Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Tvarohový syr: vynikajúci na pečivo

Tvarohový syr (nem. Schichtkäse) je známy už veľmi dlho. Pôvodne bol známy v Bavorsku a Rakúsku, kde si ho vyrábali sami sedliaci. Od začiatku 20. storočia sa vyrába aj v mliekarňach.

Užitočné informácie

Tvarohový syr má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvý tvarohový syr

Tvarohový syr je druhom čerstvého syra, ktorý sa chuťou a výrobou veľmi podobá tvarohu. Jeho konzistencia je však pevnejšia a rôsolovitá, takže ho možno ľahko prerezať alebo rozmrviť. Tradične sa tvarohový syr skladá z troch vrstiev, z ktorých majú dve vonkajšie menší obsah tuku a sú svetlejšie a stredná vrstva má väčší obsah tuku a je trochu žltšia. Dnes sa však často vyrába z vrstiev s rovnakým obsahom tuku, pretože je to jednoduchšie.


Pôvod

Odkiaľ pochádza tvarohový syr?

Tvarohový syr bol najprv rozšírený predovšetkým v Rakúsku a Bavorsku. Pri tradičnej výrobe sa mlieko s rôznymi stupňami tučnosti zahustí pomocou teľacieho syridla, zozbiera a, na rozdiel od výroby tvarohu, sa nemieša, ale nakrája na kúsky. Potom sa syr ručne naukladá vo vrstvách do dierovaných foriem a vytlačí sa srvátka.


Sezónnosť

Kedy má tvarohový syr svoju sezónu?

Tvarohový syr je v predaji po celý rok.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže tvarohový syr použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvý tvarohový syr

Tvarohový syr sa často používa na sladké alebo slané pečivo, ako sú tvarohové koláče, tvarohový závin alebo pečivo z lístkového cesta. Pritom sa často mieša s vajíčkami a cukrom. Pretože sa pri premiešaní tvarohového syra nezničí jeho bielkovinová štruktúra, pri pečení neschne tak veľmi ako normálny tvaroh, ale v hotovom pečive má pevnú, krémovú a mierne hrudkovitú konzistenciu.

Tvarohový syr sa dobre hodí, okorenený trochou čerstvých byliniek alebo obložený zeleninou, aj ako obloženie na chlieb. Okrem toho ho možno použiť aj na prípravu sladkých dezertov ako náhradu obvyklého tvarohu. Po rozdrobení a rozmiešaní ho možno zriediť mliekom, osladiť čerstvým ovocím a jesť lyžičkou zo šálok.

Ako uchovať tvarohový syr čerstvý

Keďže sa tvarohový syr podobá na tvaroh, mal by sa tiež tak skladovať. Pri chladničkových teplotách ho možno uchovávať približne dva týždne. Po otvorení by sa mal spotrebovať do jedného alebo dvoch dní. Tvarohový syr je srvátkový výrobok. Preto by sa pri uchovávaní nemal zamrazovať, pretože sa pri rozmrazovaní zrazí, môžu sa vytvoriť malé hrudky a stratí svoju konzistenciu.


Účinné zložky

Čo sa skrýva v tvarohovom syre

Tvarohový syr sa podobne ako tvaroh dobre hodí na spestrenie stravovania. Ako prísada do koláčov a sladkých jedál slúži ako zdroj energie a živín a ako obloženie na chlieb zabezpečuje dostatok tuku na vstrebanie vitamínov a živín. Ľudia, ktorí chcú začať s diétou alebo sa starajú o svoju postavu, by mali najlepšie siahnuť po tvarohovom syre s nízkym obsahom tuku.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 88 kcal

Sacharidy: 3,8 g

Bielkoviny: 12,7 g

Tuky: 2,4 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 22 µg

Vitamín B1: 0,03 mg

Vitamín B2: 0,3 mg

Vitamín B6: 0,06 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 0,1 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 91 mg

Železo: 0,1 mg

Draslík: 127 mg

Horčík: 11 mg

Sodík: 40 mg