Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Huba shiitake: jemná a aromatická

Huba shiitake je v Ázii cenená ako potravina a liečivo už tisícročia. Žiaden div, pretože táto huba je zdravá a vyznačuje sa svojou mimoriadne jemnou arómou. 

Užitočné informácie

Huba shiitake má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvé huby shiitake

Japonský názov shiitake znamená huba (take), ktorá rastie na strome pasania (shii), nepravom gaštane; huba sa preto niekedy nazýva pasania. Pre hubu shiitake je typický až 15 centimetrov široký hnedo-červenohnedý klobúk, ktorý je na mladých hubách viackrát zvinutý. Biela až hnedastá dužina tejto huby je pevná a šťavnatá. Na rozdiel od mnohých iných pestovaných húb jej chuť a aróma veľmi pripomína divorastúce huby.

Huba shiitake je po šampiňónoch najviac pestovaná huba. Na trhu sú v ponuke v podstate dva typy: populárna donggu, pevná huba s hrubou dužinou, a hneď za ňou koshin, huba s tenkou dužinou s doširoka otvoreným klobúkom. Shiitake je umami, piata chuťová vlastnosť popri sladkej, slanej, horkej a kyslej, ktorú možno na jazyku vnímať.


Pôvod

Odkiaľ pochádza huba shiitake?

Hubu shiitake poznajú v Japonsku a Číne už stáročia. Zatiaľ čo tam sa tieto huby vyskytujú vo voľnej prírode, u nás predávané shiitake pochádzajú z nemeckého a európskeho pestovania. 


Sezónnosť

Kedy má huba shiitake svoju sezónu?

Huba shiitake sa pestuje v špeciálnych skleníkoch pri asi 19 stupňoch Celzia a približne 80 percentnej vlhkosti. Preto ich možno po celý rok kúpiť v rovnako dobrej kvalite.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže huba shiitake použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvé huby shiitake

Huba shiitake má mnohostranné využitie a hodí sa k mnohým pokrmom ázijskej kuchyne s mäsom, hydinou, divinou, jahňacinou, rybami alebo zeleninou. Popri klasických pokrmoch pripravovaných vo woku chutí tiež v klasických hubových pokrmoch, ako sú ragú alebo hubové panvice a tiež polievky a omáčky. Pri príprave húb shiitake je nutné dávať pozor na to, aby sa neumývali vo vode, pretože inak stratia svoju arómu. Očistite ich radšej jednoducho štetcom alebo kuchynskou utierkou a odrežte suché konce hlúbika.

Ako hubu shiitake skladovať

Huba shiitake chutí najlepšie čerstvá. Ak sú voľne zabalené do kuchynskej utierky, možno ich skladovať v chladničke v priehradke na zeleninu až týždeň. Ak by ste však chceli mať shiitake doma vždy, mali by ste siahnuť po sušených hubách. Tie treba pred použitím asi na 20 minút namočiť a potom ich možno spracovať ako čerstvé huby.


Účinné zložky

Čo sa skrýva v hube shiitake

Huba shiitake sa vyznačuje vysokým obsahom bielkovín a vitamínu C a D, ktoré priaznivo pôsobia na nervovú sústavu a kosti. V ázijskej medicíne sa už stáročia používa proti reume a vysokej hladine cholesterolu. Aj západná medicína pripisuje shiitake zdravé vlastnosti. Pomáha vraj znižovať krvný tlak alebo hladinu cholesterolu a pôsobí preventívne proti vzniku cievnych chorôb a tiež proti vírusom.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 46 kcal

Sacharidy: 12,32 g

Bielkoviny: 1,56 g

Tuky: 0,22 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0,04 mg

Vitamín B2: 0,17 mg

Vitamín B6: 0,05 mg

Vitamín C: 2 mg

Vitamín E: 0,1 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 3 mg

Železo: 0,44 mg

Draslík: 120 mg

Horčík: 14 mg

Sodík: 4 mg