Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Hliva ustricová: ušľachtilá a aromatická

Hliva ustricová patrí k najobľúbenejším jedlým hubám na svete. Táto mäsitá huba s korenistou arómou má mušľovitý tvar. 

Užitočné informácie

Hliva ustricová má tieto špecifické vlastnosti 

Detailný pohľad na čerstvú hlivu ustricovú

Hliva ustricová má klobúk mušľovitého tvaru s priemerom približne štyri až desať centimetrov, ktorý však môže dorásť až do 20 centimetrov. Farba hlivy ustricovej prechádza od svetlobéžovej cez sivú až po hnedú. Klobúk aj hlúbik sú jedlé a chutia rovnako dobre.

Ušľachtilá hliva ustricová získala svoj názov vďaka tvaru, v akom rastú jej kolónie – ten pripomína lôžka ustríc. Mimochodom, biely povlak na jej klobúku nie je pleseň, ale vlastná huba. Je to pre hlivu typické a nie je to znakom toho, že je pokazená alebo zlej kvality.


Pôvod

Odkiaľ vlastne pochádza hliva ustricová?

Domovinou huby je juhovýchodná Ázia, kde sa jej darí predovšetkým na bukoch alebo na práchnivom dreve. Väčšina predaných hlív ustricových pochádza od nemeckých alebo európskych pestovateľov. Pri pestovaní sa používajú vrecká so substrátom so spórami húb, na ktorých potom aromatické huby rastú. Preto hliva ustricová nezávisí od sezóny a možno ju po celý rok zbierať a konzumovať čerstvú. 


Sezónnosť

Kedy má hliva ustricová svoju sezónu?

Pestovaná hliva ustricová je v predaji po celý rok v rovnakej kvalite. Kto si chce sám nazbierať jedlé huby, mal by ich veľmi dobre poznať. Možno ich nájsť predovšetkým na suchom dreve listnatých stromov, ako sú buky.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže hliva ustricová použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvú hlivu ustricovú

Hliva ustricová chutí veľmi aromaticky a má neuveriteľne mnohostranné využitie. Ako príloha k mäsitým a cestovinovým alebo ryžovým jedlám, vyprážaná, grilovaná alebo pečená, do polievok alebo omáčok, ako náplň do cestovinových taštičiek (tortellini a pod.) – asi neexistuje jedlo, ktorého chuť by chutná hliva nedokázala ešte zlepšiť. Na otázku, či možno hlivu ustricovú konzumovať aj surovú, sú rôzne odpovede. Umelo pestovanú hlivu ustricovú možno konzumovať bez problémov, ale pri príprave je nutné brať do úvahy, že dusená hliva ustricová je výrazne chutnejšia a ľahšie stráviteľnejšia. Dôležité: Hlivu ustricovú je dobré mierne očistiť kefkou na huby a narezať až krátko pred prípravou, aby sa zbytočne neskrátila doba uchovávania.

Na čo je nutné dbať pri skladovaní

 

Ako všetky huby, aj hliva ustricová obsahuje veľa vody a vyslovene citlivo reaguje na teplo, tlak a svetlo. Kvôli predĺženiu doby uchovávania je preto dobré hlivu ustricovú skladovať voľne v chladničke. Ak by ste chceli konzervovať hlivu ustricovú dlhšie ako niekoľko dní, je lepšie ju vysušiť alebo zamraziť. 


Účinné zložky

Čo sa skrýva v hlive ustricovej

Hliva ustricová je zdravá, nízkokalorická a obsahuje dôležité živiny. Táto chutná huba obsahuje veľa vitamínov B, kyselinu listovú a tiež draslík a fosfor a vďaka vláknine tiež podporuje trávenie.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 900 kcal

Sacharidy: 0 g

Bielkoviny: 0 g

Tuky: 100 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0 mg

Vitamín B2: 0 mg

Vitamín B6: 0 mg

Vitamín C: 000 mg

Vitamín E: 000 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 00 mg

Železo: 00 mg

Draslík: 100 mg

Horčík: 00 mg

Sodík: 00 mg