Hríb obyčajný: cenná jedlá huba
Hríb obyčajný je tzv. bazídiová huba a patrí do čeľade hríbovitých. Hríb má hustú dužinu. Tá je v porovnaní s mnohými inými druhmi jedlých húb veľmi pevná.
Hríb obyčajný má tieto špecifické vlastnosti
Hríb patrí medzi najobľúbenejšie a najhodnotnejšie jedlé huby. Žije v symbióze s rôznymi listnatými a ihličnatými stromami a pod zemou vytvára komplexnú spleť, takzvanú mykorízu. Nad zemou sa nachádza telo huby.
Hríby majú svetlohnedý až tmavohnedý klobúk. Na spodnej strane klobúka sa nachádzajú veľmi tenké rúrky, ktoré sú veľmi pevné. Rúrky mladých húb sú svetlé, takmer biele. Staršie huby majú žltkasté rúrky. Hlúbik je nad zemou veľmi objemný a smerom ku klobúku sa zužuje. Svetlá, pevná dužina huby je veľmi aromatická. Vďaka jemnej orieškovej chuti patrí tento druh k obľúbeným jedlým hubám.
Pozor na zámenu
Jediné nebezpečenstvo zámeny hrozí s podhríbom žlčovým, ktorý je tiež známy ako horkáč. Táto nejedlá huba má veľmi horkú chuť. Už aj jeden exemplár znehodnotí celé jedlo. Staršie horkáče možno bezpečne rozpoznať podľa ružových rúrok. Rozlišujeme hlavne tieto druhy:
- hríb smrekový
- hríb sosnový
- hríb dubový
Odkiaľ pochádza hríb obyčajný?
Túto jedlú hubu nájdete v ihličnatých a zmiešaných lesoch s kyslou, hlinitou alebo piesčitou pôdou. Mimoriadne dobre sa mu darí v stredne vysokých horách v Nemecku a východnej Európe. Hríby nemožno pestovať umelo, rastú iba v lesoch.
Kedy má hríb obyčajný svoju sezónu?
Hlavná sezóna trvá od septembra do októbra. Pri priaznivom počasí rastú hríby už aj v júli alebo auguste.
Na čo sa môže hríb obyčajný použiť a ako sa má skladovať?
Čerstvé huby možno opatrne očistiť utierkou, kefkou na huby a trochou vody. Konce hlúbikov sa odrežú a červivé alebo ohlodané miesta sa dôkladne odstránia. Keď hubu rozrežete na polovicu, uvidíte, či je napadnutá červami. Intenzívna chuť sa pri varení, pečení alebo sušení nestratí. Pečenie a dusenie sú obľúbené spôsoby prípravy. Hríb je tiež vhodný na aromatizovanie a dochutenie olivového oleja. Zamrazené alebo usušené jedlé huby možno skladovať dlho. Čerstvé huby je nutné spotrebovať do niekoľkých dní.
Čo sa skrýva v hríbe obyčajnom
Hríbu sa pripisujú regeneračné a imunitu stimulujúce účinky. Čerstvé exempláre sú bohaté na bielkoviny, esenciálne aminokyseliny, vitamíny a stopové prvky. Hríby konzumované s mierou sú zdraviu prospešné. Ale aj pre tieto druhy lesných húb platí, že veľmi ľahko zachytávajú ťažké kovy. Podmienky prostredia na mieste zberu a faktory ako kvalita pôdy majú veľký vplyv na kvalitu húb.
Kalórie: 39 kcal
Sacharidy: 0,53 g
Bielkoviny: 5,4 g
Tuky: 0,4 g
Vitamín A: 0 µg
Vitamín B1: 0,03 mg
Vitamín B2: 0,37 mg
Vitamín B6: 0,03 mg
Vitamín C: 2,5 mg
Vitamín E: 0,04 mg
Vápnik: 4 mg
Železo: 1 mg
Draslík: 327 mg
Horčík: 12 mg
Sodík: 6 mg