Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Hliva kotúčová: ušľachtilá jedlá huba

Hliva kotúčová je blízka príbuzná hlivy ustricovej, chuťou a vzhľadom je však podobná skôr hríbu obyčajnému. V porovnaní s hríbom sa dá hliva kotúčová tiež pestovať a je preto vynikajúcou alternatívou pre hríbové pokrmy.

Užitočné informácie

Hliva kotúčová má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvú hlivu kotúčovú

Hliva kotúčová sa tiež nazýva hliva ustricová kráľovská, pretože je blízka príbuzná s hlivou ustricovou. Hnedý, pevný klobúk a biely hlúbik majú hrubú a pevnú dužinu, čím sa vzhľadovo aj chuťovo podobajú na hríb a aj pri varení zostávajú pevné. Hliva kotúčová dostala svoje meno podľa toho, že rastie pomerne blízko pri zemi na krovinatých porastoch alebo koreňoch, v blízkosti kotúča poľného. Vďaka relatívne vysokému obsahu bielkovín je hliva kotúčová veľmi vhodná pre vegetariánsku alebo vegánsku stravu. Pre vegetariánov a vegánov je táto aromatická huba náhradou mäsa, bohatou na bielkoviny, ktorá je navyše výslovne chutná.

Hliva kotúčová by sa nemala umývať, pretože ako ostatné huby ľahko nasiakne vodou a stratí svoju výraznú arómu. Klobúk a hlúbik môžete jednoducho očistiť kefkou na huby alebo kuchynskou papierovou utierkou a odstrániť obschnuté konce hlúbika. Hlúbiky možno použiť aj celé.


Pôvod

Odkiaľ pochádza hliva kotúčová?

Hliva kotúčová pochádza pôvodne zo stredomorskej oblasti, kde sa jej darí na koreňoch a rôznych bylinách. Hliva kotúčová predávaná v obchodoch je prakticky výlučne pestovaná huba. Výhoda: krátka dopravná trasa a úžasná čerstvosť. Hliva kotúčová stojí trochu viac ako iné pestované huby, ako napríklad šampiňóny, je to však predovšetkým preto, že pestovanie tejto jemnej huby je výrazne nákladnejšie. 


Sezónnosť

Kedy má hliva kotúčová svoju sezónu?

Hliva kotúčová, ktorá sa dostáva na trh, pochádza väčšinou z pestovateľských podnikov. V porovnaní s hríbom je preto hliva kotúčová, ktorá mu je chuťovo veľmi podobná, v predaji po celý rok v rovnako dobrej kvalite a navyše je výrazne lacnejšia.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže hliva kotúčová použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvú hlivu kotúčovú

Hlivu kotúčovú možno, ako ostatné jedlé huby, napríklad hríby alebo hlivu ustricovú, rôzne pripravovať. Nakrájaná na kolieska a krátko podusená na masle alebo olivovom oleji sa obratom ruky zmení na chutnú hubovú panvicu alebo vynikajúcu prílohu pre pokrmy s mäsom, rybou, hydinou, divinou alebo jahňacinou. Všestranné hlivy možno rovnako dobre piecť, grilovať alebo dusiť. Napríklad tak môžete pripraviť aromatické zeleninové pokrmy, polievky, rizotá alebo palacinky. Hliva kotúčová chutí i surová, napríklad jemne nakrájaná v šaláte alebo s dobrým olivovým olejom a trochou octu ako stredomorské carpaccio.

Ako hlivu kotúčovú skladovať

Kvôli vysokému obsahu bielkoviny možno hlivu kotúčovú skladovať iba krátky čas. Najlepšie chutí táto aromatická huba čerstvá. Ak ju voľne zabalíte do vlhkej utierky, môžete ju uchovávať v chladničke v priehradke na zeleninu aj približne týždeň.

Kto by chcel skladovaciu dobu hlivy kotúčovej predĺžiť, môže ju tiež vysušiť alebo zamraziť. Huby očistite, nakrájajte na kolieska a vysušte alebo vo vhodných nádobách položte do mrazničky. Tam ich možno držať až osem mesiacov.


Účinné zložky

Čo sa skrýva v hlive kotúčovej

Hliva kotúčová je zdravá, nízkokalorická a obsahuje veľa vitamínu B3 a B5, ktoré sú mimoriadne dôležité pre nervovú sústavu.