Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Šampiňóny: minimum sacharidov, vitamín D

Šampiňón je jedlá huba, ktorú si vo voľnej prírode ľahko pomýlite s jedovatou jarnou muchotrávkou zelenou. Šampiňóny patria ku klasickým kultúrnym hubám, teda hubám, ktoré sa pestujú komerčne. Ide o veľmi rozšírenú jedlú hubu, ktorá sa používa v mnohých pokrmoch.

Užitočné informácie

Šampiňóny majú tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvé šampiňóny

Telo šampiňónu sa delí na klobúk a hlúbik. Hladká, vláknitá alebo šupinatá koža klobúka je suchá, jej farba biela, žltkavá alebo hnedá. Husté lupene sú pri mladých šampiňónoch svetlosivé až ružové, neskôr sa zmenia na čokoládovohnedé až purpurovočierne. Názov „champignon“ znamená po francúzsky „huba“ a poukazuje tak aj na kultúrny význam tejto huby. Šampiňón je úzko spojený aj s históriou pestovania húb. Rozlišujeme biele a hnedé šampiňóny. 


Pôvod

Odkiaľ pochádzajú šampiňóny?

Šampiňóny sú rozšírenou hubou, ktorú možno nájsť na mnohých miestach Európy. Cielené pestovanie húb ako potraviny skutočne začína šampiňónmi. Prvýkrát boli vypestované v roku 1750 vo Francúzsku. A ako to často býva, náhoda tu hrala nemalú úlohu. Jedného dňa parížski záhradníci objavili biele šampiňóny na hnoji záhonov. Záhradníci veľmi rýchlo zistili, že sa dá táto huba cielene pestovať. Hoci netrvalo dlho, kým sa zistilo, že svetlocitlivá huba najradšej rastie v tmavých pivniciach a klenbách, významnejšie pestovanie šampiňónov, ako ho poznáme dnes, sa vyvinulo až začiatkom 20. storočia. 


Sezónnosť

Kedy majú šampiňóny svoju sezónu?

Je potrebné rozlišovať medzi divými a kultúrnymi šampiňónmi. Divé šampiňóny rastú predovšetkým po výrazne daždivom období. Pritom ich možno nájsť ďaleko od lesa, predovšetkým v lete, na poliach a lúkach. Jún až október sa považujú za klasické obdobia pre divé šampiňóny.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môžu šampiňóny použiť a ako sa majú skladovať?

Detailný pohľad na čerstvé šampiňóny

Šampiňóny sú klasickou jedlou hubou, ktorá sa s obľubou používa v najrôznejších pokrmoch. Dajú sa použiť na pizzu, ako príloha k cestovinám alebo do omáčok k rezňom – šampiňóny možno používať rozmanitým spôsobom. Pritom je ich aróma dostatočne výrazná, aby sa dali servírovať aj mierne obložené ako hlavná prísada.

Ako šampiňóny skladovať

Šampiňóny sú citlivé rastliny a môžu sa teda rýchlo znehodnotiť. Preto je potrebné správne ich skladovať. Teplo im nerobí dobre. Šampiňóny skladujte ideálne v chlade a suchu. S obľubou sú uchovávané v chladiacom boxe chladničky. Preto ak sú šampiňóny vo vzduchotesnom obale (napríklad v plastovom vrecku), je potrebné ich pred uskladnením vybrať a zavinúť do čistej utierky.Účinné zložky

Čo sa skrýva v šampiňónoch 

Detailný pohľad na čerstvé šampiňóny

Šampiňóny sú relatívne nízkokalorická prísada: na 100 gramov pripadá asi 22 kalórií. Je to spôsobené aj tým, že tento druh huby obsahuje 91 percent vody a asi štyri percentá bielkovín. Pritom obsahuje dôležité vitamíny (napríklad vitamín K a D) a tiež minerálne látky ako železo, zinok a draslík. 

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 24 kcal

Sacharidy: 0,56 g

Bielkoviny: 4,11 g

Tuky: 0,25 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0,09 mg

Vitamín B2: 0,42 mg

Vitamín B6: 0,06 mg

Vitamín C: 4,9 mg

Vitamín E: 0,08 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 11 mg

Železo: 1,19 mg

Draslík: 390 mg

Horčík: 14 mg

Sodík: 8 mg