Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Slepačie vajcia: nenahraditeľné v kuchyni

Či ide o bežnú domácnosť, potravinársky priemysel, závodnú kuchyňu alebo pekáreň: všade sa konzumujú alebo spracovávajú slepačie vajcia. Keďže vajíčka majú na škrupine a vnútri vlastnú imunitnú ochranu, možno ich prvých 18 dní skladovať nechladené. 

Užitočné informácie

Slepačie vajcia majú tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na slepačie vajcia

Pri slepačích vajciach rozlišujeme žĺtok a bielok. Obsah bielkovín je v žĺtku podstatne vyšší ako v bielku. V bielku sa tuk nachádza iba stopovo. V žĺtku je však tuk spolu s cholesterolom a lecitínom bohato zastúpený. V slepačom vajci hmotnostnej triedy L je obsah cholesterolu asi 280 miligramov. Z výživovo-fyziologického hľadiska je bielkovina vajíčka mimoriadne cenná, nášmu telu dodáva rozhodujúcu časť aminokyselín, ktoré si telo nedokáže vytvoriť samo.


Pôvod

Odkiaľ pochádzajú slepačie vajcia?

Slepačie vajcia sú produktom zdomácnenej kury domácej, ktorá vznikla z barmskej sliepky bankival, rozšírenej v juhovýchodnej Ázii. Nálezy kostí v Číne, staré 8000 rokov, dokladajú jej prvú domestikáciu.


Sezónnosť

Kedy majú slepačie vajcia svoju sezónu?

Slepačie vajcia sú v predaji po celý rok.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môžu slepačie vajcia použiť a ako sa majú skladovať?

Detailný pohľad na slepačie vajcia

Surové vajíčka chutia iba veľmi málo ľuďom, väčšina si ich preto varí alebo k ním primiešava iné prísady. Pred varením by sa mala na tupom konci vajíčka, kde je obvykle vzduchová bublina, urobiť malá dierka. Vzduch, ktorý sa pri varení rozpína, môže cez túto dierku uniknúť a vajíčko tak nepraskne. 

Z rozbitých vajec smažených na panvici sa stane praženicaalebo volské oko, z bielkového snehu s cukrom sa pečením stane snehové pečivo. Vajíčka sú potrebné aj pri príprave cesta na rôzne koláče: Často sa oddeľuje žĺtok od bielka a obe zložky sa spracovávajú oddelene. Aj pri iných výrobkoch z cesta, napríklad pri rezancoch, sú vajíčka neodmysliteľné. Ako vaječná prísada do polievky dodávajú mnohým polievkam jemnú príchuť. 

Ako slepačie vajcia skladovať

Vajíčka je potrebné podľa možnosti kúpiť čerstvé, čisté a zásadne nepoškodené.

  • surové slepačie vajcia možno v chladničke držať do konca dátumu minimálnej trvanlivosti
  • uvarené slepačie vajcia možno v chladničke uchovávať približne 14 dní
  • jedlá obsahujúce surové vajíčka možno v chladničke uchovávať maximálne 24 hodín
  • celé vajíčka a surový žĺtok možno uchovávať pri -18 stupňoch osem až desať mesiacov
  • surový bielok možno uchovávať pri -18 stupňoch desať až 12 mesiacov


Účinné zložky

Čo sa skrýva v slepačích vajciach

Vajíčka hrajú dôležitú úlohu pri tvorbe buniek a nervových dráh. Okrem toho tvoria prípravný stupeň pre vitamín D a vlastné hormóny. Ľudský organizmus má schopnosť vytvárať vlastný cholesterol. Práve v žĺtku sa nachádza veľké množstvo vitamínov a minerálnych látok. Slepačie vajcia poskytujú veľa vitamínu A, D, E a K. Tieto vitamíny sú rozpustné v tukoch. Ale v slepačích vajciach sa tiež nachádzajú vitamíny rozpustné vo vode skupiny B. Slepačie vajcia sú preto „univerzálne“. Pomocou slepačieho krmiva možno ovplyvňovať zloženie živín v slepačích vajciach. Je zaujímavé, že hnedé vajcia sa svojím zložením neodlišujú od bielych.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 137 kcal

Sacharidy: 1,53 g

Bielkoviny: 11,85 g

Tuky: 9,32 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0,28 µg

Vitamín B1: 0,1 mg

Vitamín B2: 0,41 mg

Vitamín B6: 0,08 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 1,96 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 51 mg

Železo: 1,83 mg

Draslík: 147 mg

Horčík: 11 mg

Sodík: 144 mg