Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Sójové výhonky: chutné a nízkokalorické

Sójové výhonky nie sú, napriek ich názvu, sója. V skutočnosti ide o výhonky fazule mungo, čiže strukoviny. Či už ako šalát, vo woku alebo do polievok: sójové výhonky dodávajú jedlám ázijský nádych a obratom ruky možno pokrmy zmeniť na exotické.

Užitočné informácie

Sójové výhonky majú tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvé sójové výhonky

Sójové výhonky sú výhonky fazule mungo, valcovitého zeleného plodu. Fazuľa mungo je rastlina, ktorá dorastá do výšky 150 centimetrov. Jej stonky sú veľmi ochlpené a olistené. Kvety sú zelenkavé až bledožlté. Výhonky sú belavé, dlhé a pevné. Sójové výhonky sa používajú predovšetkým v ázijskej kuchyni.

Ako si vypestovať sójové výhonky

Vedeli ste, že si môžete v klíčiacich miskách vypestovať sójové výhonky dokonca sami? Potrebujete k tomu popri miske vlastne iba veľa vody a asi sedem dní čakania. Kým klíčky rastú, voda sa opakovane odlieva a klíčky oplachujú, kým nedosiahnu svoju plnú veľkosť.


Pôvod

Odkiaľ pochádzajú sójové výhonky?

Sójové výhonky si väčšina ľudí spája s čínskou kuchyňou. Hoci tam majú svoju dôležitú úlohu, fazuľa mungo pochádza pôvodne z Indie. Tam sú sójové výhonky známe už asi 5000 rokov. Dnes sa pestujú takmer všade, pretože sa v regionálnych kuchyniach tešia stále väčšej obľube.


Sezónnosť

Kedy majú sójové výhonky svoju sezónu?

Sójové výhonky sa pestujú počas celého roka, preto sú v predaji v každom ročnom období. 


Používanie a skladovanie

Na čo sa môžu sójové výhonky použiť a ako sa majú skladovať?

Detailný pohľad na čerstvé sójové výhonky

Sójové výhonky sa v kuchyni používajú ako prostriedok na chudnutie. Obsahujú veľa bielkovín a málo kalórií a sú preto veľmi vhodné pre tých, ktorí dbajú na svoju postavu. Ale aj dospelá fazuľa mungo je ľahko stráviteľná a priaznivejšia pre tráviacu sústavu ako európska záhradná fazuľa. Struk dospelej fazule je tiež jedlý.

Ako sójové výhonky skladovať

Sójové výhonky sú veľmi citlivé a preto je nutné zaobchádzať s nimi starostlivo. V chladničke ich možno držať čerstvé iba dva až tri dni. Pred konzumáciou je nutné ich dôkladne umyť, v najlepšom prípade i krátko blanšírovať, aby sa usmrtili prípadné choroboplodné zárodky. Blanšírované sójové výhonky možno zamraziť a možno ich potom držať dva až tri mesiace. Sójové výhonky sa tiež predávajú nakladané v plechovkách alebo pohároch. Po otvorení je nutné obsah rýchlo skonzumovať.


Recepty

Čo možno pripraviť zo sójových výhonkov


Účinné zložky

Čo sa skrýva v sójových výhonkoch

Sójové výhonky sú skutočnou superpotravinou. Obsahujú veľa bielkovín, vitamínu C a kyseliny listovej. Neobsahujú takmer žiadne kalórie a tuk. Ich neutrálna, svieža chuť sa veľmi dobre hodí k mnohým mäsitým a rybím pokrmom. 

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 59 kcal

Sacharidy: 4,68 g

Bielkoviny: 6,81 g

Tuky: 1,02 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0,16 mg

Vitamín B2: 0,16 mg

Vitamín B6: 0,16 mg

Vitamín C: 19,62 mg

Vitamín E: 0,09 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 32 mg

Železo: 0,9 mg

Draslík: 235 mg

Horčík: 19 mg

Sodík: 30 mg