Huba shiitake: jemná a aromatická
Huba shiitake je v Ázii cenená ako potravina a liečivo už tisícročia. Žiaden div, pretože táto huba je zdravá a vyznačuje sa svojou mimoriadne jemnou arómou.
Huba shiitake má tieto špecifické vlastnosti
Japonský názov shiitake znamená huba (take), ktorá rastie na strome pasania (shii), nepravom gaštane; huba sa preto niekedy nazýva pasania. Pre hubu shiitake je typický až 15 centimetrov široký hnedo-červenohnedý klobúk, ktorý je na mladých hubách viackrát zvinutý. Biela až hnedastá dužina tejto huby je pevná a šťavnatá. Na rozdiel od mnohých iných pestovaných húb jej chuť a aróma veľmi pripomína divorastúce huby.
Huba shiitake je po šampiňónoch najviac pestovaná huba. Na trhu sú v ponuke v podstate dva typy: populárna donggu, pevná huba s hrubou dužinou, a hneď za ňou koshin, huba s tenkou dužinou s doširoka otvoreným klobúkom. Shiitake je umami, piata chuťová vlastnosť popri sladkej, slanej, horkej a kyslej, ktorú možno na jazyku vnímať.
Odkiaľ pochádza huba shiitake?
Hubu shiitake poznajú v Japonsku a Číne už stáročia. Zatiaľ čo tam sa tieto huby vyskytujú vo voľnej prírode, u nás predávané shiitake pochádzajú z nemeckého a európskeho pestovania.
Kedy má huba shiitake svoju sezónu?
Huba shiitake sa pestuje v špeciálnych skleníkoch pri asi 19 stupňoch Celzia a približne 80 percentnej vlhkosti. Preto ich možno po celý rok kúpiť v rovnako dobrej kvalite.
Na čo sa môže huba shiitake použiť a ako sa má skladovať?
Huba shiitake má mnohostranné využitie a hodí sa k mnohým pokrmom ázijskej kuchyne s mäsom, hydinou, divinou, jahňacinou, rybami alebo zeleninou. Popri klasických pokrmoch pripravovaných vo woku chutí tiež v klasických hubových pokrmoch, ako sú ragú alebo hubové panvice a tiež polievky a omáčky. Pri príprave húb shiitake je nutné dávať pozor na to, aby sa neumývali vo vode, pretože inak stratia svoju arómu. Očistite ich radšej jednoducho štetcom alebo kuchynskou utierkou a odrežte suché konce hlúbika.
Ako hubu shiitake skladovať
Huba shiitake chutí najlepšie čerstvá. Ak sú voľne zabalené do kuchynskej utierky, možno ich skladovať v chladničke v priehradke na zeleninu až týždeň. Ak by ste však chceli mať shiitake doma vždy, mali by ste siahnuť po sušených hubách. Tie treba pred použitím asi na 20 minút namočiť a potom ich možno spracovať ako čerstvé huby.
Čo sa skrýva v hube shiitake
Huba shiitake sa vyznačuje vysokým obsahom bielkovín a vitamínu C a D, ktoré priaznivo pôsobia na nervovú sústavu a kosti. V ázijskej medicíne sa už stáročia používa proti reume a vysokej hladine cholesterolu. Aj západná medicína pripisuje shiitake zdravé vlastnosti. Pomáha vraj znižovať krvný tlak alebo hladinu cholesterolu a pôsobí preventívne proti vzniku cievnych chorôb a tiež proti vírusom.
Kalórie: 46 kcal
Sacharidy: 12,32 g
Bielkoviny: 1,56 g
Tuky: 0,22 g
Vitamín A: 0 µg
Vitamín B1: 0,04 mg
Vitamín B2: 0,17 mg
Vitamín B6: 0,05 mg
Vitamín C: 2 mg
Vitamín E: 0,1 mg
Vápnik: 3 mg
Železo: 0,44 mg
Draslík: 120 mg
Horčík: 14 mg
Sodík: 4 mg