Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Smrčok: nevzhľadný, ale chutný

Smrčok je vzhľadovo skôr neatraktívna huba a skladá sa z mnohých trubicovitých dutých komôr, ktoré sa tiež volajú lamely. Vnútro smrčka je vždy duté. Nájdete ho v lese na voľnom priestranstve alebo medzi divo rastúcimi krami. 

Užitočné informácie

Smrčok má tieto špecifické vlastnosti 

Detailný pohľad na čerstvý smrčok

Pre smrčok je charakteristický jeho vzhľad. Má dlhý hlúbik, ktorý je zrastený s typickým klobúkom. Hlúbik i klobúk majú spoločné duté telo. Kto zberá smrčky, mal by dávať pozor na to, aby si ich nepoplietol s vysoko jedovatým ušiakom obyčajným. Odborníci porovnávajú komplikované a časovo náročné hľadanie tejto huby s ešte náročnejším hľadaním hľuzovky. 

V súčasnosti je známych viac ako 15 rôznych druhov smrčka, ktoré sa väčšinou líšia v tvare, veľkosti a farbe. K najobľúbenejším a najlepším druhom jedlého smrčka patrí smrčok vysoký, ktorý za svoj názov vďačí svojmu vzrastu a tvaru. Čím je smrčok tmavší, tým aromatickejšie chutí. 


Pôvod

Odkiaľ pochádza smrčok?

Neatraktívny vzhľad smrčka a „slizký“ pocit v ústach odrádza mnohých ľudí od jeho pravidelnej konzumácie. Mnohí si však neuvedomujú, že smrčok obsahuje veľa vitamínov a preto je veľmi zdravý. Väčšina ľudí pozná smrčok z návštevy v ázijskej reštaurácii. Ázijci používajú túto hubu v mnohých jedlách. Smrčok sa dováža hlavne z Turecka. 


Sezónnosť

Kedy má smrčok svoju sezónu?

Smrčok možno nájsť v rôznorodých lokalitách, napríklad v lužných lesoch, na lúkach bohatých na humus alebo pod jaseňmi. Vyskytuje sa väčšinou v malých skupinkách alebo tiež jednotlivo. Zatiaľ sa nedá pestovať. Táto huba má relatívne krátku sezónu výskytu a možno ju čerstvú zberať iba od apríla do konca mája alebo začiatku júna.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže smrčok použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvý smrčok

Dôležité je, že smrčky je nutné tepelne upraviť, v žiadnom prípade sa nesmú konzumovať surové, pretože v surovom stave sú jedovaté. Ich jed sa zneškodní až po tepelnej úprave alebo po dlhom sušení. Kvôli relatívne krátkej sezóne ich výskytu nie sú vždy v predaji čerstvé. To však nie je žiaden problém, pretože táto huba sa dá vynikajúco sušiť, a pritom sa vôbec nestratí jej aróma. Keďže má smrčok pomerne neutrálnu chuť, ale napriek tomu je veľmi zdravý, hodí sa do mnohých zmesí a prísad.

Ako smrčok skladovať

Čerstvé smrčky je najlepšie skladovať uložené naplocho vedľa seba na utierke. V zásade platí: Čím rýchlejšie sa čerstvé smrčky spotrebujú, tým lepšie chutia. Ak by ste mali smrčkov príliš veľa, môžete ich celkom jednoducho vysušiť v rúre pri teplote presne 50 stupňov. Takto vám smrčky vydržia výrazne dlhšie.


Účinné zložky

Čo sa skrýva v smrčku

Smrčok patrí medzi najzdravšie jedlé huby a obsahuje veľa bielkovín a horčíka a je preto veľmi nízkokalorický. Ideálne sa hodí pre nízkosacharidovú kuchyňu, priaznivo pôsobí na črevá a zabezpečuje dlhotrvajúci pocit sýtosti.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 28 kcal

Sacharidy: 0,5 g

Bielkoviny: 2,49 g

Tuky: 0,32 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0,13 mg

Vitamín B2: 0,06 mg

Vitamín B6: 0,05 mg

Vitamín C: 5 mg

Vitamín E: 0,05 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 11 mg

Železo: 1,2 mg

Draslík: 390 mg

Horčík: 16 mg

Sodík: 2 mg