfalfa“ znamená „dobré jedlo“ a je to arabský názov rastliny.

Užitočné informácie

Alfalfa klíčky majú tieto špecifické vlastnosti 

Detailný pohľad na čerstvé alfalfa klíčky

Alfalfa klíčky, nazývané tiež lucerna , majú prívlastok „otec všetkých klíčkov“ alebo sa tiež označujú ako „kráľovná všetkých klíčkov“. Lucerna je vynikajúca rastlina. Vďaka jej schopnosti viazať dusík nielen z pôdy, ale aj zo vzduchu je relatívne nezávislá od ponuky živín v pôde. Naopak, ona sama zlepšuje jej vlastnosti. Darí sa jej predovšetkým tam, kde je veľa čmeliakov, ktorí sú jej hlavnými opeľovačmi.

Čo sa skrýva v alfalfa klíčkoch

Alfalfa klíčky obsahujú mimoriadne veľa vitamínu C, okrem toho aj vitamín D a veľa ďalších dôležitých minerálnych látok – okrem iného železo, horčík, aminokyseliny, fosfor a sekundárne rastlinné zložky. Mimoriadne užitočné sú klíčky pre ženy v menopauze, ktorej symptómy môžu hormonálne účinné látky rastliny zmierňovať. Jemné klíčky sú nielen chutné, ale vďaka svojmu zloženiu aj veľmi zdravé.


Pôvod

Odkiaľ alfalfa klíčky pôvodne pochádzajú?

Alfalfa klíčky sú naklíčené semená lucerny. Lucerna patrí k strukovinám a pochádza pôvodne z Ázie, kde sa pestuje už stáročia. Pred asi 2500 rokmi sa dostala z Perzie do európskej časti Grécka a putovala cez Taliansko a Španielsko do Ameriky. Dnes sa tam tieto klíčky konzumujú s rovnakou obľubou a rovnako často ako v Číne.


Sezónnosť

Kedy majú alfalfa klíčky svoju sezónu?

Alfalfa klíčky sú v predaji po celý rok.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môžu alfalfa klíčky použiť a ako sa majú skladovať?

Detailný pohľad na čerstvé alfalfa klíčky

Po krátkom opláchnutí chutia najlepšie surové na chlebe, sú tiež vhodné k tvarohu, syru alebo údeninám alebo aj ako prísada do šalátu. Mierne podusené sa hodia aj do jedál pripravovaných na panvici alebo jednoducho na posypanie chutnej polievky. Alfalfa klíčky je najlepšie konzumovať čerstvé. Skladovať by sa mali pri nízkych teplotách od dvoch do piatich stupňov. Pri optimálnom skladovaní ich možno uchovávať približne sedem dní. Ak chladnička nie je dostatočne studená, doba uchovávania sa skracuje.


Účinné zložky

Čo sa skrýva v alfalfa klíčkoch

Alfalfa klíčky sú bohaté na rastlinné proteíny, vitamín A, vitamín B1, B6, vitamín C, vitamín E. Sú bohaté na esenciálne aminokyseliny (tryptofám, tyrozín) a obsahujú vysoký podiel minerálnych látok ako horčík, železo, fosfáty, draslík a zinok. Okrem toho viažu voľné radikály a v nich obsiahnuté saponíny posilňujú imunitný systém.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 35 kcal

Sacharidy: 2,16 g

Bielkoviny: 4 g

Tuky: 0,7 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0,08 mg

Vitamín B2: 0,13 mg

Vitamín B6: 0,03 mg

Vitamín C: 8,2 mg

Vitamín E: 0,09 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 32 mg

Železo: 1 mg

Draslík: 79 mg

Horčík: 27 mg

Sodík: 6 mg